Dz.U.2019.1083 t.j.
| Akt obowiązującyUSTAWAz dnia 12 maja 2011 r.o kredycie konsumenckim 1
Rozdział 1 Przepisy ogólne
Przepisy ogólne
Ustawa określa:
Ustawę stosuje się także do umów o kredyt konsumencki, który spółdzielcza kasa oszczędnościowo-kredytowa w zakresie swojej działalności udziela lub daje przyrzeczenie udzielenia swojemu członkowi.
Użyte w ustawie określenia oznaczają:
- z wyjątkiem kosztów opłat notarialnych ponoszonych przez konsumenta;
Wartość kwoty kredytu konsumenckiego udzielanego w walucie innej niż waluta polska, stanowi równowartość kwoty kredytu wyrażonej w walucie polskiej ustaloną przy zastosowaniu średniego kursu tej waluty ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia kwartału poprzedzającego dzień zawarcia umowy.
Rozdział 2 Obowiązki kredytodawcy i pośrednika kredytowego przed zawarciem umowy o kredyt
Obowiązki kredytodawcy i pośrednika kredytowego przed zawarciem umowy o kredyt
Informacje, o których mowa w art. 7, podaje się konsumentowi w sposób co najmniej tak samo widoczny, czytelny i słyszalny jak dane dotyczące kosztu kredytu konsumenckiego.
Kredytodawca lub pośrednik kredytowy zobowiązany jest przed zawarciem umowy o kredyt konsumencki udzielić konsumentowi wyjaśnień dotyczących treści informacji przekazanych przed zawarciem umowy oraz postanowień zawartych w umowie, która ma zostać zawarta, w sposób umożliwiający konsumentowi podjęcie decyzji dotyczącej umowy o kredyt konsumencki.
Konsument ma prawo do otrzymania, na wniosek, bezpłatnego projektu umowy o kredyt konsumencki, jeżeli w ocenie kredytodawcy lub pośrednika kredytowego, spełnia on warunki do udzielenia mu kredytu konsumenckiego przez tego kredytodawcę lub pośrednika kredytowego. Projekt umowy powinien zawierać dane konsumenta, o których mowa w art. 30 ust. 1 pkt 1 oraz wszystkie warunki, na których kredyt mógłby zostać udzielony.
Kredytodawca lub pośrednik kredytowy może przekazać konsumentowi przed zawarciem umowy o kredyt, na trwałym nośniku, dodatkowo dane inne niż określone w art. 13 ust. 1 i 2, łącznie z właściwym formularzem informacyjnym.
Jeżeli zgodnie z postanowieniami umowy o kredyt, płatności dokonywane przez konsumenta nie są niezwłocznie zaliczane do spłaty całkowitej kwoty kredytu, ale są wykorzystywane do zgromadzenia kapitału przez okresy i na zasadach określonych w umowie o kredyt lub w umowie dodatkowej, informacje udzielane przed zawarciem umowy, o których mowa w art. 13 ust. 1 i 2, zawierają jasne i zwięzłe stwierdzenie, że taka umowa o kredyt nie przewiduje gwarancji spłaty całkowitej kwoty kredytu wypłaconej na jej podstawie.
Kredytodawca lub pośrednik kredytowy jest zobowiązany do udostępniania informacji o wysokości stopy referencyjnej w lokalu służącym do obsługi konsumenta jeżeli zawiera z konsumentem umowę o kredyt, zgodnie z którą wysokość stopy oprocentowania kredytu uzależniona jest od wysokości stopy referencyjnej.
Opłaty i inne koszty uiszczone przez konsumenta przed zawarciem umowy o kredyt konsumencki podlegają niezwłocznie zwrotowi, w przypadku gdy umowa o kredyt konsumencki nie została zawarta lub kwota kredytu nie została wypłacona przez kredytodawcę w terminie wskazanym w umowie.
