Kwarantanna roślin.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1962.57.283

Akt utracił moc
Wersja od: 13 lipca 1990 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA
z dnia 4 października 1962 r.
w sprawie kwarantanny roślin.

Na podstawie art. 14, art. 17 ust. 2, art. 18 pkt 1 i art. 19 ust. 2 ustawy z dnia 16 lutego 1961 r. o ochronie roślin uprawnych przed chorobami, szkodnikami i chwastami (Dz. U. Nr 10, poz. 55) zarządza się, co następuje:
W rozumieniu rozporządzenia:
1)
roślinami są rośliny w stanie świeżym lub suchym, ich części, owoce i nasiona;
2)
przetworami są przetwory roślinne nie wyjałowione;
3)
partią towaru jest ilość roślin lub przetworów jednego gatunku, pochodząca od jednego nadawcy, wysłana za pośrednictwem przedsiębiorstwa przewozowego równocześnie tym samym środkiem przewozowym (kolejowym, wodnym, drogowym, lotniczym) do jednego odbiorcy;
4)
przywóz z zagranicy, wywóz za granicę i przewóz tranzytem przez terytorium Polski, określane w dalszym ciągu rozporządzenia w skrócie "przywozem", "wywozem" i "przewozem", oznaczają wszelkie sposoby przemieszczania towarów przez granicę państwową, nie wyłączając przynoszenia towarów w ruchu pieszym.
1.
Kwarantannę roślin stosuje się przeciwko chorobom, szkodnikom i chwastom wymienionym w wykazie stanowiącym załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o chorobach, szkodnikach i chwastach, rozumie się przez to choroby, szkodniki i chwasty określone w ust. 1.
1.
Mogą być przywożone i przewożone tylko te rośliny, i przetwory, które są wolne od chorób, szkodników i chwastów.
2.
Zabrania się przywożenia i przewożenia:
1)
liści, obierzyn i odpadków ziemniaczanych oraz obierzyn i odpadków owocowych z wyjątkiem skórek roślin cytrusowych i łupin migdałowych;
2)
ziemi (samej i w połączeniu z roślinami), kompostu i nawozu naturalnego;
3)
chwastów wymienionych i nie wymienionych w załączniku nr 1 do rozporządzenia;
4)
żywych szkodników roślin niezależnie od stadium rozwojowego, kultur grzybów, bakterii i wirusów wywołujących choroby roślin, wymienionych i nie wymienionych w załączniku nr 1 do rozporządzenia, oraz zielników.
3.
Właściwy do spraw rolnych organ prezydium powiatowej rady narodowej (rady narodowej miasta stanowiącego powiat miejski) może zezwolić na przywóz kompostu i nawozu z części gospodarstwa znajdującej się za granicą do części gospodarstwa znajdującej się na terytorium Polski.
4.
Minister Rolnictwa może zezwolić na sprowadzenie z zagranicy dla celów badawczych roślin i przetworów opanowanych przez choroby, szkodniki lub chwasty oraz przedmiotów wymienionych w ust. 2.
1.
Przywożone oraz przewożone:
1)
wszelkiego rodzaju rośliny, nie wyłączając paszy dla przywożonych i przewożonych zwierząt;
2)
przetwory;
3)
ściółka użyta przy przywozie i przewozie zwierząt;
4)
opakowania roślin i przetworów;
5)
przedmioty, wymienione w § 3 ust. 2, jeżeli udzielone zostało zezwolenie na ich sprowadzenie z zagranicy
-
podlegają kontroli fitosanitarnej w celu ustalenia, czy są wolne od chorób, szkodników i chwastów. Przeprowadzanie jednak kontroli fitosanitarnej w ruchu osobowym odbywanym wszelkimi środkami komunikacji i pieszo zależy od uznania organów powołanych do tej kontroli.
2.
Kontroli fitosanitarnej podlegają również środki przewozowe, którymi są przywożone i przewożone rośliny, przetwory i przedmioty wymienione w ust. 1.
3.
Ponadto kontroli fitosanitarnej mogą być poddawane wszelkie przesyłki oraz środki przewozowe, co do których istnieje podejrzenie, że są zarażone chorobami, szkodnikami lub chwastami, oraz opakowania pochodzenia roślinnego towarów nieroślinnych.
4.
Kontroli fitosanitarnej nie podlegają przesyłki i bagaże oraz rzeczy należące do osób korzystających z przywilejów i immunitetów dyplomatycznych, jeżeli przedmioty te są zwolnione od rewizji celnej na podstawie przepisów prawa celnego oraz umów i zwyczajów międzynarodowych.
