Książeczki zdrowia.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1959.41.259

Akt utracił moc
Wersja od: 28 lipca 1959 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 2 lipca 1959 r.
w sprawie książeczek zdrowia.

Na podstawie art. 11 ust. 1 lit. a) ustawy z dnia 21 lutego 1935 r. o zapobieganiu chorobom zakaźnym i o ich zwalczaniu (Dz. U. z 1935 r. Nr 27, poz. 198 i z 1949 r. Nr 25, poz. 174) zarządza się, co następuje:
Książeczka zdrowia według wzoru ustalonego przez Ministra Zdrowia zawiera szczegółowe dane o przeprowadzeniu szczepień ochronnych dziecka (młodocianego) przeciw chorobom zakaźnym, a także dane niezbędne do ustalenia ogólnego stanu zdrowia i rozwoju dziecka (młodocianego) od dnia jego urodzenia do ukończenia 18 roku życia.
1.
Książeczkę zdrowia wydaje rodzicom bądź opiekunom dziecka bezpośrednio po jego urodzeniu zakład społeczny służby zdrowia, który udzielił pomocy w związku z porodem.
2.
Jeżeli matka dziecka nie korzystała przy jego urodzeniu z pomocy zakładu społecznego służby zdrowia, książeczkę zdrowia wydaje przychodnia bądź ośrodek zdrowia właściwy ze względu na miejsce zamieszkania dziecka. W tym przypadku rodzice (opiekunowie) dziecka są obowiązani wystąpić z wnioskiem o wydanie książeczki w ciągu dwóch tygodni od dnia urodzenia dziecka.
Rodzice bądź opiekunowie dziecka (młodocianego) w wieku do 18 lat są obowiązani:
1)
starannie przechowywać książeczkę,
2)
przedstawiać książeczkę:
a)
przy każdym zwróceniu się o udzielenie dziecku (młodocianemu) pomocy profilaktycznej lub leczniczej w zakładzie społecznym służby zdrowia albo u lekarza bądź lekarza dentysty wykonujących prywatną praktykę oraz
b)
przy oddawaniu dziecka do żłobka, przedszkola lub szkoły,
3)
niezwłocznie zawiadomić zakład określony w § 2 ust. 2 w razie zaginięcia lub zniszczenia książeczki.
1.
Zakłady społeczne służby zdrowia oraz lekarze i lekarze-dentyści wykonujący prywatną praktykę są obowiązani w razie zwrócenia się do nich o udzielenie dziecku (młodocianemu) w wieku do 18 lat pomocy profilaktycznej lub leczniczej:
1)
zażądać przedstawienia książeczki,
2)
po udzieleniu pomocy - wypełnić w książeczce odpowiednie rubryki.
2.
Żłobki, przedszkola i szkoły są obowiązane żądać przedstawienia książeczki przy zapisywaniu dziecka do tych zakładów.
3.
W razie nieprzedstawienia książeczki przez rodziców (opiekunów) dziecka (młodocianego) jednostki określone w ust. 1 i 2 są obowiązane zawiadomić o tym organ służby zdrowia prezydium powiatowej (miejskiej, dzielnicowej) rady narodowej właściwej ze względu na miejsce zamieszkania dziecka (młodocianego).
W razie zaginięcia lub zniszczenia książeczki odtwarza ją zakład określony w § 2 ust. 2.
1.
Książeczki dla dzieci (młodocianych) urodzonych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia wydają zakłady określone w § 2 ust. 2.
2.
Rodzice (opiekunowie) dzieci (młodocianych) urodzonych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, dla których nie zostały wydane dotychczas książeczki, są obowiązani wystąpić z wnioskiem o wydanie książeczki przed upływem 6 miesięcy od dnia wejścia w życie rozporządzenia.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 1959 r.