Rozdział 3 Umowa o kredyt
Umowa o kredyt
Umowa o kredyt konsumencki w rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym podlegający spłacie na żądanie lub w terminie do trzech miesięcy powinna zawierać co najmniej:
Umowa o kredyt konsumencki przewidująca odroczenie płatności lub zmianę sposobu spłaty w przypadku gdy konsument jest w zwłoce w związku ze spłatą zadłużenia wynikającego z umowy o kredyt, powinna zawierać co najmniej:
W przypadku gdy łączna wysokość opłat z tytułu zaległości w spłacie kredytu, o których mowa w art. 30 ust. 1 pkt 11, oraz odsetek za opóźnienie naliczonych konsumentowi przekracza kwotę odpowiadającą kwocie odsetek maksymalnych za opóźnienie, o których mowa w art. 481 § 21 Kodeksu cywilnego, obliczonych od kwoty zaległości w spłacie kredytu, należnych na dzień pobrania tych opłat lub odsetek, należy się tylko kwota opłat i odsetek odpowiadająca kwocie tych odsetek maksymalnych za opóźnienie.
Jeżeli zgodnie z umową rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego konsumenta możliwe jest przekroczenie salda na tym rachunku, umowa powinna zawierać co najmniej dane określone w art. 30 ust. 1 pkt 6 oraz informację o opłatach stosowanych od chwili zawarcia umowy oraz warunkach ich zmiany.
w którym poszczególne symbole oznaczają:
MPKK - maksymalną wysokość pozaodsetkowych kosztów kredytu,
K - całkowitą kwotę kredytu,
n - okres spłaty wyrażony w dniach,
R - liczbę dni w roku.
W przypadku odroczenia spłaty zadłużenia wynikającego z umowy o kredyt konsumencki w okresie 120 dni od dnia wypłaty tego kredytu:
W przypadku udzielenia przez kredytodawcę konsumentowi, który nie dokonał pełnej spłaty kredytu, kolejnych kredytów w okresie 120 dni od dnia wypłaty pierwszego z kredytów:
Przepisów art. 36a-36c nie stosuje się do:
Jeżeli znaczne przekroczenie salda na rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym konsumenta utrzymuje się dłużej niż miesiąc, konsument otrzymuje niezwłocznie, na trwałym nośniku, informację o wysokości tego przekroczenia oraz o stopie oprocentowania zadłużenia przeterminowanego, warunkach jej zmiany oraz ewentualnych innych opłatach z tytułu zaległości w spłacie kredytu.
Postanowienia umowne nie mogą wyłączać ani ograniczać uprawnień konsumenta przewidzianych w ustawie. W takich przypadkach stosuje się przepisy ustawy.
Rozdział 4 Spłata kredytu przed terminem
Spłata kredytu przed terminem
Prowizja za spłatę kredytu przed terminem nie przysługuje kredytodawcy w przypadku umów:
Kredytodawca jest zobowiązany do rozliczenia z konsumentem kredytu w terminie 14 dni od dnia dokonania wcześniejszej spłaty kredytu w całości.
Rozdział 5 Odstąpienie od umowy przez konsumenta
Odstąpienie od umowy przez konsumenta
Jeżeli z umową o kredyt związana jest usługa dodatkowa świadczona przez kredytodawcę lub osobę trzecią - na podstawie umowy między tą osobą a kredytodawcą - w przypadku skorzystania przez konsumenta z prawa do odstąpienia od umowy o kredyt - odstąpienie to jest skuteczne także wobec umowy o usługę dodatkową.
Jeżeli konsument skorzystał z przyznanego mu, na podstawie odrębnych przepisów, prawa do odstąpienia od umowy na nabycie określonego towaru lub usługi, to odstąpienie konsumenta od tej umowy jest skuteczne także wobec umowy o kredyt wiązany.