Przywóz i przewóz w ruchu towarowym, nie wyłączając ruchu pocztowego, przedmiotów określonych w § 4 ust. 1 dozwolony jest tylko przez miejsca odprawy celnej wymienione w wykazie stanowiącym załącznik nr 2 do rozporządzenia.
1.
Kontrolę fitosanitarną przeprowadza się w miejscach odprawy celnej.
2.
Do przeprowadzania kontroli fitosanitarnej powołane są organy służby kwarantanny roślin Ministerstwa Rolnictwa.
3.
W ruchu osobowym organy służby kwarantanny roślin przeprowadzają kontrolę fitosanitarną w czasie odprawy celnej.
4.
W czasie przeprowadzania kontroli fitosanitarnej organy służby kwarantanny roślin mają prawo żądać informacji ustnych lub pisemnych dotyczących przedmiotów określonych w § 4 od osób przywożących i przewożących te przedmioty i od jednostek zarządzających środkami przewozowymi.
1.
Każda partia roślin i przetworów przywożona lub przewożona powinna być zaopatrzona w świadectwo zdrowia wystawione przez oficjalną placówkę ochrony roślin kraju, z którego została wysłana.
2.
Świadectwo zdrowia powinno zawierać stwierdzenie, że partia i jej opakowanie zostały zbadane i że są wolne od chorób, szkodników i chwastów.
3.
Jeżeli partia sprowadzona jest przez przedsiębiorstwo handlu zagranicznego, świadectwo zdrowia powinno zawierać również dane określone przez Ministra Rolnictwa przy wyrażeniu zgody na przywóz roślin i przetworów stosownie do przepisów wydanych na podstawie art. 16 ustawy z dnia 16 lutego 1961 r. o ochronie roślin uprawnych przed chorobami, szkodnikami i chwastami (Dz. U. Nr 10, poz. 55).
4.
Świadectwo zdrowia roślin powinno ponadto zawierać nazwę miejscowości, z której roślina pochodzi.
5.
Świadectwa powinny być wypełniane w języku polskim albo w jednym z następujących języków: angielskim, francuskim, niemieckim, rosyjskim, a nazwy chorób, szkodników i chwastów powinny być podawane w języku łacińskim.
6.
Świadectwo powinno być podpisane i opatrzone pieczęcią urzędową.
7.
Nieważne są świadectwa wystawione wcześniej niż na 20 dni przed wysyłką partii towaru.
8.
Przy przesyłkach o wadze do 20 kg zamiast świadectwa może być pieczątka oficjalnej placówki ochrony roślin kraju wywożącego, oznaczająca, że przesyłka wolna jest od chorób, szkodników i chwastów.
1.
W razie stwierdzenia, że partia roślin lub przetworów nie jest zaopatrzona w świadectwo zdrowia bądź pieczątkę, o jakich mowa w § 7, lub że przedsiębiorstwo handlu zagranicznego nie uzyskało zgody Ministra Rolnictwa na przywóz roślin przewidzianej w przepisach wydanych na podstawie art. 16 ustawy z dnia 16 lutego 1961 r. o ochronie roślin uprawnych przed chorobami, szkodnikami i chwastami organ służby kwarantanny roślin może:
1)
zakazać przywiezienia lub przewiezienia towaru z zastrzeżeniem, że jeżeli towar w terminie określonym przez organ służby kwarantanny roślin nie zostanie zwrócony nadawcy, należy go zniszczyć;
2)
zarządzić zatrzymanie towaru w miejscu odprawy celnej do czasu ustalenia w drodze badań laboratoryjnych, czy towar odpowiada warunkom określonym w § 3 ust. 1.
2.
Koszty związane z badaniem laboratoryjnym ponosi odbiorca. Jeżeli towar sprowadzony jest przez przedsiębiorstwo handlu zagranicznego, koszty ponosi to przedsiębiorstwo bez względu na adresata przesyłki.
Jeżeli gospodarstwo rolne znajduje się po obu stronach granicy państwowej, rośliny i przetwory pochodzące z części gospodarstwa znajdującej się za granicą mogą być przywożone do części gospodarstwa znajdującej się na terytorium Polski jedynie za zezwoleniem właściwego do spraw rolnych organu prezydium powiatowej rady narodowej (rady narodowej miasta stanowiącego powiat miejski), jeżeli te rośliny lub przetwory są niezbędne dla potrzeb tego gospodarstwa.
Jeżeli towar stanowią rośliny z różnych grup roślin, podlega on przepisom najsurowiej traktowanej grupy roślin.
1.
Każda partia towaru przywożona lub przewożona powinna znajdować się w zaplombowanym opakowaniu bądź zaplombowanym wagonie lub pojeździe samochodowym. Plomba powinna być założona przez oficjalną placówkę ochrony roślin lub oceny nasion kraju wywożącego.
2.
