Krwiodawcy.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1952.17.104

Akt utracił moc
Wersja od: 11 kwietnia 1952 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 26 marca 1952 r.
w sprawie krwiodawców.

Na podstawie art. 11 ust. 1 lit. b) ustawy z dnia 21 lutego 1935 r. o zapobieganiu chorobom zakaźnym i o ich zwalczaniu (Dz. U. R. P. z 1935 r. Nr 27, poz. 198 i z 1949 r. Nr 25, poz 174) zarządza się, co następuje:
1.
Krew dla celów leczniczo-zapobiegawczych wolno pobierać z zastrzeżeniami określonymi w ust. 2 tylko w stacjach (punktach) krwiodawstwa (zwanych dalej stacjami) i wyłącznie od krwiodawców, tj. osób dobrowolnie zarejestrowanych w tym charakterze.
2.
W przypadkach wyjątkowych, gdy zwłoka zagraża życiu chorego, a w danej miejscowości nie ma stacji, może być pobrana krew do natychmiastowego przetoczenia od osoby, nie będącej krwiodawcą, jeżeli posiada odpowiedni stan zdrowia, stwierdzony przez lekarza.
1.
Jako krwiodawca może być zarejestrowana osoba, która ukończyła 18 lat, jeśli chodzi o kobiety, bądź 20 lat, jeśli chodzi o mężczyzn, oraz posiada odpowiedni stan zdrowia, stwierdzony przez stację po przeprowadzeniu badań lekarskich.
2.
Stacja, w której krwiodawca jest zarejestrowany, wystawia mu legitymację według wzoru ustalonego przez Ministra Zdrowia.
3.
Stacja skreśla krwiodawcę z rejestru według własnego uznania bądż na wniosek krwiodawcy.
Krwiodawca jest obowiązany:
1)
stawić się na każde wezwanie stacji, w której jest zarejestrowany, w celu przeprowadzenia badań lekarskich bądź w celu oddania krwi,
2)
zgłaszać tej stacji niezwłocznie każdorazową zmianę miejsca pobytu mającą trwać ponad 15 dni oraz informować ją w przeciągu tygodnia o każdej zmianie swego miejsca zamieszkania,
3)
informować tę stację o każdorazowym oddaniu krwi poza jej obrębem,
4)
zawiadamiać stację o wszelkich zauważonych u siebie objawach chorobowych,
5)
przestrzegać regulaminu stacji i innych jej zarządzeń wewnętrznych.
Uchyla się rozporządzenie Ministra Opieki Społecznej z dnia 5 sierpnia 1937 r. o krwiodawcach (Dz. U. R. P. Nr 66, poz. 504).
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.