Rozdział 5a Działalność instytucji pożyczkowych i rejestr instytucji pożyczkowych
Działalność instytucji pożyczkowych i rejestr instytucji pożyczkowych
Rejestr instytucji pożyczkowych zawiera:
Instytucja pożyczkowa informuje Komisję Nadzoru Finansowego o zmianie danych objętych wpisem do rejestru instytucji pożyczkowych niezwłocznie, nie później niż w terminie 7 dni od dnia zaistnienia tych zmian.
Rozdział 5aa Wpis do rejestru pośredników kredytowych
Wpis do rejestru pośredników kredytowych
Pośrednik kredytowy informuje Komisję Nadzoru Finansowego o zmianie danych objętych wpisem do rejestru niezwłocznie, nie później niż w terminie 7 dni od dnia zaistnienia tych zmian.
Rozdział 5b Przepisy karne
Przepisy karne
Kto, będąc obowiązanym do zachowania w tajemnicy informacji, o których mowa w art. 59c ust. 1, ujawnia lub wykorzystuje te informacje niezgodnie z upoważnieniem określonym w ustawie, podlega grzywnie do 1 000 000 złotych i karze pozbawienia wolności do lat 3.
Kto, będąc kredytodawcą w rozumieniu art. 5 pkt 2a, prowadzi działalność bez wymaganego wpisu do rejestru instytucji pożyczkowych, podlega grzywnie do 500 000 zł.
Kto, będąc pośrednikiem kredytowym, prowadzi działalność w zakresie pośrednictwa kredytu konsumenckiego bez wymaganego wpisu do rejestru, podlega grzywnie do 100 000 zł.
Rozdział 6 Zmiany w przepisach obowiązujących
Zmiany w przepisach obowiązujących
W ustawie z dnia 20 maja 1971 r. - Kodeks wykroczeń (Dz. U. z 2010 r. Nr 46, poz. 275, z późn. zm.) w art. 138c: (zmiany pominięte).
W ustawie z dnia 14 grudnia 1995 r. o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych (Dz. U. z 1996 r. Nr 1, poz. 2, z późn. zm.) w art. 29 ust. 3 otrzymuje brzmienie: (zmiany pominięte).
W ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe (Dz. U. z 2002 r. Nr 72, poz. 665, z późn. zm.) wprowadza się następujące zmiany: (zmiany pominięte).
W ustawie z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (Dz. U. Nr 22, poz. 271, z późn. zm.) wprowadza się następujące zmiany: (zmiany pominięte).
Rozdział 7 Przepisy przejściowe i końcowe
Przepisy przejściowe i końcowe
Traci moc ustawa z dnia 20 lipca 2001 r. o kredycie konsumenckim (Dz. U. poz. 1081, z późn. zm.).
Ustawa wchodzi w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI
ZAŁĄCZNIK Nr 1 FORMULARZ INFORMACYJNY DOTYCZĄCY KREDYTU KONSUMENCKIEGO
FORMULARZ INFORMACYJNY DOTYCZĄCY KREDYTU KONSUMENCKIEGO
1. Imię, nazwisko (nazwa) i adres (siedziba) kredytodawcy lub pośrednika kredytowego
Kredytodawca: | Dane identyfikacyjne: (Adres, z którego ma korzystać konsument) |
Adres: (siedziba) | |
Numer telefonu: (informacja ta ma charakter opcjonalny) | |
Adres poczty elektronicznej: (informacja ta ma charakter opcjonalny) | |
Numer faksu: (informacja ta ma charakter opcjonalny) | |
Adres strony internetowej: (informacja ta ma charakter opcjonalny) | |
Pośrednik kredytowy:* | Dane identyfikacyjne: (Adres, z którego ma korzystać konsument) |
Adres: (siedziba) | |
Numer telefonu: (informacja ta ma charakter opcjonalny) | |
Adres poczty elektronicznej: (informacja ta ma charakter opcjonalny) | |
Numer faksu: (informacja ta ma charakter opcjonalny) | |
Adres strony internetowej: (informacja ta ma charakter opcjonalny) |
2. Opis głównych cech kredytu
Rodzaj kredytu | ||
Całkowita kwota kredytu Maksymalna kwota/suma (jeżeli nie przewidziano mak- symalnej kwoty) wszystkich środków pieniężnych, które zostaną Panu/Pani udostępnione | ||
Terminy i sposób wypłaty kredytu W jaki sposób i w jakim terminie otrzyma Pan/Pani środki pieniężne | ||
