Rozdział 3 - Rodzaje i zakres szkoleń w zakresie ochrony lotnictwa cywilnego - Krajowy Program Szkolenia w zakresie ochrony lotnictwa cywilnego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2009.122.1011

Akt utracił moc
Wersja od: 4 sierpnia 2009 r.

Rozdział  3

Rodzaje i zakres szkoleń w zakresie ochrony lotnictwa cywilnego

§  8.
W zakresie ochrony lotnictwa cywilnego przed aktami bezprawnej ingerencji wyróżnia się następujące rodzaje szkoleń:
1)
świadomości ochrony lotnictwa;
2)
kierunkowe;
3)
specjalistyczne:
a)
podstawowe,
b)
doskonalące.
§  9.
1.
Szkoleniu świadomości ochrony lotnictwa podlegają wszystkie kategorie osób, o których mowa w § 5.
2.
Szkoleniu świadomości ochrony lotnictwa podlegają ponadto osoby, którym wydawane są przepustki, o których mowa w § 18 ust. 1 Krajowego Programu Ochrony Lotnictwa Cywilnego.
3.
Szkolenie świadomości ochrony lotnictwa ma na celu zapoznanie uczestników szkolenia z aktualnymi zagrożeniami w dziedzinie ochrony lotnictwa cywilnego oraz sposobami przeciwdziałania tym zagrożeniom.
4.
Program szkolenia świadomości ochrony lotnictwa obejmuje w szczególności:
1)
genezę i istotę terroryzmu międzynarodowego;
2)
zagrożenia w dziedzinie ochrony lotnictwa cywilnego;
3)
przegląd obowiązujących uregulowań prawnych w zakresie ochrony lotnictwa cywilnego;
4)
cele i organizację systemu ochrony lotnictwa cywilnego;
5)
informacje na temat rodzajów przedmiotów zabronionych do wnoszenia na teren strefy zastrzeżonej lotniska i przewozu w bagażu kabinowym i rejestrowanym pasażera, mogących stanowić zagrożenie dla lotnictwa cywilnego;
6)
informacje na temat zasad kontroli dostępu do strefy operacyjnej i zastrzeżonej lotniska, kontroli bezpieczeństwa pasażerów i personelu udającego się do strefy zastrzeżonej lotniska;
7)
zasady poruszania się w strefie zastrzeżonej lotniska i częściach krytycznych strefy zastrzeżonej;
8)
sposób reagowania w przypadku wystąpienia:
a)
sytuacji mogącej stanowić zagrożenie dla lotnictwa cywilnego,
b)
aktu bezprawnej ingerencji w lotnictwie cywilnym;
9)
informacje o danych kontaktowych służb ochrony oraz zasadach powiadamiania ich o zagrożeniach.
5.
Szkolenie świadomości ochrony lotnictwa prowadzi się ponadto zgodnie z pkt 12.3 załącznika do rozporządzenia 2320/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 16 grudnia 2002 r. ustanawiającego wspólne zasady w dziedzinie bezpieczeństwa lotnictwa cywilnego - Deklaracja międzyinstytucjonalna (Dz. Urz. WE L 355 z 30.12.2002; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 7, t. 7, str. 181).
6.
Szkolenie, o którym mowa w ust. 1, przeprowadza, z zastrzeżeniem § 18 ust. 1 Krajowego Programu Ochrony Lotnictwa Cywilnego, pracodawca, podmiot prowadzący lotniczą działalność gospodarczą lub prowadzący szkoleniową działalność gospodarczą w zakresie ochrony lotnictwa cywilnego w terminie 1 miesiąca od dnia zatrudnienia lub rozpoczęcia pełnienia służby na danym lotnisku.
7.
Koszty szkolenia, o którym mowa w ust. 1, ponosi pracodawca.
§  10.
1.
Szkoleniu kierunkowemu podlegają wszystkie kategorie osób, o których mowa w § 5.
2.
Szkolenie kierunkowe obejmujące znajomość zagadnień poszczególnych modułów szkoleniowych prowadzi się w zakresie i z częstotliwością zależną od kategorii osób szkolonych, przy czym:
1)
dla kategorii osób, o których mowa w § 5 pkt 1 i 3 - nie rzadziej niż raz na rok;
2)
dla kategorii osób, o których mowa w § 5 pkt 6 - nie rzadziej niż raz na 2 lata;
3)
dla pozostałych kategorii osób - nie rzadziej niż raz na 3 lata.