W razie stwierdzenia braku plomby mają odpowiednie zastosowanie przepisy § 8.
3.
Obowiązek plombowania nie dotyczy:
1)
przesyłek o wadze do 20 kg;
2)
partii towaru przywożonego lub przewożonego luzem w ładowniach statków lub niekrytych środkach przewozowych (w wagonach towarowych lub pojazdach samochodowych).
4.
Partie przywożone lub przewożone luzem w środku przewozowym traktowane są jako osobne partie, jeżeli przedzielone są ściankami pionowymi.
1.
Opakowania, w których są przywożone lub przewożone ziemniaki, powinny być nie używane.
2.
W razie stwierdzenia, że opakowanie jest używane, mają odpowiednie zastosowanie przepisy § 8.
1.
Urzędy celne obowiązane są zawiadamiać służbę kwarantanny roślin, mającą siedzibę w odpowiednich punktach granicznych kwarantanny roślin wymienionych w wykazie stanowiącym załącznik nr 2 do rozporządzenia, o wszystkich nadchodzących z zagranicy towarach i przedmiotach podlegających kontroli fitosanitarnej (§ 4 ust. 1), przy czym obowiązek zawiadamiania o partiach roślin i przetworów istnieje niezależnie od tego, czy partie te zaopatrzone są w świadectwo zdrowia lub pieczątkę, o których mowa w § 7.
2.
Urzędy celne przyjmują pod dozór celny towary i przedmioty podlegające kontroli fitosanitarnej i nie mogą dokonać ich odprawy ani przekazać do innych urzędów celnych przed przeprowadzeniem tej kontroli.
3.
Przepisów ust. 1 i 2 nie stosuje się w ruchu osobowym.
1.
W razie wykrycia przez organ kwarantanny roślin chorób, szkodników lub chwastów w roślinach i przetworach oraz w przedmiotach określonych w § 3 ust. 2, jeżeli wydane zostało zezwolenie na sprowadzenie tych przedmiotów z zagranicy, organ ten może:
1)
dopuścić towar do wprowadzenia do kraju po oczyszczeniu lub odkażeniu w miejscu odprawy celnej przez odbiorcę lub osobę przywożącą lub przewożącą towar, a gdy towar sprowadzony jest przez przedsiębiorstwo handlu zagranicznego - przez to przedsiębiorstwo, bez względu na adresata przesyłki, jeżeli wykonanie tych zabiegów w tym miejscu jest technicznie możliwe;
2)
nałożyć na odbiorcę lub osobę przywożącą lub przewożącą towar, a w przypadku gdy towar sprowadzony jest przez przedsiębiorstwo handlu zagranicznego - na to przedsiębiorstwo, bez względu na adresata - obowiązek:
a)
oczyszczenia lub odkażenia towaru w określonym terminie w odpowiednim magazynie lub zakładzie przetwórczym poza miejscem odprawy celnej pod nadzorem organu służby kwarantanny roślin,
b)
zużycia towaru w określonym terminie na cele konsumpcyjne lub przemysłowe w całości lub w części w miejscu odprawy celnej albo w miejscowości ustalonej w porozumieniu z odbiorcą lub osobą przywożącą lub przewożącą towar albo przedsiębiorstwem handlu zagranicznego pod nadzorem organu służby kwarantanny roślin;
3)
zakazać przywozu lub przewozu z zastrzeżeniem, że jeżeli towar w terminie określonym przez organ służby kwarantanny roślin nie zostanie zwrócony nadawcy, należy go zniszczyć i sporządzić odpowiedni protokół.
2.
W przypadkach określonych w ust. 1 opakowanie należy odkazić albo zastąpić innym, a zakażone zniszczyć.
3.
Ściółka i pozostałości paszy przy przywozie i przewozie zwierząt w razie stwierdzenia chorób, szkodników lub chwastów podlegają zniszczeniu.
4.
W razie stwierdzenia chorób, szkodników lub chwastów w opakowaniu towarów nieroślinnych należy postąpić z opakowaniami w sposób określony w ust. 2.
1.
W razie stwierdzenia chorób, szkodników lub chwastów w towarach nieroślinnych lub w środkach przewozowych należy towary te i środki przewozowe odkazić lub oczyścić.
2.
Oczyszczenie lub odkażenie towarów przeprowadza odbiorca albo osoba przywożącą lub przewożącą towar, a jeżeli towar sprowadzony jest przez przedsiębiorstwo handlu zagranicznego, oczyszczenie lub odkażenie towaru przeprowadza to przedsiębiorstwo, bez względu na adresata przesyłki. Oczyszczanie i odkażanie odbywa się pod nadzorem organu służby kwarantanny roślin.
3.
Oczyszczenie i odkażenie środków przewozowych przeprowadza właściciel tych środków.
1.
