Rozdział 5 - Przepisy końcowe. - Koszty sądowe na obszarze sądów apelacyjnych w Krakowie i Lwowie oraz sądu okręgowego w Cieszynie.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1932.27.251

Akt utracił moc
Wersja od: 31 marca 1932 r.

Rozdział  V.

Przepisy końcowe.

W razie dochodzenia w drodze procesu karnego roszczeń majątkowych, wynikających z przestępstwa, opłaty sądowe, należne w myśl art. 555 k. p. k., pobiera się według przepisów rozdziałów I i II, przyczem od powództwa cywilnego, zabezpieczenia powództwa, kasacji i zażalenia przypadają opłaty jak od skargi, zarządzenia tymczasowego, rewizji i rekursu.

Pisma i załączniki, wnoszone przez powoda cywilnego w toku dochodzeń wstępnych, są wolne od opłaty od podań i załączników. Obowiązek opłaty wpisu od powództwa powstaje z chwilą wytoczenia przez powoda roszczenia przed sądem wyrokującym.

Opłaty stemplowe w postępowaniu sądowem pobierane nie będą. Dokumenty, składane przez stronę w postępowaniu sądowem, podlegać będą opłacie stemplowej tylko wówczas, gdyby tejże opłacie podlegały bez korzystania z nich w tem postępowaniu.

Rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 3 października 1924 r. o opłatach stemplowych i sądowych w sprawach, związanych z przerachowaniem wierzytelności prywatno - prawnych (Dz. U. R. P. Nr. 89, poz. 844), o ile dotyczy opłat sądowych w postępowaniu spornem pozostaje w mocy z tą zmianą, że § 9 otrzymuje następujące brzmienie:

"1) W postępowaniu sądowem (spornem i niespornem) podstawę wymiaru opłaty sądowej w I-ej instancji stanowić będzie kwota złotych, na którą sąd orzeczeniem lub strony same w ugodzie przerachowały wierzytelność.

2) W postępowaniu spornem przed sądem I-ej instancji wartość przedmiotu sporu w chwili wytoczenia skargi należy traktować jako niedającą się określić z tem, że tymczasowo oznaczony wpis nie może przekraczać 100 zł".

Z dniem wejścia w życie niniejszej ustawy tracą moc wszelkie przepisy, dotyczące przedmiotów, unormowanych w ustawie niniejszej, a w szczególności rozporządzenie cesarskie z dnia 15 września 1915 r. o opłatach sądowych (Dz. u. p. austr. Nr. 279) i ustawa z dnia 12 czerwca 1924 r. w przedmiocie opłat sądowych na obszarze sądów apelacyjnych krakowskiego i lwowskiego, oraz sądu okręgowego cieszyńskiego (Dz. U. R. P. Nr. 56, poz. 562), w zakresie opłat w postępowaniu sądowo-cywilnem i egzekucyjnem, upadłościowem i ugodowem.

Postanowienia tych ustaw będą jednak nadal stosowane w sprawach egzekucyjnych, zabezpieczających, upadłościowych i ugodowych, które przed dniem wejścia w życie ustawy niniejszej weszły do sądu - aż do ukończenia tych spraw, a co do będących w toku w tym dniu sporów cywilnych - aż do ukończenia postępowania w instancji.

Jednak i w tych sprawach z chwilą wejścia w życie ustawy niniejszej, będą miały zastosowanie postanowienia art. 12 i 52.

Wykonanie ustawy niniejszej porucza się Ministrowi Sprawiedliwości.

Ustawa niniejsza obowiązuje na obszarze sądów apelacyjnych krakowskiego i lwowskiego, oraz sądu okręgowego cieszyńskiego, i wchodzi w życie z dniem pierwszym miesiąca kalendarzowego następującego po dniu ogłoszenia.