3.
Zakres szkolenia kierunkowego w odniesieniu do zawarcia w nim poszczególnych modułów szkoleniowych, jakim podlegają kategorie osób, o których mowa w § 5 pkt 1-3, uzależnia się od zakresu merytorycznych obowiązków, które mają realizować te kategorie osób.
4.
Zakres tematyczny modułów szkoleń kierunkowych dla poszczególnych kategorii osób, o których mowa w § 5, określa załącznik do rozporządzenia.
5.
Szkolenia kierunkowe dla wszystkich kategorii osób z wyłączeniem kategorii osób, o której mowa w § 5 pkt 6, przeprowadza pracodawca, podmiot prowadzący lotniczą działalność gospodarczą lub podmiot prowadzący szkoleniową działalność gospodarczą w zakresie ochrony lotnictwa cywilnego w najszybszym możliwym terminie, nieprzekraczającym 9 miesięcy od dnia zatrudnienia lub rozpoczęcia pełnienia służby na danym lotnisku.
6.
Szkolenie kierunkowe dla kategorii osób, o których mowa w § 5 pkt 6, przeprowadza pracodawca, podmiot prowadzący lotniczą działalność gospodarczą lub podmiot prowadzący szkoleniową działalność gospodarczą w zakresie ochrony lotnictwa cywilnego przed dopuszczeniem tych kategorii osób do wykonywania obowiązków na pokładzie statku powietrznego.
7.
Koszt szkolenia, o którym mowa w ust. 1, ponosi pracodawca.
§  11.
1.
Szkoleniu specjalistycznemu podstawowemu, o którym mowa w § 8 pkt 3 lit. a, podlegają kategorie osób, o których mowa w § 5 pkt 2-4.
2.
Szkoleniu specjalistycznemu podstawowemu mogą podlegać kategorie osób, o których mowa w § 5 pkt 1, 5-13, w zależności od potrzeb, ze szczególnym uwzględnieniem nowych zagrożeń dla lotnictwa cywilnego lub stosowania nowych technik i narzędzi zapewniających ochronę lotnictwa cywilnego.
3.
Dla kategorii osób, o których mowa w § 5 pkt 2-4, szkolenie specjalistyczne podstawowe przeprowadza się przed podjęciem pracy na danym stanowisku pracy.
§  12.
1.
Szkoleniu specjalistycznemu doskonalącemu, o którym mowa w § 8 pkt 3 lit. b, podlegają kategorie osób, o których mowa w § 5 pkt 4.
2.
Dla kategorii osób, o których mowa w § 5 pkt 4, szkolenia specjalistyczne doskonalące przeprowadza się po raz pierwszy w terminie 30 miesięcy od dnia zatwierdzenia, o którym mowa w § 26 ust. 5, a następnie w terminie nieprzekraczającym 30 miesięcy od dnia ukończenia ostatniego szkolenia specjalistycznego doskonalącego.
§  13.
1.
Program szkolenia specjalistycznego dla kategorii osób, o których mowa w § 5 pkt 2, obejmuje w szczególności:
1)
szczegółowe omówienie przepisów w zakresie ochrony lotnictwa cywilnego oraz metod i środków stosowanych dla ochrony lotnictwa cywilnego przed aktami bezprawnej ingerencji;
2)
podstawy prawne i organizację systemu kontroli jakości w Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie ochrony lotnictwa cywilnego;
3)
obowiązki i uprawnienia audytorów kontroli jakości;
4)
metodologię w zakresie planowania, prowadzenia i raportowania wykonywanych czynności kontroli jakości;
5)
standardy dotyczące czynności audytorskich.
2.
Program szkolenia specjalistycznego dla kategorii osób, o których mowa w § 5 pkt 3, obejmuje w szczególności:
1)
rolę instruktora ochrony lotnictwa cywilnego;
2)
podstawowe zasady dydaktyki, prawidłowości procesu uczenia się, nauczania i instruowania;
3)
środki dydaktyczne i formy szkolenia;
4)
metodologię przygotowania, organizacji i prowadzenia szkoleń w zakresie ochrony lotnictwa cywilnego;
5)
przygotowanie materiałów i pomocy dydaktycznych;
6)
metodykę oceny opanowania przekazanej podczas szkolenia wiedzy i umiejętności;
7)
zasady opracowywania pytań i zadań do egzaminów końcowych;
8)
kontrolę jakości procesów szkoleniowych.
