Rozdział 11 - Wymogi w zakresie realizacji oraz monitorowania czynności wewnętrznej kontroli jakości stosowanych przez podmioty prowadzące działalność związaną z ochroną lotnictwa cywilnego - Krajowy Program Kontroli Jakości w zakresie ochrony lotnictwa cywilnego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2023.1204 t.j.

Akt obowiązujący
Wersja od: 27 czerwca 2023 r.

Rozdział  11

Wymogi w zakresie realizacji oraz monitorowania czynności wewnętrznej kontroli jakości stosowanych przez podmioty prowadzące działalność związaną z ochroną lotnictwa cywilnego

§  32. 
Wewnętrzną kontrolę jakości przeprowadza się, uwzględniając odpowiednio w przypadku:
1)
wewnętrznego audytu - czynności, o których mowa w pkt 6.1 i 6.3 załącznika II do rozporządzenia (WE) nr 300/2008;
2)
wewnętrznej inspekcji - czynności, o których mowa w pkt 7.1, 7.2 i 7.4 załącznika II do rozporządzenia (WE) nr 300/2008;
3)
wewnętrznego testu - czynności, o których mowa w pkt 8.1 załącznika II do rozporządzenia (WE) nr 300/2008.
§  33. 
1. 
Osoby niebędące audytorami wewnętrznymi mogą uczestniczyć w roli obserwatora w czynnościach wewnętrznej kontroli jakości pod stałym nadzorem audytora wewnętrznego w danym podmiocie prowadzącym działalność lotniczą, w celu zdobycia doświadczenia, znajomości funkcjonowania ochrony podmiotów prowadzących działalność lotniczą oraz praktycznych umiejętności przeprowadzania wewnętrznej kontroli jakości.
2. 
Osoby odpowiedzialne za ochronę lub kierujące służbami ochrony albo kierujące działalnością podmiotu prowadzącego działalność lotniczą, w szczególności wchodzące w skład jego organów zarządzających, nie mogą przeprowadzać wewnętrznej kontroli jakości oraz uczestniczyć w czynnościach, o których mowa w ust. 1.
3. 
Audytorzy wewnętrzni nie podlegają nadzorowi osoby odpowiedzialnej za ochronę lub kierującej służbami ochrony.
§  34. 
1. 
Wewnętrzny test przeprowadza się zgodnie z planem wewnętrznego testu uzgodnionym ze Strażą Graniczną, jeżeli wewnętrzny test ma być przeprowadzony w portach lotniczych, w których znajduje się lotnicze przejście graniczne, oraz z właściwą miejscowo jednostką Policji, zatwierdzonym przez Prezesa Urzędu, przy uwzględnieniu następujących kryteriów:
1)
dostosowanie zakresu wewnętrznego testu do specyfiki prowadzonej działalności lotniczej;
2)
adekwatność stosowania proponowanej metody wewnętrznego testu do specyfiki kontrolowanego obszaru.
2. 
Plan wewnętrznego testu przekazuje się Prezesowi Urzędu nie później niż 14 dni przed planowaną datą jego rozpoczęcia.
§  35. 
1. 
Zarządzający lotniskiem będącym portem lotniczym organizuje raz do roku ćwiczenie ochrony.
2. 
Ćwiczenie ochrony, w zależności od jego zakresu, przeprowadza się we współpracy z przewoźnikami lotniczymi, innymi podmiotami prowadzącymi działalność lotniczą, służbą ochrony lotniska, Strażą Graniczną, Policją lub Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego działającymi w danym porcie lotniczym.
§  36. 
1. 
Podmiot prowadzący działalność lotniczą sporządza roczny harmonogram wewnętrznej kontroli jakości w terminie do dnia 31 grudnia każdego roku kalendarzowego na rok następny.
2. 
Roczny harmonogram, o którym mowa w ust. 1, jest sporządzany na podstawie oceny ryzyka wykonywanej przez podmiot prowadzący działalność lotniczą z uwzględnieniem kryteriów, o których mowa w § 22 ust. 3, rodzaju i skali prowadzonej działalności lotniczej oraz liczby lokalizacji, w których jest prowadzona działalność lotnicza.
3. 
Wewnętrzna kontrola jakości obejmuje w roku kalendarzowym weryfikację przez inspekcje lub audyty wszystkich elementów, o których mowa w dodatku I do załącznika II do rozporządzenia (WE) nr 300/2008, wraz z przepisami krajowymi, w zakresie dotyczącym danego podmiotu.
4. 
Każdy ze środków ochrony, o których mowa w pkt 8.1 załącznika II do rozporządzenia (WE) nr 300/2008, podlega wewnętrznemu testowi w zakresie dotyczącym:
1)
zarządzającego lotniskiem będącym portem lotniczym - nie rzadziej niż raz na kwartał;
2)
zarządzającego lotniskiem niebędącym portem lotniczym - nie rzadziej niż raz na 12 miesięcy;
3)
przewoźnika lotniczego - nie rzadziej niż raz na kwartał;
4)
zarejestrowanego agenta - nie rzadziej niż raz na kwartał;
5)
znanego nadawcy - nie rzadziej niż raz na 6 miesięcy;
6)
(uchylony).
5. 
Przeprowadzenie wewnętrznej kontroli jakości polega na zastosowaniu metod oraz technik kontroli adekwatnych do kontrolowanego zakresu.
§  37. 
1. 
Podmiot prowadzący działalność lotniczą prowadzi wewnętrzną kontrolę jakości w sposób ciągły oraz udokumentowany.
2. 
Podmiot prowadzący działalność lotniczą przesyła niezwłocznie Prezesowi Urzędu informacje na temat stwierdzonych nieprawidłowości wraz ze wskazaniem: daty przeprowadzonej kontroli, niezgodności oraz terminu wdrożenia programu naprawczego.
3. 
Podmiot prowadzący działalność lotniczą przechowuje przez okres trzech lat, od dnia zakończenia czynności wewnętrznej kontroli jakości, dokumentację zawierającą informacje o zakresie i wynikach wewnętrznej kontroli jakości, realizacji działań naprawczych oraz imionach i nazwiskach osób biorących udział w tej kontroli.
§  38. 
1. 
W celu monitorowania wewnętrznej kontroli jakości podmiot prowadzący działalność lotniczą przesyła Prezesowi Urzędu roczne sprawozdanie z przeprowadzonej wewnętrznej kontroli jakości w terminie do dnia 31 stycznia każdego roku kalendarzowego za rok poprzedni.
2. 
Zawartość sprawozdania, o którym mowa w ust. 1, określa załącznik nr 2 do rozporządzenia, a jego format odpowiada wzorowi udostępnionemu przez Prezesa Urzędu.