W razie podejrzenia o zakażenie chorobami lub szkodnikami roślin i przetworów, a także przedmiotów określonych w § 3 ust. 2, w przypadkach gdy zostało wydane zezwolenie na sprowadzenie tych przedmiotów z zagranicy i nie ma możności stwierdzenia w drodze konroli fitosanitarnej stanu zdrowotnego tych roślin, przetworów lub przedmiotów organ służby kwarantanny roślin może:
1)
zarządzić zatrzymanie towaru na granicy lub w miejscu ustalonym w porozumieniu z odbiorcą albo z osobą przywożącą lub przewożącą towar lub z przedsiębiorstwem handlu zagranicznego do czasu przeprowadzenia badań laboratoryjnych;
2)
zastrzec skierowanie materiału przeznaczonego do sadzenia do gospodarstwa ustalonego w porozumieniu z odbiorcą albo z osobą przywożącą lub przewożącą towar albo przedsiębiorstwem handlu zagranicznego w celu wysadzenia go i ustalenia pod nadzorem organu służby kwarantanny roślin, czy zarażenie ma miejsce; w razie niedojścia do skutku porozumienia mają odpowiednie zastosowanie przepisy § 14 ust. 1 pkt 2 i 3.
2.
Jeżeli towarem jest materiał siewny, organ służby kwarantanny roślin - nawet przy braku objawów wzbudzających podejrzenie zarażenia - zarządza zatrzymanie towaru na granicy lub w miejscu ustalonym w pozozumieniu z odbiorcą albo osobą przywożącą lub przewożącą towar lub przedsiębiorstwem handlu zagranicznego do czasu przeprowadzenia badań laboratoryjnych. Jeżeli badania te okażą się niedostateczne dla ustalenia w sposób zupełnie pewny, że materiał siewny jest wolny od chorób lub szkodników, organ służby kwarantanny roślin może zastosować przepis ust. 1 pkt 2.
3.
W przypadkach określonych w ust. 1 pkt 1 i w ust. 2 przepis § 8 ust. 2 w sprawie ponoszenia kosztów związanych z badaniem laboratoryjnym stosuje się odpowiednio.
W razie wykrycia przez organ służby kwarantanny roślin towaru, którego przywóz i przewóz jest zabroniony (§ 3 ust. 2), organ ten powinien wezwać odbiorcę albo osobę przywożącą lub przewożącą towar albo przedsiębiorstwo handlu zagranicznego do wycofania towaru za granicę w określonym terminie, a w razie bezskutecznego upływu terminu zarządzić zniszczenie towaru.
1.
Po przeprowadzeniu kontroli fitosanitarnej organ służby kwarantanny roślin ustala stan zdrowotny towaru i wydaje decyzję co do dalszego postępowania z tym towarem według wzoru stanowiącego zakącznik nr 3 do rozporządzenia, a w stosunku do przesyłek o wadze do 20 kg, które dopuszcza się do przywozu lub przewozu - w formie stempla według wzoru stanowiącego załącznik nr 4 do rozporządzenia. W ruchu osobowym decyzja na piśmie nie jest wymagana, jeżeli towar jest wolny od chorów, szkodników i chwastów.
2.
Po czyszczeniu lub odkażeniu zarządzonym na podstawie § 14 ust. 1 pkt 1 organ służby kwarantanny roślin wydaje zaświadczenie o dopuszczeniu towaru do kraju według wzoru stanowiącego załącznik nr 5 do rozporządzenia.
3.
Protokół zniszczenia towaru w przypadkach określonych w § 14 ust. 1 pkt 3 i § 17 sporządza się według wzoru stanowiącego załącznik nr 6 do rozporządzenia.
4.
Pobieranie próbek do badań, odkażanie, oczyszczanie zarówno towaru, jak i opakowania oraz pozostałości po towarze dokonywane w miejscu odprawy celnej następuje pod dozorem celnym.
Bez świadectwa zdrowia lub pieczątki (§ 7) oraz bez badania fitosanitarnego mogą być przywożone i przewożone:
1)
kawa palona, herbata, kakao, wanilia, gałka muszkatułowa, liście laurowe, pieprz, goździki, angielskie ziele, cynamon, imbir i kardamon;
2)
mrożone owoce i mrożone warzywa.
1.
Rośliny i przetwory przewożone nie podlegają kontroli fitosanitarnej, jeżeli są w nie uszkodzonym szczelnym opakowaniu lub w szczelnym, krytym, zaplombowanym środku przewozowym.
2.
Przepis ust. 1 nie ma zastosowania w razie braku świadectwa zdrowia lub pieczątki (§ 7) albo w razie stwierdzenia przy zewnętrznych oględzinach, że opakowanie lub środek przewozowy opanowane są przez szkodniki.
1.
Zabrania się wynoszenia, wyładowywania i wyrzucania ze środków przewozowych roślin, przetworów, odpadków roślinnych i wszelkich przedmiotów mogących być rozsadnikami chorób, szkodników i chwastów - do czasu wydania przez organ służby kwarantanny roślin zezwolenia na wynoszenie, wyładowanie i wyrzucanie.