Czas obowiązywania umowy | ||
Zasady i terminy spłaty kredytu | - będzie Pan/Pani musiał/a dokonać spłaty na następujących warunkach: - kwota, liczba i częstotliwość płatności rat kredytu konsumenckiego: - odsetki lub opłaty będą podlegać spłacie w następujący sposób: | |
Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta Jest to suma wszystkich środków pieniężnych, które kredytodawca udostępnia Panu/Pani, oraz wszelkie koszty, które zobowiązany/a będzie Pan/Pani ponieść w związku z umową o kredyt | (suma całkowitego kosztu kredytu i całkowitej kwoty kredytu) | |
Kredyt wiązany lub w formie odroczonej płatności* - opis towaru lub usługi: - cena: | ||
Wymagane zabezpieczenia kredytu* Zabezpieczenie, jakie będzie Pan/Pani musiał/a przedstawić w związku z umową o kredyt | - rodzaj zabezpieczenia kredytu: | |
Informacja, czy umowa o kredyt przewiduje gwarancję spłaty całkowitej kwoty kredytu wypłaconej na jej podstawie* Jeżeli zgodnie z postanowieniami umowy o kredyt płatności dokonywane przez Pana/Panią nie są zaliczane do spłaty całkowitej kwoty kredytu, ale będą wykorzystywane do zgromadzenia kapitału przez okresy i na zasadach okreś- lonych w umowie o kredyt lub w umowie dodatkowej, to umowa o kredyt nie przewiduje gwarancji spłaty całkowi- tej kwoty kredytu wypłaconej na jej podstawie. |
3. Koszty kredytu
Stopa oprocentowania kredytu oraz warunki jej zmiany | - stopa oprocentowania kredytu: - stopa stała lub zmienna z podaniem stopy referencyjnej mającej zastosowanie do pierwotnej stopy oprocentowania: - wszystkie stosowane stopy procentowe w czasie obowiązywania umowy oraz ich okres stosowania: (Jeżeli umowa o kredyt przewiduje różne stopy oprocentowania w danych okresach obowiązywania umowy) | |||
Rzeczywista roczna stopa oprocentowania Jest to całkowity koszt kredytu ponoszony przez konsumenta, wyrażony jako wartość procentowa całkowitej kwoty kredytu w stosunku rocznym przedstawiona, aby pomóc Panu/Pani w porównaniu oferowanych kredytów | - rzeczywista roczna stopa oprocentowania: - reprezentatywny przykład: - założenia przyjęte do obliczenia rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania: | |||
Obowiązek zawarcia umowy dodatkowej Do uzyskania kredytu lub do uzyskania go na oferowa- nych warunkach jest konieczne zawarcie przez Pana/Panią umowy dodatkowej, w szczególności umowy ubezpieczenia lub innej umowy. Jeżeli koszty tych usług nie są znane kredytodaw- cy, to nie są one uwzględnione w rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania. | - obowiązek zawarcia umowy dodatkowej, w szczególności umowy ubezpieczenia: tak/nie - rodzaj ubezpieczenia oraz jego koszt: - obowiązek skorzystania z usługi dodatkowej: tak/nie - rodzaj usługi dodatkowej oraz jej koszt: | |||
Koszty, które zobowiązany/a będzie Pan/Pani ponieść w związku z umową o kredyt* | ||||
Koszty prowadzenia jednego lub kilku rachunków w celu dokonywania wpłat i wypłat środków pieniężnych* | ||||
Koszty korzystania z instrumentów płatniczych (np. karty kredytowej)* | ||||
Inne koszty, które konsument jest zobowiązany ponieść w związku z umową* | ||||
Warunki, na jakich koszty związane z umową o kredyt mogą ulegać zmianie* | ||||
Opłaty notarialne* | ||||
Skutek braku płatności Brak płatności może mieć dla Pani/Pana poważne kon- sekwencje (np. sprzedaż zajętych w toku postępowania egzekucyjnego rzeczy ruchomych lub nieruchomości) i może utrudnić otrzymanie kredytu. Skutki braku płatno- ści mogą być dla Pana/Pani następujące: | - w przypadku braku lub opóźnienia płatności może Pan/Pani zostać obciążony/a następującymi opłatami: - stopa oprocentowania zadłużenia przeterminowanego: |
