Rozdział 3 - Szczegółowy tryb prowadzenia egzaminu certyfikującego, wymagane kwalifikacje oraz zakres obowiązków i uprawnień audytorów krajowych i audytorów wewnętrznych - Krajowy Program Kontroli Jakości w zakresie ochrony lotnictwa cywilnego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2023.1204 t.j.

Akt obowiązujący
Wersja od: 27 czerwca 2023 r.

Rozdział  3

Szczegółowy tryb prowadzenia egzaminu certyfikującego, wymagane kwalifikacje oraz zakres obowiązków i uprawnień audytorów krajowych i audytorów wewnętrznych

§  8. 
1. 
Kandydatów na audytora krajowego wskazuje:
1)
Prezes Urzędu - spośród pracowników Urzędu Lotnictwa Cywilnego;
2)
Komendant Główny Straży Granicznej - spośród funkcjonariuszy Straży Granicznej;
3)
Komendant Główny Policji - spośród funkcjonariuszy Policji;
4)
Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego - spośród funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
2. 
Wskazanie kandydatów przez organy wymienione w ust. 1 pkt 2-4 następuje na wniosek Prezesa Urzędu, z uwzględnieniem posiadanych możliwości kadrowych oraz kwalifikacji zawodowych kandydatów.
3. 
Certyfikat audytora krajowego może otrzymać osoba spełniająca wymagania określone w art. 188d ust. 3 ustawy, która:
1)
posiada pisemne upoważnienie do dostępu do informacji niejawnych o klauzuli "zastrzeżone" lub poświadczenie bezpieczeństwa, wydane zgodnie z przepisami ustawy z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 756 i 1030);
2)
posiada co najmniej roczne doświadczenie na stanowisku związanym z ochroną lotnictwa cywilnego;
3)
posiada znajomość krajowych i międzynarodowych uregulowań prawnych z zakresu ochrony lotnictwa cywilnego oraz znajomość przepisów dotyczących sposobu prowadzenia kontroli jakości;
4)
ukończyła szkolenie audytorów krajowych, zgodnie z wymogami określonymi w przepisach wydanych na podstawie art. 189 ust. 3 ustawy.
4. 
Audytorzy krajowi nie mogą posiadać zobowiązań pieniężnych lub wynikających z zawartych umów wobec podmiotu prowadzącego działalność lotniczą, który ma być skontrolowany, zgodnie z pkt 15.1 lit. a załącznika II do rozporządzenia (WE) nr 300/2008.
5. 
W szczególnie uzasadnionych przypadkach Prezes Urzędu może upoważnić do kontroli jakości osobę niespełniającą wymagań, o których mowa w § 8 ust. 3 i 4, jeżeli wymaga tego uzasadniony interes lotnictwa cywilnego, a doświadczenie oraz wiedza fachowa tej osoby dają rękojmię należytego wypełniania zadań.
6. 
Upoważnienie, o którym mowa w ust. 5, następuje na okres 2 lat.
§  9. 
Certyfikat audytora wewnętrznego może otrzymać osoba spełniająca wymagania określone w art. 188d ust. 4 i 7 ustawy, która:
1)
posiada obywatelstwo polskie lub obywatelstwo innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym;
2)
przedstawi informację z Krajowego Rejestru Karnego, opatrzoną datą nie wcześniejszą niż miesiąc przed jej złożeniem, potwierdzającą, że nie była skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, popełnione umyślnie, chyba że uzyskała pozytywny wynik rozszerzonego sprawdzenia przeszłości, o którym mowa w pkt 11.1.3 załącznika do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2015/1998 z dnia 5 listopada 2015 r. ustanawiającego szczegółowe środki w celu wprowadzenia w życie wspólnych podstawowych norm ochrony lotnictwa cywilnego (Dz. Urz. UE L 299 z 14.11.2015, str. 1, z późn. zm.);
3)
ukończyła szkolenie audytorów wewnętrznych, zgodnie z wymogami określonymi w przepisach wydanych na podstawie art. 189 ust. 3 ustawy;
4)
posiada doświadczenie i znajomość w zakresie funkcjonowania ochrony podmiotów prowadzących działalność lotniczą uzyskane w wyniku co najmniej rocznego zatrudnienia na stanowisku związanym z ochroną lotnictwa cywilnego;
5)
posiada pisemne upoważnienie do dostępu do informacji niejawnych o klauzuli "zastrzeżone" lub poświadczenie bezpieczeństwa wydane zgodnie z przepisami ustawy z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych;
6)
posiada znajomość krajowych i międzynarodowych uregulowań prawnych z zakresu ochrony lotnictwa cywilnego oraz znajomość przepisów dotyczących wewnętrznej kontroli jakości;
7)
posiada praktyczne umiejętności przeprowadzania wewnętrznej kontroli jakości oraz stosowania przepisów w zakresie ochrony lotnictwa cywilnego;
8)
(uchylony).
§  10. 
1. 