2.
Zakaz wyładowania i wynoszenia towaru ze statku może być wydany tylko w przypadku, gdy zewnętrzne oględziny ładowni i towarów dają podstawę do decyzji zakazującej przywozu lub przewozu towaru (§ 14 ust. 1 pkt 3).
1.
Kapitan statku powinien na żądanie organu służby kwarantanny roślin złożyć oświadczenie, z jakich portów pobierane były poszczególne partie roślin i przetworów.
2.
Oświadczeniem powinny być objęte równiż te porty, z których pobrany towar nie znajduje się już na statku.
3.
Jeżeli kapitan odmawia złożenia oświadczenia, organ służby kwarantanny roślin może wydać zakaz wynoszenia, wyładowywania i usuwania jakichkolwiek towarów, odpadków roślinnych i wszelkich przedmiotów mogących być rozsadnikami chorób, szkodników i chwastów. W tym przypadku kontroli fitosanitarnej nie przeprowadza się.
W razie stwierdzenia, że przedmioty znajdujące się w miejscach odpraw celnych są zakażone chorobami, szkodnikami lub chwastami, organ służby kwarantanny roślin może nakazać osobie zarządzającej miejscem składowania odkażenie lub zniszczenie tych przedmiotów pod dozorem celnym.
1.
Przy wywozie roślin i przetworów organ służby kwarantanny roślin na żądanie eksportera po zbadaniu stanu zdrowotnego roślin lub przetworów wystawia zgodnie z konwencjami międzynarodowymi i przepisami fitosanitarnymi kraju przywożącego świadectwo zdrowia roślin (przetworów). W przypadkach gdy to przewidują porozumienia międzynarodowe, przesyłka zamiast świadectwa zdrowia może być zaopatrzona tylko pieczęcią według wzoru stanowiącego załącznik nr 7 do rozporządzenia.
2.
Rośliny powinny być badane w miejscu pochodzenia. Jeżeli organ służby kwarantanny roślin bada rośliny poza miejscem pochodzenia, eksporter powinnien przedłożyć dowody stwierdzające miejsce pochodzenia.
3.
Rośliny i przetwory powinny być zgłoszone do badania po przygotowaniu do wysyłki i co najmniej na 5 dni przed rozpoczęciem ładowania. W razie późniejszego zgłoszenia organ służby kwarantanny roślin może odmówić wydania świadectwa zdrowia.
4.
Organ służby kwarantanny roślin zaopatruje świadectwo zdrowia urzędową pieczęcią, a ponadto na żądanie eksportera plombuje opakowanie lub wagon plombą opatrzoną z jednej strony napisem "PRL", a z drugiej strony godłem służby kwatantanny roślin.
Nadawca, odbiorca i przedsiębiorstwa spedycyjne obowiązane są zapewnić odpowiednie warunki do przeprowadzenia nadzoru fitosanitarnego, a w razie konieczności odkażania lub oczyszczania - okazywać niezbędną pomoc w tym zakresie.
Organy służby kwarantanny roślin mają prawo wstępu na teren morskich i rzecznych portów i przystani, cywilnych lotnisk, stacji kolejowych, urzędów pocztowych, statków i wagonów towarowych oraz pasażerskich, cywilnych samolotów i innych środków przewozowych, polskich i zagranicznych oraz do wszelkich magazynów i pomieszczeń składowych, a także prawo bezpłatnego pobierania w ilości niezbędnej dla dokonania badań laboratoryjnych próbek roślin i przetworów oraz opakowań, znajdujących się w tych miejscach. Pobranie próbki roślin lub przetworów organ służby kwarantanny roślin potwierdza na piśmie.
Koszty odkażenia i oczyszczenia przewidziane w rozporządzeniu ponosi:
1)
w przypadkach przywożenia lub przewożenia przesyłek na podstawie dokumentów przewozowych i przesyłek pocztowych - odbiorca, jeżeli jednak towar sprowadzony jest za pośrednictwem przedsiębiorstwa handlu zagranicznego - to przedsiębiorstwo;
2)
w innych przypadkach przywożenia lub przewożenia towaru - osoba władająca towarem;
3)
w przypadkach odkażania lub oczyszczania środków przewozowych nadchodzących do kraju bez towaru - właściciel tych środków.
Traci moc rozporządzenie Ministra Rolnictwa z dnia 28 marca 1959 r. w sprawie kwarantanny zewnętrznej roślin (Dz. U. Nr 28, poz. 171).
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie dwóch tygodni od dnia ogłoszenia.

