Rozdział 3 - Kuratorzy społeczni. - Kuratorzy sądowi.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1986.43.212

Akt utracił moc
Wersja od: 1 października 2001 r.

Rozdział  3

Kuratorzy społeczni.

§  32.
1.
Do pełnienia obowiązków kuratora społecznego może być powołana - na jej wniosek lub za jej zgodą - osoba, która odpowiada warunkom określonym w § 4 pkt 1-5.
2.
W wyjątkowych wypadkach może być powołana do pełnienia obowiązków kuratora społecznego osoba, która ukończyła 20 lat, jeżeli jej kwalifikacje i doświadczenie życiowe wskazują na przydatność w prowadzeniu działalności wychowawczej i resocjalizacyjnej.
§  33.
1.
Kuratorów społecznych powołuje się przy sądzie wojewódzkim i sądzie rejonowym.
2.
Kuratorów społecznych przy sądzie wojewódzkim powołuje i odwołuje prezes sądu wojewódzkiego, a kuratorów społecznych przy sądzie rejonowym - prezes sądu rejonowego. Kuratorzy społeczni pełnią powierzone im czynności w ramach funkcji społecznej.
3.
Kurator społeczny może być powołany tylko przy jednym sądzie i pełnić funkcję tylko w jednym wydziale.
4.
W wyjątkowych wypadkach prezes sądu wojewódzkiego może zezwolić kuratorowi społecznemu na pełnienie funkcji w innym sądzie, a prezes sądu rejonowego - w innym wydziale, jeżeli pełnione przez kuratora społecznego dozory i nadzory dotyczą tej samej rodziny.
§  34.
Kuratorów społecznych wpisuje się na listę kuratorów powołanych przy danym sądzie.
§  35.
1.
Przed przystąpieniem do pełnienia swoich obowiązków kurator społeczny składa przed prezesem właściwego sądu przyrzeczenie określone w § 13 ust. 1, przepis § 13 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
2.
Po odebraniu przyrzeczenia prezes sądu wydaje kuratorowi społecznemu legitymację zawierającą m. in. wezwanie instytucji państwowych i organizacji społecznych do udzielania kuratorowi pomocy w pełnieniu wykonywanych przez niego czynności.
§  36.
1.
Prezes właściwego sądu przydziela kuratora społecznego do wydziału i wyznacza kuratora zawodowego, pod którego kierunkiem kurator społeczny ma pracować.
2.
Kurator zawodowy zapoznaje kuratora społecznego z jego obowiązkami i prawami.
§  37.
1.
Prezes sądu odwołuje kuratora społecznego, jeżeli:
1)
kurator:
a)
przestał odpowiadać warunkom określonym w § 4 pkt 1-4,
b)
nienależycie wykonuje powierzone mu obowiązki,
c)
ukończył 75 lat,
d)
złożył prośbę o zwolnienie z powierzonej mu funkcji,
2)
wymagają tego względy organizacyjne.
2.
Jeżeli kurator społeczny sprawuje dozór lub nadzór, odwołanie go na własną prośbę może nastąpić dopiero po złożeniu wymaganych sprawozdań.
3.
Odwołanego kuratora społecznego skreśla się z listy kuratorów sądowych.
§  38.
Nie powierza się kuratorowi społecznemu dozorów lub nadzorów w razie ujawnienia okoliczności, które nie pozwalałyby na jego powołanie, oraz w razie wszczęcia przeciwko niemu postępowania karnego, do czasu prawomocnego rozstrzygnięcia sprawy.
§  39.
1.
Kurator społeczny powinien sprawować dozór lub nadzór najwyżej nad 5 podopiecznymi.
2.
W szczególnie uzasadnionych wypadkach, gdy na podstawie oceny dotychczasowej pracy kurator społeczny daje rękojmię, że dodatkowe obciążenie nie wpłynie ujemnie na jakość jego pracy, dopuszczalne jest powierzanie jego dozorowi lub nadzorowi większej liczby podopiecznych.
§  40.
1.
Do obowiązków kuratora społecznego należy w szczególności:
1)
sprawowanie dozoru lub nadzoru nad podopiecznym oraz wykonywanie innych czynności o charakterze wychowawczo-resocjalizacyjnym zleconych przez sąd,
2)
przeprowadzanie wywiadów środowiskowych na zlecenie sądu,
3)
stawianie się na każde wezwanie sądu oraz składanie pisemnych sprawozdań ze sprawowanych dozorów lub nadzorów,
4)
stałe podnoszenie swoich kwalifikacji oraz udział w organizowanych przez sąd szkoleniach i naradach,
5)
współdziałanie ze szkołami, organizacjami i instytucjami zajmującymi się wychowaniem, leczeniem, terapią, sprawującymi opiekę oraz udzielającymi pomocy podopiecznym.
2.
Przepis § 25 stosuje się odpowiednio.
§  41.
1.
Powierzając sprawowanie dozoru lub nadzoru sąd udziela kuratorowi społecznemu informacji i wskazówek niezbędnych do prawidłowego wywiązywania się z wynikających z tego obowiązków.
2.
Kuratora społecznego należy niezwłocznie zawiadomić o każdej zmianie orzeczenia w sprawie dozoru lub nadzoru oraz wydanych zarządzeniach, jeżeli nie brał on udziału w posiedzeniach, na których je wydano.
§  42.
W celu realizacji swych obowiązków kurator społeczny jest uprawniony do:
1)
odwiedzania osób, których dotyczy postępowanie, w miejscu ich zamieszkania lub pobytu,
2)
żądania niezbędnych wyjaśnień i informacji od osób objętych dozorem lub nadzorem,
3)
przeglądania - za zgodą prezesa właściwego sądu - akt sądowych i sporządzania z nich odpisów,
4)
zasięgania koniecznych informacji z zakładów pracy, szkół, organów administracji państwowej i organizacji społecznych.
§  43. 3
 
