Rozdział 9 - Stowarzyszenia kultury fizycznej. - Kultura fizyczna.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1984.34.181

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1991 r.

Rozdział  9

Stowarzyszenia kultury fizycznej.

1.
Osoby fizyczne mające zamiar uczestniczyć w zajęciach sportowych lub w innych zajęciach z zakresu kultury fizycznej bądź prowadzić działalność społeczną w tych dziedzinach mogą zrzeszać się w stowarzyszeniach kultury fizycznej.
2.
Osoby niepełnoletnie mogą zrzeszać się w stowarzyszeniach kultury fizycznej za zgodą rodziców lub opiekunów.

Stowarzyszenia kultury fizycznej działają na zasadach określonych w prawie o stowarzyszeniach, ze zmianami wynikającymi z przepisów niniejszego rozdziału.

Do stowarzyszeń kultury fizycznej należy realizacja zadań określonych w statutach, a w szczególności:

1)
organizowanie ćwiczeń fizycznych i zajęć w zakresie sportu, rekreacji i rehabilitacji ruchowej,
2)
organizowanie zawodów, imprez sportowych i rekreacyjnych,
3)
prowadzenie działalności szkoleniowej, wychowawczej i propagandowej,
4)
budowanie oraz eksploatacja obiektów i urządzeń sportowych.
1.
Stowarzyszenie kultury fizycznej podlega wpisowi do rejestru stowarzyszeń kultury fizycznej i nabywa osobowość prawną z chwilą wpisania do tego rejestru.
2.
Organami rejestracyjnymi stowarzyszeń kultury fizycznej są:
1)
dla stowarzyszeń kultury fizycznej, których teren działania nie przekracza terenu jednego województwa - terenowy organ administracji państwowej stopnia wojewódzkiego, właściwy w sprawach kultury fizycznej,
2)
dla stowarzyszeń kultury fizycznej, których teren działania przekracza teren jednego województwa - Główny Komitet Kultury Fizycznej i Sportu.
3.
Przepisu ust. 2 nie stosuje się do organizacji studenckich podlegających rejestracji w trybie określonym w przepisach ustawy z dnia 4 maja 1982 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 14, poz. 113 oraz z 1983 r. Nr 5, poz. 33 i Nr 39, poz. 176).

Organ rejestracyjny przed wpisaniem stowarzyszenia kultury fizycznej do rejestru stowarzyszeń kultury fizycznej zasięga opinii Ministra Obrony Narodowej lub Ministra Spraw Wewnętrznych w stosunku do stowarzyszeń kultury fizycznej, które w statutach przewidują zrzeszenia się w tych stowarzyszeniach głównie żołnierzy pełniących czynną służbę wojskową, funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej lub pracowników cywilnych zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych podległych tym ministrom.

1.
Organ rejestracyjny może odmówić wpisania do rejestru, jeżeli założenie stowarzyszenia kultury fizycznej byłoby sprzeczne z prawem albo mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa, spokoju lub porządku publicznego.
2. 21
Komitet do Spraw Młodzieży i Kultury Fizycznej, określa szczegółowe zasady prowadzenia rejestru, warunki, jakim powinien odpowiadać wniosek o wpis do rejestru, oraz zasady udostępniania rejestru.
1.
Stowarzyszenia kultury fizycznej mogą:
1)
tworzyć oddziały,
2)
zatrudniać pracowników,
3)
prowadzić na zasadach określonych w przepisach szczególnych, działalność gospodarczą wspomagającą osiąganie celów statutowych.
2.
Prawo tworzenia oddziałów przysługuje tym stowarzyszeniom kultury fizycznej, które w swoich statutach przewidują taką możliwość i określają w nich zasady organizacji tych oddziałów.
3.
Stowarzyszenia kultury fizycznej mogą korzystać z dotacji państwowych, środków funduszów, o których mowa w art. 42, oraz przyjmować pomoc finansową od zakładów pracy, organizacji spółdzielczych, społeczno-zawodowych, zawodowych i innych organizacji społecznych oraz osób fizycznych.

Członkowie stowarzyszeń kultury fizycznej nie mający pełnej zdolności do czynności prawnych nie posiadają praw wyborczych do statutowych organów stowarzyszeń kultury fizycznej i prawa do udziału w głosowaniu nad uchwałami oraz nie mogą występować w charakterze członków założycielskich stowarzyszenia.

1.
Jeżeli stowarzyszenie kultury fizycznej narusza przepisy prawa albo wykracza poza ustalony statutem zakres i sposób działania, organ rejestracyjny może stosownie do okoliczności:
1)
zażądać usunięcia w określonym terminie dostrzeżonego uchybienia,
2)
odmówić pomocy finansowej i organizacyjnej,
3)
zawiesić uchwalę lub decyzję stowarzyszenia niezgodną z prawem oraz zażądać jej uchylenia, a w razie nieuchylenia w wyznaczonym terminie - uchylić taką uchwałę lub decyzję.
4)
zażądać zwołania nadzwyczajnego walnego zgromadzenia,
5)
wystąpić o zawieszenie poszczególnych członków władz stowarzyszenia,
6)
zawiesić w czynnościach władze stowarzyszenia i wyznaczyć kuratora do czasu wyboru nowych władz,
7)
zawiesić działalność stowarzyszenia na okres nie dłuższy niż rok,
8)
rozwiązać stowarzyszenie i wykreślić z rejestru.
2.
W razie wyznaczenia kuratora przysługują mu wynikające ze statutu uprawnienia zarządu.

