Legitymacje ubezpieczeniowe.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1959.56.338

Akt utracił moc
Wersja od: 16 maja 1973 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 6 października 1959 r.
w sprawie legitymacji ubezpieczeniowych.

Na podstawie art. 9 ust. 1 i art. 11 ustawy z dnia 6 czerwca 1958 r. o zwalczaniu nadużyć w zakresie wykorzystywania zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy (Dz. U. Nr 35, poz. 154) oraz art. 70 ust. 2 dekretu z dnia 25 czerwca 1954 r. o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin (Dz. U. z 1958 r. Nr 23, poz. 97) zarządza się, co następuje:
1. 1
Legitymacje ubezpieczeniowe dla pracowników są jedynymi dokumentami uprawniającymi do uzyskiwania świadczeń wchodzących w zakres pomocy leczniczej, ustalonych w przepisach o ubezpieczeniu na wypadek choroby i macierzyństwa, oraz do uzyskiwania zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy. Legitymacje te służą również do rejestracji okresów zatrudnienia i zarobków oraz do dokonywania wpisu o sposobie rozwiązania stosunku pracy.
2.
Legitymacje ubezpieczeniowe dla członków rodziny pracownika są jedynymi dokumentami uprawniającymi do uzyskiwania świadczeń wchodzących w zakres pomocy leczniczej, ustalonych w przepisach o ubezpieczeniu na wypadek choroby i macierzyństwa.
1.
Pracownikom zatrudnionym w uspołecznionych zakładach pracy, wypłacających zasiłki z ubezpieczenia na wypadek choroby i macierzyństwa, oraz członkom rodzin tych pracowników legitymacje ubezpieczeniowe wydają zakłady pracy.
2.
Pracownikom zatrudnionym w zakładach pracy, nie wymienionych w ust. 1, jak również członkom rodzin tych pracowników legitymacje ubezpieczeniowe wydają właściwe terenowo zarządy ubezpieczeń społecznych.
1.
Zakłady pracy określone w § 2 ust. 1 są obowiązane:
1)
przestrzegać, aby pracownicy i członkowie ich rodzin posiadali legitymacje ubezpieczeniowe,
2)
wydawać legitymacje ubezpieczeniowe pracownikom i członkom ich rodzin w terminie nie dłuższym niż 2 tygodnie po przyjęciu pracownika do pracy,
3) 2
żądać przy przyjmowaniu do pracy okazania przez pracownika legitymacji ubezpieczeniowej,
3a) 3
dokonywać wpisu do legitymacji ubezpieczeniowej o sposobie rozwiązania stosunku pracy.
4)
dokonywać wpisów do legitymacji ubezpieczeniowych w sposób i w terminach wskazanych w instrukcji Centralnej Rady Związków Zawodowych.
2.
Zakłady pracy określone w § 2 ust. 2 są obowiązane:
1)
dopilnować, aby pracownicy i członkowie ich rodzin posiadali legitymacje ubezpieczeniowe,
2)
pomagać pracownikom w uzyskaniu legitymacji ubezpieczeniowych we właściwych terenowo zarządach ubezpieczeń społecznych,
2a) 4
dokonywać wpisu do legitymacji ubezpieczeniowej o sposobie rozwiązania stosunku pracy,
3)
dokonywać wpisów do legitymacji ubezpieczeniowych w sposób i w terminach wskazanych w instrukcji Centralnej Rady Związków Zawodowych.
3.
Zakłady pracy obowiązane są uzupełniać lub prostować wpisy do legitymacji ubezpieczeniowych zgodnie z prawomocnym orzeczeniem zarządu ubezpieczeń społecznych lub instancji odwoławczej.
1.
Zakłady społeczne służby zdrowia oraz organy określone w § 6 pkt 4 są obowiązane dokonywać w legitymacjach ubezpieczeniowych odpowiednich wpisów zgodnie z instrukcją Centralnej Rady Związków Zawodowych.
2.
Wpis, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 3a oraz ust. 2 pkt 2a, powinien informować, że rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło:
1)
na podstawie porozumienia stron lub
2)
bez wypowiedzenia i z jakiej przyczyny albo
3)
za wypowiedzeniem i przez którą ze stron stosunku pracy bądź
4)
wskutek porzucenia pracy przez pracownika, czy też z innych przyczyn powodujących wygaśnięcie stosunku pracy.
3.
Minister Pracy, Płac i Spraw Socjalnych może określić szczegółowe zasady dokonywania wpisów, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 3a oraz ust. 2 pkt 2a.
Zakład pracy wydaje legitymację ubezpieczeniową podejmującemu zatrudnienie pracownikowi, który legitymacji nie posiada, po złożeniu przez niego odpowiedniego wniosku.