Weryfikacja posiadania przez kandydata na audytora krajowego kwalifikacji, o których mowa w pkt 15.2 załącznika II do rozporządzenia (WE) nr 300/2008 oraz w § 8 ust. 3 pkt 3, następuje w drodze egzaminu certyfikującego przeprowadzonego przez zespół egzaminacyjny wytypowany spośród członków komisji egzaminacyjnej.
2. 
Weryfikacja posiadania przez kandydata na audytora wewnętrznego kwalifikacji, o których mowa w § 9 pkt 6, następuje w drodze egzaminu certyfikującego przeprowadzonego przez zespół egzaminacyjny wytypowany spośród członków komisji egzaminacyjnej.
§  11. 
W skład zespołu egzaminacyjnego wchodzi co najmniej dwóch członków komisji egzaminacyjnej - audytorów krajowych będących pracownikami Urzędu Lotnictwa Cywilnego.
§  12. 
1. 
Kandydat na audytora krajowego albo audytora wewnętrznego składa Prezesowi Urzędu pisemne zgłoszenie swojego udziału w egzaminie certyfikującym, o którym mowa odpowiednio w § 10 ust. 1 albo 2, nie później niż w terminie 7 dni przed wyznaczoną datą egzaminu.
2. 
Warunkiem przystąpienia kandydata na audytora krajowego albo audytora wewnętrznego do egzaminu certyfikującego jest ustalenie przez członka komisji egzaminacyjnej tożsamości osoby zgłaszającej się na ten egzamin na podstawie okazanego dokumentu potwierdzającego tożsamość.
3. 
Kandydat ubiegający się o przystąpienie do egzaminu certyfikującego na audytora krajowego, przed rozpoczęciem tego egzaminu, uzupełnia zgłoszenie, o którym mowa w ust. 1, o dokumenty potwierdzające spełnienie wymagań, o których mowa w § 8 ust. 3 pkt 1, 2 i 4.
4. 
Kandydat ubiegający się o przystąpienie do egzaminu certyfikującego na audytora wewnętrznego, przed rozpoczęciem tego egzaminu, uzupełnia zgłoszenie, o którym mowa w ust. 1, o dokumenty potwierdzające spełnienie wymagań, o których mowa w § 9 pkt 1-5, 7 i 8.
5. 
Członek zespołu egzaminacyjnego, o którym mowa w § 10 ust. 1 albo 2, w związku z prowadzeniem egzaminu certyfikującego:
1)
potwierdza tożsamość kandydata na audytora krajowego albo audytora wewnętrznego;
2)
weryfikuje dokumenty potwierdzające spełnienie wymagań, o których mowa odpowiednio w § 8 ust. 3 pkt 1, 2 i 4 albo § 9 pkt 1-5, 7 i 8.
6. 
Kandydata na audytora krajowego albo audytora wewnętrznego nie dopuszcza się do egzaminu certyfikującego, jeżeli:
1)
nie jest możliwe ustalenie jego tożsamości;
2)
nie przedstawi dokumentów potwierdzających spełnienie wymagań, o których mowa odpowiednio w § 8 ust. 3 pkt 1, 2 i 4 albo § 9 pkt 1-5, 7 i 8.
7. 
Przed rozpoczęciem egzaminu certyfikującego członek zespołu egzaminacyjnego, o którym mowa w § 10 ust. 1 albo 2, informuje kandydata na audytora krajowego albo audytora wewnętrznego o sposobie przeprowadzenia tego egzaminu oraz o sposobie dokonywania oceny udzielonych odpowiedzi.
8. 
Szczegółowy tryb powoływania oraz działania komisji egzaminacyjnej określa regulamin komisji egzaminacyjnej do przeprowadzania egzaminów certyfikujących na audytora krajowego kontroli jakości oraz na audytora wewnętrznego kontroli jakości, w zakresie ochrony lotnictwa cywilnego, określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
§  13. 
1. 
Terminy egzaminów certyfikujących, o których mowa w § 10 ust. 1 i 2, ustala Prezes Urzędu. Informację o tych terminach zamieszcza się na stronie internetowej Urzędu Lotnictwa Cywilnego.
2. 
Egzamin certyfikujący przeprowadza się w formie pisemnego testu.
3. 
Za każdą prawidłową odpowiedź na pytanie w pisemnym teście uczestnik uzyskuje 1 punkt. Odpowiedź zostaje uznana za prawidłową, jeżeli zaznaczono każdą prawidłową odpowiedź i jednocześnie nie zaznaczono odpowiedzi nieprawidłowej.
4. 
Egzamin certyfikujący uznaje się za zaliczony, jeżeli jego uczestnik uzyska nie mniej niż 70% możliwych do uzyskania punktów.
5. 
Po zakończonym egzaminie certyfikującym i sprawdzeniu arkuszy odpowiedzi komisja egzaminacyjna przekazuje wyniki egzaminu każdemu z uczestników indywidualnie.
6. 
W przypadku niezaliczenia egzaminu certyfikującego jego uczestnik może przystąpić do kolejnego egzaminu certyfikującego w jednym z terminów wyznaczonych zgodnie z ust. 1.