W razie podjęcia decyzji, o której mowa w art. 66 ust. 1 pkt 8 organ rejestracyjny określa przeznaczenie majątku stowarzyszenia.

Organ rejestracyjny może dokonywać kontroli działalności i gospodarki stowarzyszeń kultury fizycznej.

Stowarzyszenia kultury fizycznej mogą zrzeszać się w związki stowarzyszeń kultury fizycznej.

1.
Do związków stowarzyszeń kultury fizycznej należy realizacja zadań określonych w statutach, a w szczególności:
1)
upowszechniania kultury fizycznej,
2)
opracowywanie planów i kierunków działalności związku,
3)
opracowywanie planów i kierunków szkolenia,
4)
opracowywanie regulaminów i systemów zawodów sportowych,
5)
sprawowanie opieki szkoleniowej i wychowawczej nad członkami stowarzyszeń wchodzących w skład związku oraz kontrola przestrzegania regulaminów sportowych i zasad uprawiania sportu.
6)
szkolenie doskonalenie kwalifikacji sędziów sportowych, nadawanie uprawnień sędziów sportowych w określonych dyscyplinach oraz sprawowanie nadzoru nad ich działalnością.
2.
Związki stowarzyszeń kultury fizycznej mogą brać udział w działalności organizacji międzynarodowych.
3.
Do związków stowarzyszeń kultury fizycznej stosuje się odpowiednio przepisy art. 59-64 oraz 66-68.
1.
Działalność stowarzyszeń kultury fizycznej i ich związków opiera się głównie na pracy społecznej członków.
2.
Działaczami kultury fizycznej w rozumieniu ustawy są członkowie stowarzyszeń kultury fizycznej oraz osoby fizyczne działające w związkach stowarzyszeń kultury fizycznej, wykonujących społeczne zadania statutowe tych stowarzyszeń.
1.
Szczególną formę działalności społecznej w zakresie kultury fizycznej stanowi działalność wykonywana w ramach stowarzyszeń kultury fizycznej i ich związków przez sędziów sportowych.
2.
Sędzią sportowym może być osoba, która:
1)
ma kwalifikacje określone przez właściwy związek sportowy,
2)
korzysta w pełni z praw cywilnych i publicznych,
3)
posiada nienaganną postawę moralną,
4)
spełnia warunki zdrowotne niezbędne do wykonywania zadań sędziego sportowego.
3.
Stowarzyszenia kultury fizycznej i ich związki zapewniają sędziom sportowym niezbędne warunki umożliwiające wypełnianie ich funkcji.
4.
Sędzia sportowy może być pozbawiony swoich uprawnień na zasadach i w trybie określonych w statutach stowarzyszeń kultury fizycznej i ich związków oraz regulaminach sportowych.
5.
Przewodniczący Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Sportu określa warunki, o których mowa w ust. 3.

Działacze kultury fizycznej, w zakresie pełnionych przez siebie funkcji publicznych, korzystają z ochrony prawnej oraz ponoszą odpowiedzialność, na zasadach przewidzianych dla funkcjonariuszy publicznych.

1.
Działacze kultury fizycznej za szczególnie aktywną i wyróżniającą się działalność społeczną mogą być nagradzani, a także może być im nadana odznaka "Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej".
2.
Odznakę nadaje Przewodniczący Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Sportu.
3. 22
Komitet do Spraw Młodzieży i Kultury Fizycznej określa:
1)
zasady i tryb przyznawania nagród, o których mowa w ust. 1,
2)
zasady i tryb nadawania odznaki oraz jej wzór i sposób noszenia.
4. 23
(skreślony).
21 Art. 63 ust. 2 zmieniony przez art. 63 pkt 1 ustawy z dnia 30 maja 1989 r. o zmianie upoważnień do wydawania aktów wykonawczych (Dz.U.89.35.192) z dniem 1 lipca 1989 r.
22 Art. 74 ust. 3 zmieniony przez art. 63 pkt 3 lit. a) ustawy z dnia 30 maja 1989 r. o zmianie upoważnień do wydawania aktów wykonawczych (Dz.U.89.35.192) z dniem 1 lipca 1989 r.
23 Art. 74 ust. 4 skreślony przez art. 63 pkt 3 lit. b) ustawy z dnia 30 maja 1989 r. o zmianie upoważnień do wydawania aktów wykonawczych (Dz.U.89.35.192) z dniem 1 lipca 1989 r.