Załączniki

Załącznik nr 1 1

WYKAZ CHORÓB, SZKODNIKÓW I CHWASTÓW, PRZECIW KTÓRYM STOSUJE SIĘ KWARANTANNĘ ROŚLIN

Lista A1 - Choroby, szkodniki i chwasty nie występujące w krajach europejskich.

I. Choroby

Grzyby

Angiosorus solani - brak nazwy

Apiosporina morbosa - Czarne zgrubienia na śliwach, wiśniach

Atropellis spp. - brak nazwy

Ceratocystis fagacearum - zamieranie dębu (więdnięcie dębu)

Guignardia laricina - rdza na modrzewiu

Melamposora farlowii - rdza igieł tsugi

Phyllosticta solitaria - plamistość jabłek

Tilletia indica - śnieć indyjska pszenicy

Wirusy

Potato viruses (non-European) - wirusy ziemniaka (nieeuropejskie)

Peach American mosaic disease - mozaika brzoskwini

Raspberry leaf curl luteovirus - kędzierzawka maliny

II. Szkodniki

Owady

Amauromyza maculosa - brak nazwy

Conotrachelus nenuphar - ryjkowiec śliwowy

Cydia pruniovora - owocówka mniejsza

Liriomyza huidobrensis - miniarka grochowa

Liriomyza sativae - brak nazwy

Popillia japonica - ogrodnica japońska

Scolytidae (non-European) - ogłodkowate (gatunki nieeuropejskie)

Trypetidae (non-European) - nasionnicowate (gatunki nieeuropejskie)

