Rozdział 4 - Przepisy przejściowe i końcowe. - Kwalifikacje fachowych majstrów budowlanych w budownictwie powszechnym.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1965.25.172

Akt utracił moc
Wersja od: 24 sierpnia 1968 r.

Rozdział  4.

Przepisy przejściowe i końcowe.

§  17.
Osoby zatrudnione w dniu wejścia w życie rozporządzenia na stanowiskach majstrów budowlanych przy budowie obiektów budowlanych budownictwa powszechnego mogą do dnia 31 grudnia 1967 r. wykonywać funkcje techniczne majstra budowlanego w budownictwie powszechnym bez obowiązku wykazania się stwierdzeniem kwalifikacji majstra.
§  18.
1.
Powiatowy organ państwowego nadzoru budowlanego dla budownictwa powszechnego może stwierdzić posiadanie kwalifikacji majstra w zakresie wskazanym w § 6 przez osoby, które nie mogąc wykazać się wymaganym przygotowaniem technicznym:
1)
do dnia 31 grudnia 1967 r. złożą wniosek o stwierdzenia kwalifikacji majstra,
2)
co najmniej przez 6 lat wykonywały funkcje majstra budowlanego przy budowach obiektów budowlanych budownictwa powszechnego,
3)
złożą egzamin z wynikiem zadowalającym.
2.
Osoby, o których mowa w ust. 1, mogą uzyskać stwierdzenie kwalifikacji majstra tylko w takim zakresie robót wymienionych w § 2, w których wykażą się co najmniej sześcioletnią praktyką.
§  19.
1.
Powiatowy organ państwowego nadzoru budowlanego dla budownictwa powszechnego może stwierdzić posiadanie kwalifikacji majstra w zakresie całej grupy robót budowlanych określonych w § 2 pkt 1 albo w zakresie całej grupy robót sanitarnych określonych w § 2 ust. 2 przez osoby, które:
1)
do dnia 31 grudnia 1967 r. złożą wniosek o stwierdzenie kwalifikacji majstra,
2)
posiadają dyplom mistrza w jednym z zawodów wskazanych w ust. 2 albo odpowiednio w ust. 3 i odbyły co najmniej dziesięcioletnią łączną praktykę przy wykonywaniu wszystkich robót budowlanych albo sanitarnych, wchodzących w zakres danej grupy.
2.
W grupie robót budowlanych mogą uzyskać stwierdzenie kwalifikacji majstra w trybie określonym w ust. 1 osoby posiadające dyplom mistrza w zakresie odpowiadającym zawodom:
1)
betoniarza konstrukcji betonowych i żelbetowych;
2)
cieśli budowlanego;
3)
murarza budowlanego;
4)
montera konstrukcji żelbetowych.
3.
W grupie robót sanitarnych mogą uzyskać stwierdzenie kwalifikacji majstra w trybie określonym w ust. 1 osoby posiadające dyplom mistrza w zakresie odpowiadającym zawodom:
1)
montera instalacji centralnego ogrzewania;
2)
montera wewnętrznych instalacji sanitarnych i gazowych;
3)
montera-instalatora rurociągów;
4)
montera-instalatora urządzeń wentylacyjno-klimatyzacyjnych.
§  20.
Osoby posiadające dyplom mistrza lub świadectwo czeladnika albo robotnika wykwalifikowanego w zawodzie pokrewnym mogą ubiegać się o stwierdzenie kwalifikacji majstra, jeżeli:
1)
wykażą się praktyką przy odpowiednich robotach w rozmiarze:
a)
mistrzowie - jednego roku,
b)
czeladnicy i robotnicy wykwalifikowani - czterech lat,
2)
złożą egzamin z wynikiem zadowalającym.
§  21.
Do spraw unormowanych niniejszym rozporządzeniem nie stosuje się przepisów uchwały nr 111 Prezydium Rządu z dnia 21 lutego 1951 r. o roli, zadaniach i uprawnieniach majstrów w uspołecznionych zakładach pracy (Monitor Polski Nr A-18, poz. 236 i Nr A-102, poz. 1486).
§  22.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie sześciu miesięcy od dnia ogłoszenia.