Kwalifikacje wojskowe osób uprawnionych do wykonywania prac podwodnych, które uzyskały uprawnienia w jednostkach organizacyjnych podległych lub nadzorowanych przez Ministra Obrony Narodowej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2019.954

Akt obowiązujący
Wersja od: 21 maja 2019 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 25 kwietnia 2019 r.
w sprawie kwalifikacji wojskowych osób uprawnionych do wykonywania prac podwodnych, które uzyskały uprawnienia w jednostkach organizacyjnych podległych lub nadzorowanych przez Ministra Obrony Narodowej

Na podstawie art. 23 ust. 6 ustawy z dnia 17 października 2003 r. o wykonywaniu prac podwodnych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1970, z 2018 r. poz. 2245 oraz z 2019 r. poz. 730) zarządza się, co następuje:
Rozporządzenie określa kwalifikacje wojskowe osób uprawnionych do wykonywania prac podwodnych odpowiadające kwalifikacjom do wykonywania zawodów, o których mowa w art. 19 ustawy z dnia 17 października 2003 r. o wykonywaniu prac podwodnych.
Określa się następujące kwalifikacje wojskowe uprawniające do wykonywania prac podwodnych:
1)
młodszy nurek;
2)
nurek: bojowy, miner, inżynierii, ratownictwa;
3)
starszy nurek: miner, inżynierii, ratownictwa;
4)
kierownik nurkowania;
5)
kierownik podwodnych działań: minerskich, inżynieryjnych, ratowniczych;
6)
operator: komory dekompresyjnej, sprzętu nurkowego.
Kwalifikacje wojskowe młodszego nurka odpowiadają kwalifikacjom wymaganym do wykonywania zawodu nurka o uprawnieniach zgodnych z wymaganiami dyplomu nurka III klasy.
Kwalifikacje wojskowe nurka bojowego, nurka minera, nurka inżynierii, starszego nurka minera lub starszego nurka inżynierii odpowiadają kwalifikacjom wymaganym do wykonywania zawodu nurka o uprawnieniach zgodnych z wymaganiami dyplomu nurka II klasy.
Kwalifikacje wojskowe nurka ratownictwa odpowiadają kwalifikacjom wymaganym do wykonywania zawodu nurka o uprawnieniach zgodnych z wymaganiami dyplomu nurka I klasy.
Kwalifikacje wojskowe starszego nurka ratownictwa odpowiadają kwalifikacjom wymaganym do wykonywania zawodu nurka o uprawnieniach zgodnych z wymaganiami dyplomu nurka saturowanego.
Kwalifikacje wojskowe kierownika nurkowania odpowiadają kwalifikacjom wymaganym do wykonywania zawodu kierownika prac podwodnych o uprawnieniach zgodnych z wymaganiami dyplomu kierownika prac podwodnych III klasy.
Kwalifikacje wojskowe kierownika nurkowania, który posiada kwalifikacje wojskowe nurka bojowego, nurka minera, nurka inżynierii lub nurka ratownictwa i co najmniej roczną praktykę zawodową w charakterze nurka bojowego, nurka minera, nurka inżynierii lub nurka ratownictwa, odpowiadają kwalifikacjom wymaganym do wykonywania zawodu kierownika prac podwodnych o uprawnieniach zgodnych z wymaganiami dyplomu kierownika prac podwodnych II klasy.
Kwalifikacje wojskowe kierownika podwodnych działań minerskich lub kierownika podwodnych działań inżynieryjnych odpowiadają kwalifikacjom wymaganym do wykonywania zawodu kierownika prac podwodnych o uprawnieniach zgodnych z wymaganiami dyplomu kierownika prac podwodnych II klasy.
Kwalifikacje wojskowe kierownika podwodnych działań ratowniczych odpowiadają kwalifikacjom wymaganym do wykonywania zawodu kierownika prac podwodnych o uprawnieniach zgodnych z wymaganiami dyplomu kierownika prac podwodnych I klasy.
Kwalifikacje wojskowe operatora komory dekompresyjnej i operatora sprzętu nurkowego oraz posiadanie zaświadczenia o ukończeniu szkolenia personelu technicznego do zabezpieczenia nurkowań saturowanych odpowiadają kwalifikacjom wymaganym do wykonywania zawodu operatora systemów nurkowych do prowadzenia głębinowych i długotrwałych prac podwodnych o uprawnieniach zgodnych z wymaganiami świadectwa operatora systemów nurkowych uprawniającego do obsługi zainstalowanych w bazie prac podwodnych urządzeń i wyposażenia technicznego wymaganego do prowadzenia głębinowych i długotrwałych prac podwodnych.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 1
1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 15 lipca 2005 r. w sprawie określenia kwalifikacji wojskowych osób uprawnionych do wykonywania prac podwodnych, które uzyskały uprawnienia w jednostkach organizacyjnych podległych lub nadzorowanych przez Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. poz. 1261), które na podstawie art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 9 maja 2014 r. o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych (Dz. U. poz. 768) utraciło moc z dniem 10 sierpnia 2015 r.