Thrips palmi - wciornastek

Nicienie

Bursaphelenchus xylophilus - węgorek sosnowiec

III. Chwasty

Iva axillaris - iwa wieloletnia

Lista A2 - choroby, szkodniki i chwasty występujące w krajach europejskich

I. Choroby

Grzyby

Ceratocystis fimbriata - rak tarczowy topoli

Ceratocystis ulmi - holenderska choroba wiązu

Cochliobolus carbonum - helmintosporioza kukurydzy

Granulodiplodia sapinea - zamieranie wierzchołków pędów sosny

Hypoxylon spp. - brak nazwy

Mycosphaerella linicola - "pasmo" lnu

Mycosphaerella populorum - septorioza rakowata topoli

Ophiostoma roboris - zamieranie dębu

Phoma exigua var. foveata - fomoza (gangrena) ziemniaka

Phytophthora fragariae - czerwona zgnilizna korzeni truskawek

Puccinia horiana - biała rdza złocieni

Stenocarpella maydis - sucha zgnilizna kolb kukurydzy

Synchytrium endobioticum - rak ziemniaka

Scirrhia acicola - Brunatna plamistość igieł

Tilletia controversa - śnieć karłowa pszenicy

Bakterie

Clavibacter michiganensis ssp.

insidiosus - bakteryjne więdnięcie lucerny

Clavibacter michiganensis spp.

michiganensis - rak bakteryjny pomidora

Clavibacter michiganensis spp.

sepedonicus - bakterioza pierścieniowa ziemniaka

Curtobacterium flaccumfaciens pv.

flaccumfaciens - bakteryjne więdnięcie fasoli

Erwinia amylovora - zaraza ogniowa

Erewinia carotovora ssp.

chrysanthemi - mokra zgnilizna łodyg złocienia

Erwinia salicis - choroba wodnego znaku

Erwinia stewartii - bakteryjne więdnięcie kukurydzy

Pseudomonas caryophylli - więdnięcie i bakteryjne pękanie łodyg goździka

Pseudomonas solanacearum - śluzak

Xanthomonas campestris pv. hyacinthi - żółta bakterioza hiacynta

Xanthomonas campestris pv.

