Krajowy system informowania o produktach niebezpiecznych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2001.4.28

Akt utracił moc
Wersja od: 23 stycznia 2001 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 28 grudnia 2000 r.
w sprawie krajowego systemu informowania o produktach niebezpiecznych.

Na podstawie art. 20 ust. 3 ustawy z dnia 22 stycznia 2000 r. o ogólnym bezpieczeństwie produktów (Dz. U. Nr 15, poz. 179) zarządza się, co następuje:
Rozporządzenie określa szczegółowe zasady organizacji i działania krajowego systemu informowania o produktach niebezpiecznych (KSIPN), zwanego dalej "Systemem Informowania", zasady zarządzania tym systemem oraz obowiązki podmiotów w zakresie przekazywania systemowi gromadzonych przez niego danych.
Organem sprawującym nadzór nad funkcjonowaniem Systemu Informowania jest Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, zwany dalej "organem nadzoru".
1.
System Informowania obejmuje:
1)
Administratora Systemu,
2)
sieci, będące systemami zbierania i przetwarzania informacji:
a)
sieć powiadamiania o niebezpiecznych produktach żywnościowych,
b)
sieć powiadamiania o niebezpiecznych produktach nieżywnościowych.
2.
Sieć powiadamiania o niebezpiecznych produktach żywnościowych jest prowadzona przez Inspekcję Sanitarną, a sieć powiadamiania o niebezpiecznych produktach nieżywnościowych - przez Inspekcję Handlową.
3.
Sieciami, o których mowa w ust. 1, zwanymi dalej "sieciami powiadamiania", kierują odpowiednio - Główny Inspektor Sanitarny oraz Główny Inspektor Inspekcji Handlowej, zwani dalej "kierującymi sieciami powiadamiania".
4.
Kierujący siecią powiadamiania wyznacza w sieci punkt kontaktowy do przyjmowania i przekazywania, w ramach współpracy międzynarodowej, informacji o produktach niebezpiecznych.
1.
Systemem Informowania zarządza Administrator Systemu.
2.
Administratora Systemu powołuje i odwołuje organ nadzoru spośród osób z wyższym wykształceniem i co najmniej pięcioletnią praktyką zawodową na stanowiskach kierowniczych w administracji rządowej, związanych z ochroną konsumentów oraz dysponujących wiedzą z zakresu wymagań dotyczących bezpieczeństwa produktów.
1.
Do zadań i obowiązków Administratora Systemu należy organizowanie i zapewnianie właściwego funkcjonowania Systemu Informowania, a w szczególności:
1)
koordynowanie działania sieci powiadamiania,
2)
zbieranie danych o produktach niebezpiecznych,
3)
opracowywanie instrukcji i wzorów formularzy stosowanych przy zbieraniu danych,
4)
prowadzenie rejestru produktów niebezpiecznych, zwanego dalej "rejestrem",
5)
niezwłoczne informowanie organów administracji rządowej i samorządowej, zainteresowanych instytucji oraz konsumentów i ich organizacji o niebezpiecznych produktach.
2.
W ramach współpracy międzynarodowej w zakresie informowania o produktach niebezpiecznych, Administrator Systemu, niezwłocznie po wpisaniu do rejestru produktu uznanego za niebezpieczny, sporządza i przekazuje informacje o tym produkcie właściwym organom i instytucjom, jeżeli zobowiązania takie wynikają z programów współpracy międzynarodowej lub umów międzynarodowych wiążących Rzeczpospolitą Polską.
3.
Informacje, o których mowa w ust. 2, powinny zawierać dane umożliwiające identyfikację produktu, w tym informacje o jego cechach i zakresie ryzyka związanego z produktem, a także informacje na temat środków zastosowanych przez organ nadzoru.
4.
Administrator Systemu sporządza roczny zbiorczy raport na temat produktów zagrażających bezpieczeństwu konsumentów i składa go organowi nadzoru do końca pierwszego kwartału następnego roku kalendarzowego.
1.
Dane do Systemu Informowania są zbierane przez sieci powiadamiania i przekazywane kierującym sieciami powiadamiania.
2.