4. Inne ważne informacje
Odstąpienie od umowy W terminie 14 dni od dnia zawarcia umowy ma Pan/Pani prawo do odstąpienia od umowy: | tak/nie |
Spłata kredytu przed terminem określonym w umowie Ma Pan/Pani prawo w każdym czasie do spłaty całości lub części kredytu przed terminem określonym w umowie | o ile przewidziano w umowie – prowizja za spłatę kredytu przed terminem oraz sposób jej ustalania: |
Uprawnienie kredytodawcy do zastrzeżenia prowizji za spłatę kredytu przed terminem* | w przypadku spłaty kredytu przed terminem określonym w umowie poniesie Pan/Pani następujące koszty: |
Sprawdzenie w bazie danych Jeżeli kredytodawca odmówi Panu/Pani udzielenia kredy- tu konsumenckiego na podstawie informacji zawartych w bazie danych, jest zobowiązany niezwłocznie przekazać Panu/Pani bezpłatną informację o wynikach tego spraw- dzenia oraz wskazać bazę danych, w której tego spraw- dzenia dokonano | został/a Pan/Pani sprawdzony/a w bazie danych: |
Prawo do otrzymania projektu umowy o kredyt Ma Pan/Pani prawo do otrzymania, na wniosek, bezpłat- nego projektu umowy o kredyt konsumencki, chyba że w chwili gdy zgłasza Pan/Pani takie żądanie, kredytodaw- ca nie wyraża woli zawarcia z Panem/Panią umowy | ma Pan/Pani prawo do bezpłatnego otrzymania egzemplarza projektu umowy o kredyt |
Czas obowiązywania formularza* | niniejsza informacja zachowuje ważność od do |
5. Dodatkowe informacje podawane w przypadku sprzedaży usług finansowych na odległość
a) dane kredytodawcy | |
Kredytodawca/w stosownych przypadkach przedstawiciel kredytodawcy w państwie członkow- skim, w którym Pani/Pan mieszka:* | Dane identyfikacyjne: (Adres, z którego ma korzystać konsument) |
Adres: (siedziba) | |
Numer telefonu: (informacja ta ma charakter opcjonalny) | |
Adres poczty elektronicznej: (informacja ta ma charakter opcjonalny) | |
Numer faksu: (informacja ta ma charakter opcjonalny) | |
Adres strony internetowej:* (informacja ta ma charakter opcjonalny) | |
Rejestr* | (Wskazanie organu, który zarejestrował działalność kredytodawcy wraz z podaniem numeru w tym rejestrze) |
Organ nadzoru* | |
b) dane dotyczące umowy | |
Odstąpienie od umowy* | - ma Pan/Pani prawo do odstąpienia od umowy: tak/nie - sposób odstąpienia od umowy: - adres, na który należy przekazać oświadczenie o odstąpieniu od umowy: - termin na skorzystanie z prawa do odstąpienia od umowy: - skutki nieskorzystania z prawa do odstąpienia od umowy: |
Wybór prawa właściwego* Do zawartej z Panem/Panią umowy o kredyt będzie miało zastosowanie prawo: | |
Postanowienie umowy dotyczące wyboru prawa właś- ciwego lub właściwego sądu* | (Wskazanie właściwego postanowienia umowy) |
Prawo właściwe dla zobowiązań pozaumownych wynikających z kontaktów handlowych mających miejsce przed zawarciem umowy: | |
Język umowy/język komunikacji* | - informacje i warunki umowy będą podawane w języku: - za Pana/Pani zgodą w okresie obowiązywania umowy o kredyt zamierzamy się z Panem/Panią porozumiewać w języku: |
c) dane dotyczące odwołań | |
Pozasądowe rozstrzyganie sporów | - przysługuje Panu/Pani prawo korzystania z pozasądowego rozstrzygania sporów: tak/nie - zasady dostępu do procedury pozasądowego rozstrzygania sporów |
* Kredytodawca lub pośrednik kredytowy wypełnia odpowiednie pole, w przypadku gdy informacja dotyczy danego kredytu,
lub wskazuje, że dana informacja tego rodzaju kredytu nie dotyczy.