7. 
W przypadku kolejnego przystąpienia do egzaminu certyfikującego, z zastrzeżeniem ust. 8, stosuje się odpowiednio przepisy § 10 oraz przepisy ust. 1-6.
8. 
W przypadku dwukrotnego niezaliczenia egzaminu certyfikującego kandydat na audytora krajowego albo audytora wewnętrznego może przystąpić do kolejnego egzaminu certyfikującego po przedstawieniu zespołowi egzaminacyjnemu potwierdzenia ukończenia szkolenia audytorów krajowych lub szkolenia audytorów wewnętrznych, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 189 ust. 3 ustawy.
§  14. 
1. 
Z przebiegu egzaminu certyfikującego sporządza się protokół, który podpisują członkowie komisji egzaminacyjnej wchodzący w skład zespołu egzaminacyjnego.
2. 
Protokół, o którym mowa w ust. 1, zawiera:
1)
datę, czas i miejsce egzaminu certyfikującego;
2)
imiona i nazwiska członków komisji egzaminacyjnej wchodzących w skład zespołu egzaminacyjnego;
3)
liczbę uczestników biorących udział w egzaminie certyfikującym;
4)
wynik egzaminu certyfikującego poszczególnych jego uczestników z podaniem liczby uzyskanych punktów;
5)
uwagi dotyczące przebiegu przeprowadzonego egzaminu certyfikującego.
3. 
Do protokołu, o którym mowa w ust. 1, dołącza się:
1)
listę obecności zawierającą imiona i nazwiska z podpisami uczestników egzaminu certyfikującego;
2)
wypełnione arkusze odpowiedzi z pisemnego testu, podpisane własnoręcznie przez każdego z uczestników egzaminu.
§  15. 
1. 
Krajowa kontrola jakości jest wykonywana przez audytorów krajowych, działających w co najmniej dwuosobowych zespołach audytorskich, stosownie do zakresu kontroli jakości i przewidywanego czasu jej trwania.
2. 
Audytorom krajowym w trakcie wykonywania kontroli jakości przysługują uprawnienia, o których mowa w pkt 16 załącznika II do rozporządzenia (WE) nr 300/2008.
3. 
Zespołem audytorskim kieruje przewodniczący zespołu audytorskiego.
4. 
W ramach zespołu audytorskiego kontrolę jakości wykonują certyfikowani audytorzy krajowi, którzy uzyskali wpis na listę audytorów krajowych w trybie określonym w rozdziale 4.
§  16. 
Do zadań przewodniczącego zespołu audytorskiego należy:
1)
kierowanie czynnościami kontroli jakości, w szczególności:
a)
przygotowanie dokumentacji do przeprowadzenia kontroli jakości,
b)
przydzielenie zadań dla poszczególnych członków zespołu audytorskiego, z uwzględnieniem posiadanych przez nich kwalifikacji,
c)
nadzorowanie przebiegu kontroli jakości i przeprowadzenie spotkania podsumowującego z osobą upoważnioną przez podmiot kontrolowany,
d)
rozstrzyganie kwestii spornych między członkami zespołu audytorskiego,
e)
sporządzanie protokołu kontroli,
f)
niezwłoczne zgłaszanie osobie upoważnionej przez podmiot kontrolowany informacji o nieprawidłowościach mających istotny wpływ na zapewnienie ochrony w tym podmiocie,
g)
zapewnienie poufności wyników przeprowadzonej kontroli jakości,
h)
żądanie od podmiotu kontrolowanego podjęcia działania, o którym mowa w pkt 16.3 lit. b załącznika II do rozporządzenia (WE) nr 300/2008 - w przypadku stwierdzenia rażących uchybień mających negatywny wpływ na poziom ochrony tego podmiotu;
2)
nadzorowanie wykonania programu naprawczego.
§  17. 
Do zadań członka zespołu audytorskiego należy wykonywanie kontroli jakości, w szczególności:
1)
zapoznanie się z dokumentacją przed planowaną kontrolą jakości;
2)
wykonywanie zadań przydzielonych przez przewodniczącego zespołu audytorskiego;
3)
udział w sporządzaniu protokołu kontroli w zakresie przydzielonych przez przewodniczącego zespołu audytorskiego zadań, uzyskanych wyników i sporządzonej na ich podstawie dokumentacji;
4)
zapewnienie poufności wyników przeprowadzonej kontroli jakości.
§  18. 
Do zadań audytora wewnętrznego należy:
1)
przygotowanie dokumentacji do przeprowadzenia wewnętrznej kontroli jakości;
2)
niezwłoczne zgłaszanie osobie upoważnionej przez podmiot kontrolowany informacji o nieprawidłowościach mających istotny wpływ na zapewnienie ochrony w tym podmiocie;
3)
sporządzanie dokumentacji pokontrolnej;
4)
zapewnienie poufności wyników przeprowadzonej wewnętrznej kontroli jakości.