Jeżeli z danych wynika, że w stosunku do produktu zachodzi potrzeba zastosowania środków przewidzianych w ustawie z dnia 22 stycznia 2000 r. o ogólnym bezpieczeństwie produktów, zwanej dalej "ustawą", kierujący sieciami powiadamiania przekazują Administratorowi Systemu informacje o niebezpiecznych produktach niezwłocznie po ich uzyskaniu, nie później jednak niż w ciągu 48 godzin od ich uzyskania.
3.
Informacje, o których mowa w ust. 2, powinny w szczególności zawierać:
1)
oszacowanie ryzyka i stopnia zagrożenia powodowanego przez niebezpieczny produkt,
2)
informacje o środkach zastosowanych lub które zostaną zastosowane w ramach własnych kompetencji kierujących sieciami powiadamiania wynikających z odrębnych przepisów, w celu usunięcia zagrożenia związanego z niebezpiecznym produktem,
3)
wnioski dotyczące potrzeby zastosowania określonych środków przez organ nadzoru, na podstawie przepisów ustawy.
4.
W przypadku stwierdzonych zagrożeń związanych z bezpieczeństwem produktów, informacje, o których mowa w ust. 2 i 3, przekazują Administratorowi Systemu także organy i jednostki, o których mowa w art. 12 ustawy, oraz każdy zobowiązany do współdziałania na podstawie art. 17 ust. 3 ustawy.
Kierujący sieciami powiadamiania oraz organy i jednostki, o których mowa w art. 12 ustawy, przekazują Administratorowi Systemu informacje o ustaniu zagrożenia powodowanego przez produkt uznany uprzednio za niebezpieczny, niezwłocznie po ich uzyskaniu, nie później jednak niż w ciągu 48 godzin od ich uzyskania.
1.
Administrator Systemu przekazuje niezwłocznie organowi nadzoru informacje uzyskane w trybie § 6 ust. 2 i 4 oraz § 7.
2.
W przypadku potwierdzenia przez organ nadzoru, że określony produkt stwarza lub może stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa konsumentów, Administrator Systemu dokonuje stosownego wpisu do rejestru.
3.
W przypadku potwierdzenia przez organ nadzoru, że określony produkt przestał stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa konsumentów, Administrator Systemu wykreśla z rejestru odpowiedni wpis.
4.
Wzór rejestru stanowi załącznik do rozporządzenia.
Wpis obejmuje w szczególności nazwę i opis produktu, dane dotyczące producenta, importera i dystrybutora oraz informację o działaniach podjętych wobec produktu.
1.
Rejestr składa się z części jawnej i niejawnej.
2.
W części jawnej rejestru zamieszcza się wpisy dotyczące postępowań zakończonych ostateczną decyzją administracyjną wydaną na podstawie art. 17 ust. 2 ustawy.
3.
W części niejawnej rejestru zamieszcza się wpisy dotyczące postępowań nie zakończonych.
1.
Osoba zainteresowana może przeglądać część jawną rejestru oraz sporządzać z niej notatki i odpisy.
2.
Organ nadzoru lub z jego upoważnienia Administrator Systemu może w każdym czasie zarządzić podanie do publicznej wiadomości informacji dotyczących produktów zagrażających bezpieczeństwu konsumentów w Dzienniku Urzędowym Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR REJESTRU PRODUKTÓW NIEBEZPIECZNYCH

Lp.Data wpisuNazwa produktu kod PCN ........ PKWiUOpis produktu*)Miejsce wytworzenia

adres

Producent

imię i nazwisko, nazwa, znak towarowy bądź inne oznaczenie odróżniające, REGON, adres

Importer

imię i nazwisko, nazwa, znak towarowy bądź inne oznaczenie odróżniające, REGON, adres

Dystrybutor lub sprzedawca

imię i nazwisko, nazwa, znak towarowy bądź inne oznaczenie odróżniające, REGON, adres

12345678
*) Należy opisać produkt, jego opakowanie, oznakowanie, znak towarowy oraz cechy specyficzne umożliwiające identyfikację produktu - w szczególności: numer, typ, materiały, kolor, rozmiary, wielkość.
Opis miejsca, gdzie produkt został znaleziony (sprzedawca, hurtownik),

adres

Podjęte działania ustalające, czy produkt jest niebezpiecznyKwalifikacja bezpieczeństwa (bezpieczny-niebezpieczny) ........................ stwierdzone zagrożenia i ich poziomDziałania podjęte dla zapobieżenia zagrożeniuData i podstawa wykreślenia wpisuImię i nazwisko osoby dokonującej wpisuUwagi
9101112131415