Rozdział 1 - Przepisy ogólne. - Księgi notarjuszów.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1933.99.764

Akt utracił moc
Wersja od: 18 grudnia 1933 r.

Rozdział  I.

Przepisy ogólne.

§  1.
Notarjusze prowadzą księgi, wymienione w art. 116 prawa o notarjacie, według wzorów, ustalonych w załącznikach do rozporządzenia niniejszego.
§  2.
W rubrykach 6, 7 i 8 repertorjum (wzór Nr. 1) oraz w rubryce 6 księgi protestów (wzór Nr. 2) zapisuje się opłaty stemplowe, pobierane przez notarjuszów na dochód Ministerstwa Skarbu w myśl ustawy z dnia 1 lipca 1926 r. o opłatach stemplowych (Dz. U. R. P. z 1932 r. Nr. 41, poz. 413) i przepisów, wydanych na jej podstawie.
§  3.
W rubryce 9 repertorjum oraz w rubryce 7 księgi protestów zapisuje się pobierany przez notarjuszów dodatek komunalny bądź też podatek od zaprotestowanych weksli, przypadający miastom lub związkom komunalnym w myśl ustawy z dnia 11 sierpnia 1923 r. o tymczasowem uregulowaniu finansów komunalnych (Dz. U. R. P. z 1932 r. Nr. 106, poz. 884) i przepisów, wydanych na jej podstawie.
§  4.
W rubryce 14 repertorjum oraz w rubryce 9 księgi protestów zapisuje się dodatki, pobierane przez notarjuszów w myśl ustawy z dnia 12 lutego 1931 r. o poborze 10 % dodatku do niektórych podatków i opłat stemplowych (Dz. U. R. P. Nr. 16, poz. 82) i przepisów, wydanych na jej podstawie.
§  5.
W rubryce 15 repertorjum oraz w rubryce 10 księgi protestów zapisuje się sumę wynagrodzenia notarjurza w wysokości, określonej w taksie za czynności notarjuszów.

Jeżeli jednak notarjusz wykonywa czynność z obniżeniem wysokości wynagrodzenia lub bezpłatnie (art. 34 pkt 6 prawa o notarjacie), w wymienionej rubryce bądź zapisuje się sumę, ustaloną w uchwale rady notarialnej, bądź czyni się odpowiednią wzmianką o niepobraniu wynagrodzenia.

§  6.
Ogólna suma należności, pobrana przez notarjusza, powinna być nadto wymieniona słownie w rubryce 4 repertorjum i stwierdzona podpisem wpłacającego.
§  7.
Repertorjum i księgę protestów prowadzi się według rocznych okresów kalendarzowych. Rubryki pobranych należności i wynagrodzenia notarjusza sumuje się miesięcznie, przyczem pod sumą miesięczną należy wykazać poszczególne sumy dochodów budżetowych, wpłaconych w danym miesiącu do kasy skarbowej, z powołaniem się na odpowiednie pokwitowania, oraz wyprowadzić ogólną wpłaconą sumę miesięczną i pozostałość na miesiąc następny.

Rachunek wpływów burdelowych będzie prowadzony według okresów budżetowych.

§  8.
Do księgi przychodów i rozchodów zapisuje się: po stronie przychodu - sumy brutto wynagrodzenia notarjusza z powołaniem się na pozycje odpowiedniej księgi, po stronie zaś rozchodu - kwoty wydatków, związanych z pełnieniem urzędu notarjusza, z powołaniem się na odpowiednie dowody.

Wszystkie przychody i rozchody powinny być ujawnione w księdze w porządku chronologicznem, bieżąco i bez zaległości: kwotę przychodów i rozchodów prowadzi się według lat kalendarzowych, sumuje się zaś miesięcznie.

§  9.
Omyłki w księgach prostuje się przez zakreślenie błędnej treści zapisu atramentem czerwonym w ten sposób, aby zapis zakreślony mógł być odczytany, oraz przez wpisanie właściwej treści.
§  10.
Wszystkie księgi notarjuszów powinny być trwale oprawione i zesznurowane, a stronice ksiąg zaopatrzone w kolejne numery porządkowe.
§  11.
Prócz ksiąg, ustalonych w rozporządzeniu niniejszem, notarjusze obowiązani są prowadzić księgi i wykazy, wynikające z przepisów szczególnych.