Kwalifikacyje zawodowe do nauczania religji mojżeszowej w szkołach średnich ogólnokształcących i seminarjach nauczycielskich państwowych i prywatnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1926.124.715

Akt utracił moc
Wersja od: 21 października 1932 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA WYZNAŃ RELIGIJNYCH I OŚWIECENIA PUBLICZNEGO
z dnia 16 listopada 1926 r.
w sprawie kwalifikacyj zawodowych do nauczania religji mojżeszowej w szkołach średnich ogólnokształcących i seminarjach nauczycielskich państwowych i prywatnych.

Na zasadzie art. 2 ustawy z dnia 26 września 1922 r., dotyczącej kwalifikacyj zawodowych do nauczania w szkołach średnich ogólnokształcących i seminarjach nauczycielskich państwowych i prywatnych w brzmieniu, ogłoszonem w załączniku do rozporządzenia Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego z dnia 15 września 1924 r. (Dz. U. R. P. N. 92 poz. 864),- zarządza się co następuje:
Kwalifikacją zawodową do nauczania religji mojżeszowej w szkołach średnich ogólnokształcących i seminarjach nauczycielskich państwowych i prywatnych stanowi:
a)
Stopień naukowy uniwersytecki: doktora lub magistra, otrzymany na wydziale filozoficznym (humanistycznym) uniwersytetu w Polsce, oraz
b)
świadectwo egzaminu na nauczyciela religji mojżeszowej, zdanego przed Komisją, powołaną przez Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego.

Dopóki niema dostatecznej liczby tak wykwalifikowanych kandydatów, uzyskać można wymagane kwalifikacje, zdając przed komisją, wskazaną w tym celu przez Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, egzamin specjalny na nauczyciela religji mojżeszowej w szkołach średnich ogólnokształcących i seminarjach nauczycielskich. Program i regulamin egzaminu unormuje osobne zarządzenie.

Nauczyciele religji mojżeszowej w szkołach średnich ogólnokształcących i seminarjach nauczycielskich, czynni przed dniem 1 stycznia 1923 r., którzy: a) mają skończoną szkołę średnią ogólnokształcącą lub seminarjum nauczycielskie, b) przed dniem 1 stycznia 1923 r. ukończyli 25 lat życia oraz e) przed taż datą odbyli w charakterze nauczycieli religji mojżeszowej 3 lata szkolnej praktyki nauczycielskiej, uznanej przez Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego za zadowalającą, z czego co najmniej 2 lata w szkole średniej ogólnokształcącej lub seminarjum nauczycielskiem, jako też nauczyciele religji mojżeszowej, czynni w szkołach średnich ogólnokształcących, seminarjach nauczycielskich lub w szkołach powszechnych przed dniem 1 stycznia 1923 r., którzy czynią zadość warunkom, wymienionym pod a) i b), a nadto przed upływem 1928 r. wykażą się co najmniej 3 letnią praktyką nauczycielską szkolną, z czego co najmniej dwa lata w szkole średniej ogólnokształcącej lub seminarjum nauczycielskiem, jeśli Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego tg ich praktykę uzna za wybitną, mogą uzyskać kwalifikacje zawodowe do nauczania religji mojżeszowej w szkołach średnich ogólnokształcących i seminarjach nauczycielskich przez zdanie przed koncern roku szkolnego 1932/33 uproszczonego egzaminu państwowego na nauczycieli religji mojżeszowej w szkołach średnich ogólnokształcących i seminarjach nauczycielskich, ustanowionego rozporządzeniem Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. W wyjątkowych wypadkach może Minister dopuścić do egzaminu uproszczonego kandydata, nie spełniającego jednego z dwóch pierwszych warunków.
Za posiadających kwalifikacje zawodowa do nauczania religji mojżeszowej w szkołach średnich ogólnokształcących i seminarjach nauczycielskich uważa się również osoby, które przed 1 stycznia 1923 r. ukończyły z dyplomem wydział filozoficzny jednego z uniwersytetów i odbyły przed koncern grudnia 1924 r. przynajmniej dwuletnią szkolną praktykę nauczy-cielska w Polsce w charakterze nauczycieli religji mojżeszowej, uznaną przez Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego za zadowalającą.
Za posiadających kwalifikacje zawodowe do nauczania religji mojżeszowej w szkołach średnich ogólnokształcących i seminarjach nauczycielskich Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego może uznać tych nauczycieli religji mojżeszowej, którzy:
a)
przed upływem r. 1923 ukończyli 30 lat życia, przed tymże terminem odbyli sześć semestrów wyższych studjów w charakterze studentów oraz 5-cio letnią praktyką szkolną, z czego co najmniej 2, lata w szkołach średnich ogólnokształcących lub seminariach nauczycielskich, jeżeli Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego uzna: 1) praktykę za zadowalającą, 2) studja wyższe za dostatecznie udowodnione świadectwami prac seminaryjnych lub egzaminów półrocznych;
b)
choć nie mogą się wykazać studjami wyższemi w zakresie wskazanym w punkcie a), czynią jednak zadość wymienionym tam innym warunkom, jeśli Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego uzna ich pracę naukową lub pedagogiczną za wybitną;
c)
przed 1 stycznia 1923 r. ukończyli przynajmniej 40 lat życia oraz przed tymże terminem 12 lat pracy szkolnej nauczycielskiej, z czego co najmniej 5 lat w szkołach średnich ogólnokształcących lub Seminarjach nauczycielskich, jeśli Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego uzna prace, tę za zadowalającą.
Osobom, które uzyskują; kwalifikacje zawodowe do nauczania religji mojżeszowej w szkołach średnich ogólnokształcących i seminarjach nauczycielskich państwowych i prywatnych na zasadzie §§ 3 i 4, wyda dyplomy na nauczycieli religji mojżeszowej w szkołach średnich ogólnokształcących i seminarjach nauczycielskich Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, który władny jest uzależnić wydanie dyplomu od stwierdzenia należytego władania w słowie i piśmie językiem polskim w wypadkach, gdy ubiegający się. o dyplom nie ukończył polskiej szkoły średniej ogólnokształcącej, polskiego seminarjum nauczycielskiego, lub polskiej szkoły wyższej.

Osoby, wymienione w §§ 3 i 4, winny wnieść wprzed 1 lipca 1929 r. udokumentowane podania drogą służbową do Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, w przeciwnym razie tracą prawo, przewidziane w §§ 3 i 4.

Osoby, które w sposób określony § 2 uzyskają kwalifikacje zawodowe do nauczania religji mojżeszowej w szkołach średnich ogólnokształcących j seminarjach nauczycielskich, otrzymają dyplomy na nauczycieli religji mojżeszowej w szkołach średnich ogólnokształcących i seminarjach nauczycielskich od odnośnej komisji egzaminacyjnej.
Nauczyciele religji mojżeszowej, którzy nie posiadają kwalifikacyj, określonych jednym z powyższych paragrafów, a nie postarają się; o ich nabycie przed końcem roku szkolnego 1932/33, tracą prawo nauczania w szkołach średnich ogólnokształcących i seminarjach nauczycielskich.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 17 września 1928 r. (Dz.U.28.88.780) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 października 1928 r.
2 § 2:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 1929 r. (Dz.U.29.31.299) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 maja 1929 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 21 czerwca 1932 r. (Dz.U.32.90.758) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 października 1932 r.

3 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 1929 r. (Dz.U.29.31.299) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 maja 1929 r.
4 § 7:

- zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 1929 r. (Dz.U.29.31.299) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 maja 1929 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 21 czerwca 1932 r. (Dz.U.32.90.758) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 października 1932 r.