1.
Prezes sądu ustala i przyznaje kuratorowi społecznemu ryczałt z tytułu zwrotu kosztów ponoszonych w związku ze sprawowanym przez niego dozorem lub nadzorem. Wysokość tego ryczałtu ustala się w zależności od ilości i rodzaju czynności na wniosek kuratora zawodowego, pod którego kierunkiem kurator społeczny pracuje.
2. 4
Ryczałt za sprawowanie jednego dozoru lub nadzoru wynosi do 3% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w kwartale poprzedzającym wypłatę tej należności, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego stosownie do przepisów o zaopatrzeniu emerytalnym. Wynagrodzenie to stanowi podstawę ustalenia ryczałtu od dnia jego ogłoszenia. Suma ryczałtów w miesiącu nie może przekraczać 30% tego wynagrodzenia
3.
Kuratorowi społecznemu dozorującemu skazanego na karę ograniczenia wolności prezes sądu przyznaje ryczałt, o którym mowa w ust. 1 i 2.
4. 5
Za przeprowadzenie wywiadu w sprawie nie objętej dozorem lub nadzorem sąd przyznaje kuratorowi społecznemu zryczałtowaną równowartość poniesionych kosztów w wysokości do 3% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, o którym mowa w ust. 2. Przepis ust. 2 zdanie drugie stosuje się odpowiednio.
5.
Ryczałt, o którym mowa w ust. 2, przysługuje również kuratorowi zawodowemu w związku z wydatkami ponoszonymi przy sprawowaniu dozoru lub nadzoru. Wysokość tego ryczałtu ustala prezes sądu w zależności od ilości i rodzaju czynności, trudności nadzoru lub dozoru oraz łączących się z tym wydatków.
§  44.
1.
Kuratorowi społecznemu, który za czas nieobecności w pracy, spowodowanej wykonywaniem obowiązków kuratora, nie zachowuje prawa do wynagrodzenia z zakładu pracy, prezes sądu przyznaje ponadto zwrot utraconego za ten czas zarobku, jeżeli wykonywanie obowiązków kuratora w godzinach pracy zawodowej było konieczne.
2.
Zwolnienie kuratora społecznego od pracy do wykonywania czynności kuratora, których nie może on załatwić poza godzinami swojej pracy zawodowej, odbywa się w trybie przepisów o zwolnieniach od pracy pracowników uspołecznionych zakładów pracy do pracy społecznej.
3 § 43 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 31 stycznia 1991 r. (Dz.U.91.12.54) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 marca 1991 r.
4 § 43 ust. 2 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 19 maja 1992 r. (Dz.U.92.44.196) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 maja 1992 r.
5 § 43 ust. 4 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 19 maja 1992 r. (Dz.U.92.44.196) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 maja 1992 r.