Pracownik obowiązany jest:
1)
dostarczyć zakładowi pracy lub właściwemu terenowo zarządowi ubezpieczeń społecznych fotografię i dokumenty, przewidziane w instrukcji Centralnej Rady Związków Zawodowych, niezbędne do wystawienia legitymacji ubezpieczeniowej,
2)
przedstawiać legitymację ubezpieczeniową zakładowi społecznemu służby zdrowia w celu uzyskania pomocy leczniczej i zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy,
3)
przedstawiać legitymację ubezpieczeniową zakładowi pracy dla dokonywania wpisów,
4)
przedstawiać legitymację ubezpieczeniową właściwemu terenowo zarządowi ubezpieczeń społecznych lub jego organowi kontrolnemu, właściwemu do spraw zatrudnienia i spraw socjalnych organowi prezydium rady narodowej, komisji lekarskiej do spraw inwalidztwa i zatrudnienia oraz komisji protezowej.
Kontrolę wystawiania i wydawania legitymacji ubezpieczeniowych dla pracowników i członków ich rodzin oraz dokonywania wpisów przez zakłady pracy przeprowadzają właściwe terenowo zarządy ubezpieczeń społecznych.
1.
Druki legitymacji ubezpieczeniowych dla pracowników i członków ich rodzin otrzymują zakłady pracy wymienione w § 2 ust. 1 z właściwych terenowo zarządów ubezpieczeń społecznych po uprzednim przekazaniu im należności za druki legitymacji dla pracowników.
2.
Pracownik otrzymuje legitymację ubezpieczeniową po uiszczeniu opłaty w wysokości kosztów legitymacji.
3.
Członkowie rodziny pracownika otrzymują legitymacje ubezpieczeniowe bezpłatnie.
4.
W razie zagubienia lub zniszczenia legitymacji ubezpieczeniowej przez pracownika pracownik uiszcza opłatę za nową legitymację w podwójnej wysokości.
Organy i zakłady pracy, o których mowa w § 6, obowiązane są zapewnić poufność danych wynikających z wpisów w legitymacjach ubezpieczeniowych dotyczących udzielonych świadczeń leczniczych.
1.
Druki legitymacji ubezpieczeniowych są drukami ścisłego zarachowania.
2.
Zakłady pracy i zarządy ubezpieczeń społecznych są obowiązane do właściwego przechowywania druków legitymacji ubezpieczeniowych i prowadzenia ewidencji wydanych legitymacji ubezpieczeniowych w sposób i na zasadach określonych instrukcją Centralnej Rady Związków Zawodowych.
1.
Dotychczasowe legitymacje ubezpieczeniowe zachowują swą ważność jako dowody do uzyskania przez pracowników pomocy leczniczej oraz zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy do następujących terminów:
a)
na obszarze m. st. Warszawy oraz województw katowickiego i warszawskiego - do dnia 31 grudnia 1959 r.,
b)
na obszarze województw: gdańskiego, krakowskiego i m. Krakowa, łódzkiego i m. Łodzi, poznańskiego i m. Poznania - do dnia 31 marca 1960 r.,
c)
na obszarze województw: białostockiego, bydgoskiego, kieleckiego, koszalińskiego, lubelskiego, olsztyńskiego, opolskiego, rzeszowskiego, szczecińskiego, wrocławskiego i m. Wrocławia oraz zielonogórskiego - do dnia 30 czerwca 1960 r.
2.
W terminach wskazanych w ust. 1 zakłady pracy oraz zarządy ubezpieczeń społecznych określone w § 2 są obowiązane wydać pracownikom legitymacje ubezpieczeniowe przewidziane w rozporządzeniu.
3.
Dotychczasowe legitymacje ubezpieczeniowe są nadal dowodami uprawniającymi członków rodziny pracownika do uzyskania pomocy leczniczej.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 11 maja 1973 r. (Dz.U.73.19.111) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 maja 1973 r.
2 § 3 ust. 1 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 17 stycznia 1962 r. (Dz.U.62.6.24) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 stycznia 1962 r.
3 § 3 ust. 1 pkt 3a dodany przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 11 maja 1973 r. (Dz.U.73.19.111) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 maja 1973 r.
4 § 3 ust. 2 pkt 2a dodany przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 11 maja 1973 r. (Dz.U.73.19.111) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 maja 1973 r.
5 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 11 maja 1973 r. (Dz.U.73.19.111) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 maja 1973 r.
6 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 17 stycznia 1962 r. (Dz.U.62.6.24) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 stycznia 1962 r.