ZAŁĄCZNIK Nr 2 FORMULARZ INFORMACYJNY DOTYCZĄCY KREDYTU KONSUMENCKIEGO W RACHUNKU OSZCZĘDNOŚCIOWO-ROZLICZENIOWYM
FORMULARZ INFORMACYJNY DOTYCZĄCY KREDYTU KONSUMENCKIEGO W RACHUNKU OSZCZĘDNOŚCIOWO-ROZLICZENIOWYM
OSZCZĘDNOŚCIOWO-ROZLICZENIOWYM
1. Imię, nazwisko (nazwa) i adres (siedziba) kredytodawcy lub pośrednika kredytowego
Kredytodawca: | Dane identyfikacyjne: (Adres, z którego ma korzystać konsument) |
Adres: (siedziba) | |
Numer telefonu: (informacja ta ma charakter opcjonalny) | |
Adres poczty elektronicznej: (informacja ta ma charakter opcjonalny) | |
Numer faksu: (informacja ta ma charakter opcjonalny) | |
Adres strony internetowej: (informacja ta ma charakter opcjonalny) | |
Pośrednik kredytowy:* | Dane identyfikacyjne: (Adres, z którego ma korzystać konsument) |
Adres: (siedziba) | |
Numer telefonu: (informacja ta ma charakter opcjonalny) | |
Adres poczty elektronicznej: (informacja ta ma charakter opcjonalny) | |
Numer faksu: (informacja ta ma charakter opcjonalny) | |
Adres strony internetowej: (informacja ta ma charakter opcjonalny) |
2. Opis głównych cech kredytu
Rodzaj kredytu | |
Całkowita kwota kredytu Maksymalna kwota/suma (jeżeli nie przewidziano mak- symalnej kwoty) wszystkich środków pieniężnych, które zostaną Panu/Pani udostępnione | |
Czas obowiązywania umowy | |
Prawo kredytodawcy do żądania spłaty kredytu w dowolnym momencie* | |
Będzie można żądać od Pana/Pani, w dowolnym momencie, spłaty pełnej kwoty kredytu |
3. Koszty kredytu
Stopa oprocentowania kredytu oraz warunki jej zmiany | – stopa oprocentowania kredytu: – stopa stała lub zmienna z podaniem stopy referencyjnej mającej zastosowanie do pierwotnej stopy oprocentowania: | |
Koszty* Informacja o wszelkich kosztach, które zobowiązany/a będzie Pan/Pani ponieść w związku z umową o kredyt, w szczególności o odsetkach, opłatach, prowizjach, podatkach, marżach oraz kosztach usług dodatkowych | – opłaty stosowane w czasie obowiązywania umowy: | |
Warunki, na jakich koszty związane z umową o kredyt mogą ulegać zmianie* | ||
Skutek braku płatności | Skutki braku płatności mogą być dla Pana/Pani następujące: – w przypadku braku lub opóźnienia płatności może Pan/Pani zostać obciążony/a następującymi opłatami: – stopa oprocentowania zadłużenia przeterminowanego: |
4. Inne ważne informacje
Rozwiązanie umowy o kredyt | Warunki i sposób rozwiązania umowy o kredyt: |
Sprawdzenie w bazie danych Jeżeli kredytodawca odmówi Panu/Pani udzielenia kredy- tu konsumenckiego na podstawie informacji zawartych w bazie danych, jest zobowiązany niezwłocznie przekazać Panu/Pani bezpłatną informację o wynikach tego spraw- dzenia oraz wskazać bazę danych, w której tego sprawdzenia dokonano | |
Czas obowiązywania formularza* | Niniejsza informacja zachowuje ważność od do |