pruni - bakteryjna plamistość drzew pestkowych

Xanthomonas populi - bakterioza topoli

Wirusy, wiroidy, mykoplazmy

Been yellow mosaic virus - wirus żółtej mozaiki fasoli

Blackberry dwarf virus - wirus karłowatości jeżyny

Cherry necrotic rusty mottle disease - rdzawa nekrotyczna plamistość czereśni

Chrysanthemum chlorotic mottle - chlorotyczna pstrość złocienia

Chrysanthemum stunt viroid - karłowatość złocienia

Pear decline MLO - zamieranie gruszy

Plum pox virus - szarka (ospowatość) śliwy

Potato spindle tuber viroid - wiroid wrzecionowatości bulw ziemniaka

Potato stolbur MLO - stolbur

Tomato black ring spot virus - wirus czarnej pierścieniowej plamistości pomidora

II. Szkodniki

Owady

Anarsia lineatella - skośnik brzoskwiniaczek

Bruchidae - strąkowce

Bemisia tabaci - mącznik ostroskrzydły

Cacoecimorpha pronubana - zwójka godździkóweczka

Cadra cautella - mklik daktylowiec

Ceratitis capitata - owocanka południówka

Cydia molesta - owocówka południóweczka

Epichoristodes acerbella - zwójka afrykaneczka

Frankliniella occidentalis - wciornastek zachodni

Hyphantria cunea - oprzędnica jesienna

Liriomyza trifolii - miniarka ciepłolubka

Megastigmus spp. - znamionki

Monochamus spp. - żerdzianki

Opogona sacchari - mól bananowy

Phthorimaea operculella - skośnik ziemniaczak

Quadraspidiotus perniciosus - tarcznik niszczyciel

Rhizopertha dominica - kapturnik zbożowiec

Scolytus multistriatus - ogłodek wielorzędowy

Scolytus scolytus - ogłodek wiązowiec

Scolytus intricatus - ogłodek dębowiec

Sitophilus oryzae - wołek ryżowy

Sitophilus zeamays - wołek kukurydzowy

Sitotroga cerealella - skośnik zbożowiaczek

Steneotarsonemus laticeps - roztocz narcyzowiec

Tribolium spp. - trojszyki

Trogoderma granarium - skórek zbożowy

Nicienie

Aphelenchoides fragariae - węgorek truskawkowiec

Aphelenchoides ritzmabosi - węgorek chryzantemowiec

Ditylenchus destructor - niszczyk ziemniaczak

Ditylenchus dipsaci - niszczyk zjadliwy

Globodera spp. - mątwiki

Meloidogyne spp. - guzaki

III. Chwasty

Acroptilon repens - chaber rozłogowy, akroptilon rozłogowy, gorczak

Ambriosia artemisifolia - ambrozja bylicolistna

Ambrosia coronopifolia - ambrozja zachodnia, ambrozja wieloletnia

Ambrosia trifida - ambrozja trójdzielna

Cenchrus tribuloides - cenchrus kotwiczny

Iva xanthifolia - iwa rzepieniolistna

Cuscuta sp. - kanianka

Orobanche sp. - zaraza

Załącznik nr 2 2

. WYKAZ MIEJSC ODPRAWY CELNEJ, PRZEZ KTÓRE DOZWOLONY JEST PRZYWÓZ I PRZEWÓZ PRZEDMIOTÓW PODLEGAJĄCYCH KONTROLI FITOSANITARNEJ

Lp.Miejsce odprawy celnej WojewództwoUwagi
1234
1Gdańsk-Port gdańskie
2Gdańsk-Poczta Głównagdańskiena wezwanie
3Gdynia-Port gdańskie
4Gdynia-Poczta Celna gdańskiena wezwanie
5Kołobrzeg-Port koszalińskiena wezwanie
6Darłowo-Portkoszalińskiena wezwanie
7Szczecin-Portszczecińskie
8Świnoujścieszczecińskie
9Gumieńce szczecińskiena wezwanie
10Szczecin-Urząd Pocztowo-Telekomunikacyjny 2 szczecińskiena wezwanie
11Kołbaskowoszczecińskiena wezwanie
12Rzepingorzowskie
13Kostrzyńgorzowskie
14Świeckogorzowskiena wezwanie
15Olszynazielonogórskie
16Zgorzelec jeleniogórskie
17Węgliniecjeleniogórskiena wezwanie
18Międzylesie wałbrzyskie
19Boboszówwałbrzyskiena wezwanie
20Zebrzydowicekatowickie
21Cieszyn bielskie
22Muszynanowosądeckie
23Medyka przemyskie
24Przemyśl-Poczta Głównaprzemyskiena wezwanie
25Żurawicaprzemyskiena wezwanie
26Dorohusk chełmskiena wezwanie
27Małaszewicebialskopodlaskie
28Kukurykibialskopodlaskie
29Kowalewobialskopodlaskie
30Kuźnica Białostockabiałostockie
31Ogrodnikisuwalskiena wezwanie
32Bartoszyceolsztyńskiena wezwanie
33Warszawa-Główny Urząd Wymiany Pocztywarszawskie
34Warszawa-Międzynarodowy Port Lotniczy-Okęciewarszawskiena wezwanie
35Warszawa-Poczta Głównawarszawskiena wezwanie

Załącznik nr 3.

DECYZJA Nr .......

w sprawie zezwolenia na wwiezienie roślin i przetworów roślinnych

(pominięta)

Załącznik nr 4.

WZÓR STEMPLA DLA PRZESYŁEK IMPORTOWYCH O WADZE DO 20 KG

(pominięty)

Załącznik nr 5.

ZAŚWIADCZENIE Nr .......

(pominięte)

Załącznik nr 6.

PROTOKÓŁ Nr .......

zniszczenia przesyłki roślin - przetworów roślinnych - opakowań*) pochodzących z importu - tranzytu*)

(pominięty)

Załącznik nr 7.

WZÓR STEMPLA DLA PRZESYŁEK EKSPORTOWYCH

(pominięty)
1 Załącznik nr 1 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 31 maja 1990 r. (Dz.U.90.40.235) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 lipca 1990 r.
2 Załącznik nr 2 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 31 maja 1990 r. (Dz.U.90.40.235) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 lipca 1990 r.