3.
Program szkolenia specjalistycznego dla kategorii osób, o których mowa w § 5 pkt 4, obejmuje w szczególności:
1)
międzynarodowe i krajowe regulacje prawne w zakresie ochrony lotnictwa cywilnego przed aktami bezprawnej ingerencji;
2)
system kontroli dostępu do strefy operacyjnej oraz strefy zastrzeżonej lotniska;
3)
kontrolę manualną osób i bagażu kabinowego i rejestrowanego;
4)
kontrolę bezpieczeństwa bagażu kabinowego i rejestrowanego, w tym przy użyciu urządzenia rentgenowskiego;
5)
kontrolę bezpieczeństwa osób, w tym przy użyciu stacjonarnego i ręcznego wykrywacza metali;
6)
kontrolę bezpieczeństwa ładunków, przesyłek kurierskich i ekspresowych oraz poczty;
7)
umiejętność zachowania się w przypadku wykrycia przedmiotów, o których mowa w § 9 ust. 4 pkt 5;
8)
kształtowanie umiejętności prawidłowej analizy i interpretacji obrazów rentgenowskich bagaży i ładunków pod względem wykrywania przedmiotów, o których mowa w § 9 ust. 4 pkt 5.
4.
Kształtowanie umiejętności, o których mowa w ust. 3 pkt 8, powinno odzwierciedlać zakres zadań dotyczących kontroli bezpieczeństwa, realizowanych przez osoby zaliczone do kategorii osób, o których mowa w § 5 pkt 4.
5.
Szkolenie specjalistyczne przeprowadza pracodawca, podmiot prowadzący lotniczą działalność gospodarczą lub podmiot prowadzący szkoleniową działalność gospodarczą w zakresie ochrony lotnictwa cywilnego.
6.
Koszty szkolenia, o którym mowa w § 8 pkt 3, pokrywa pracodawca.
§  14.
1.
Szkolenia, o których mowa w § 8, są realizowane w szczególności w następujących formach:
1)
zajęcia stanowiskowe;
2)
wykłady i ćwiczenia;
3)
seminaria tematyczne;
4)
kształcenie z zastosowaniem multimedialnych systemów komputerowych.
2.
Szkolenia, o których mowa w § 8 pkt 3 lit. a, dla kategorii osób, o których mowa w § 5 pkt 4, są prowadzone przynajmniej przy użyciu technik, o których mowa w ust. 1 pkt 1, 2 i 4.
3.
Szkolenia, o których mowa w § 8 pkt 3 lit. b, dla kategorii osób, o których mowa w § 5 pkt 4, są prowadzone przynajmniej przy użyciu technik, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i 4.
§  15.
1.
Zajęcia stanowiskowe polegają na wykonywaniu pomocniczych czynności oraz obserwacji czynności realizowanych na stanowisku pracy, do którego objęcia przeznaczona jest osoba szkolona.
2.
Osoba uczestnicząca w zajęciach stanowiskowych podlega ocenie instruktora, pod którego kierunkiem była szkolona.
3.
Ocena, o której mowa w ust. 2, wydana w formie pisemnej ma charakter opisowy i powinna zawierać jednoznaczne sformułowanie oceniające, czy osoba szkolona może przystąpić do samodzielnej pracy na danym stanowisku związanym z ochroną lotnictwa cywilnego.
§  16.
1.
Wykłady i ćwiczenia polegają na przekazaniu wiedzy teoretycznej oraz praktycznym zweryfikowaniu zakresu jej zrozumienia i umiejętności praktycznego zastosowania przez osobę podlegającą szkoleniu.
2.
Wykłady mają formę ustnego przekazu informacji, a w zależności od potrzeb mogą być prowadzone z wykorzystaniem środków multimedialnych.
3.
Ćwiczenia mają formę zajęć praktycznych, realizowanych w oparciu o przygotowane wzorce formularzy, pomoce dydaktyczne oraz zagadnienia problemowe wymagające pracy zespołowej, z uwzględnieniem tematyki prowadzonego wykładu.
§  17.
Seminaria tematyczne stanowią wspomaganie procesu szkolenia, w szczególności w odniesieniu do szkoleń kierunkowych lub specjalistycznych.