Art. 96. - [Osoby zwolnione od kosztów sądowych. Osoby tymczasowo ponoszące wydatki] - Koszty sądowe w sprawach cywilnych.
Dziennik Ustaw
Dz.U.2022.1125 t.j.
Akt obowiązującyWersja od: 27 maja 2022 r.
Art. 96. [Osoby zwolnione od kosztów sądowych. Osoby tymczasowo ponoszące wydatki]
1.
Nie mają obowiązku uiszczenia kosztów sądowych:1)
strona dochodząca ustalenia ojcostwa lub macierzyństwa oraz roszczeń z tym związanych;2)
strona dochodząca roszczeń alimentacyjnych oraz strona pozwana w sprawie o obniżenie alimentów;3)
strona wnosząca o uznanie postanowień umownych za niedozwolone;4)
pracownik wnoszący powództwo albo składający wniosek o wszczęcie postępowania nieprocesowego, z zastrzeżeniem art. 35 ust. 1 zdanie drugie, lub strona wnosząca odwołanie do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych;5)
kurator wyznaczony przez sąd orzekający lub sąd opiekuńczy dla danej sprawy;6)
prokurator, Rzecznik Praw Obywatelskich, Rzecznik Praw Dziecka, Rzecznik Praw Pacjenta i Rzecznik Finansowy;7)
powiatowy (miejski) rzecznik konsumentów w sprawach dotyczących praktyk ograniczających konkurencję oraz praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów;8)
inspektor pracy oraz związki zawodowe w sprawach z zakresu prawa pracy;9)
strona w sprawach związanych z ochroną zdrowia psychicznego;9a)
osoba ubezwłasnowolniona w sprawach o uchylenie lub zmianę ubezwłasnowolnienia;10)
strona, która została zwolniona od kosztów sądowych przez sąd - w zakresie przyznanego jej zwolnienia;11)
powiatowy (miejski) rzecznik konsumentów w sprawach dotyczących ochrony indywidualnych interesów konsumenta;12)
strona dochodząca naprawienia szkód spowodowanych ruchem zakładu górniczego, o których mowa w dziale VIII ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. - Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. z 2021 r. poz. 1420 i 2269);13)
osoba ubiegająca się o uzyskanie kompensaty na podstawie ustawy z dnia 7 lipca 2005 r. o państwowej kompensacie przysługującej ofiarom niektórych czynów zabronionych (Dz. U. z 2016 r. poz. 325);14)
strona w sprawach dotyczących wypłat oraz zwrotu należności powstałych w wyniku realizacji przepisów z zakresu ochrony roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy;15)
osoba dotknięta przemocą w rodzinie w sprawach o zobowiązanie osoby stosującej przemoc w rodzinie do opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakazanie zbliżania się do tego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia;16)
osoba wnosząca pozew o przyznanie renty na podstawie przepisów art. 444 § 2 lub art. 446 § 2 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 2020 r. poz. 1740 i 2320 oraz z 2021 r. poz. 1509 i 2459) lub występująca z żądaniem udzielenia zabezpieczenia takiego roszczenia.2.
Za kuratora wydatki ponosi tymczasowo strona, dla której kurator został ustanowiony, a gdyby to nie było możliwe - strona, która swym wnioskiem lub swą czynnością spowodowała ustanowienie kuratora, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.3.
W pozostałych wypadkach, o których mowa w ust. 1, za stronę zwolnioną od kosztów sądowych wydatki ponosi tymczasowo Skarb Państwa.4.
W wypadku gdy powództwo o ustalenie ojcostwa okaże się oczywiście bezzasadne, sąd w orzeczeniu kończącym postępowanie w sprawie może obciążyć powoda nieuiszczonymi kosztami sądowymi, biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności sprawy.Dokumenty powiązane
Jeżeli chcesz mieć dostęp do wszystkich dokumentów powiązanych, zaloguj się do LEX-a Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów dostęp testowy »
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (3)
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (3)
- Czy organ właściwy wierzyciela jest zwolniony z kosztów opłaty sądowej za wpis ostrzeżenia o wszczęciu postępowania egzekucyjnego z nieruchomości?
- Czy OPS powinien dokonać opłaty za sporządzenie całości uzasadnienia wyroku i doręczenie odpisu tego orzeczenia wraz z uzasadnieniem?
- Wniosek o wyznaczenie kuratora spadku