5. Inne ważne informacje dotyczące umowy o kredyt przewidującej odroczenie płatności lub zmianę sposobu spłaty, w przypadku gdy
konsument jest w zwłoce ze spłatą zadłużenia wynikającego z umowy o kredyt
Zasady i terminy spłaty kredytu | – będzie Pan/Pani musiał/a dokonać spłaty na następujących warunkach: – reprezentatywny przykład wraz z kwotą, liczbą i częstotliwością płatności rat kredytu konsumenckiego: |
Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta | |
Spłata kredytu przed terminem określonym w umowie Ma Pan/Pani prawo w każdym czasie do spłaty całości lub części kredytu przed terminem określonym w umowie | O ile przewidziano w umowie – prowizja za spłatę kredytu przed terminem oraz sposób jej ustalania: |
6. Dodatkowe informacje podawane w przypadku sprzedaży usług finansowych na odległość
a) dane kredytodawcy | |
Kredytodawca/w stosownych przypadkach przedstawiciel kredytodawcy w państwie członkow- skim, w którym Pani/Pan mieszka:* | Dane identyfikacyjne: (Adres, z którego ma korzystać konsument) |
Adres: (siedziba) | |
Numer telefonu: (informacja ta ma charakter opcjonalny) | |
Adres poczty elektronicznej: (informacja ta ma charakter opcjonalny) | |
Numer faksu: (informacja ta ma charakter opcjonalny) | |
Adres strony internetowej: (informacja ta ma charakter opcjonalny) | |
Rejestr* | (Wskazanie organu, który zarejestrował działalność kredytodawcy wraz z podaniem numeru w tym rejestrze) |
Organ nadzoru* | |
b) dane dotyczące umowy | |
Odstąpienie od umowy* | |
Ma Pan/Pani prawo do odstąpienia od umowy w terminie 14 dni: | – tak/nie – sposób odstąpienia od umowy: – adres, na który należy przekazać oświadczenie o odstąpieniu od umowy: – termin na skorzystanie z prawa do odstąpienia od umowy: – skutki nieskorzystania z prawa do odstąpienia od umowy: |
Wybór prawa właściwego* Do zawartej z Panem/Panią umowy o kredyt będzie miało zastosowanie prawo: | |
Postanowienie umowy dotyczące wyboru prawa właś- ciwego lub właściwego sądu* | Wskazanie właściwego postanowienia umowy: |
Prawo właściwego dla zobowiązań pozaumownych wynikających z kontaktów handlowych mających miej- sce przed zawarciem umowy: | |
Język umowy/język komunikacji* | – informacje i warunki umowy będą podawane w języku: – za Pana/Pani zgodą w okresie obowiązywania umowy o kredyt zamierzamy się z Panem/Panią porozumiewać w języku: |
c) dane dotyczące odwołań | |
Pozasądowe rozstrzyganie sporów | – przysługuje Panu/Pani prawo korzystania z pozasądowego rozstrzygania sporów: tak/nie – zasady dostępu do procedury pozasądowego rozstrzygania sporów |
* Kredytodawca lub pośrednik kredytowy wypełnia odpowiednie pole, w przypadku gdy informacja dotyczy danego kredytu, lub wskazu-
zuje, że dana informacja tego rodzaju kredytu nie dotyczy.
ZAŁĄCZNIK Nr 3 (uchylony).
(uchylony).