Rozdział 3 - Opłaty w postępowaniu upadłościowem i ugodowem. - Koszty sądowe na obszarze sądów apelacyjnych w Krakowie i Lwowie oraz sądu okręgowego w Cieszynie.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1932.27.251

Akt utracił moc
Wersja od: 31 marca 1932 r.

Rozdział  III.

Opłaty w postępowaniu upadłościowem i ugodowem.

W postępowaniu upadłościowem i ugodowem mają odpowiednie zastosowanie przepisy art. 16, 24, 25 ust. 2 i 3, art. 36 do 40 niniejszej ustawy.

Wpis stały w wysokości 50 zł pobiera się od podań wierzycieli o otwarcie upadłości.

Za przeprowadzenie postępowania upadłościowego w przypadku uchylenia upadłości rozdziałem lub ugodą przymusową pobiera się opłatę w wysokości pełnego wpisu stosunkowego.

W razie uchylenia upadłości z powodu braku uczestników, lub za zgodą wierzycieli (§ 166 ust. 1 i § 167 ord. upadł.) pobrana będzie opłata w wysokości połowy wpisu stosunkowego.

Opłaty nie pobiera się, jeżeli upadłość została uchylona z powodu braku majątku (§ 166 ust. 2 ord. upadł.).

Opłaty, wymienione w poprzedzającym artykule, oblicza się od masy czynnej, jednakże koszty i długi masy upadłościowej, z wyjątkiem opłat sądowych w postępowaniu upadłościowem, wynagrodzenia zarządcy upadłościowego i wydziału wierzycieli, należy potrącić z masy czynnej. Przedmioty, na których służy prawo odrębnego zaspokojenia, będą uwzględnione tylko w kwocie, jaka pozostaje po zaspokojeniu prawa odrębności.

Jeżeli masa czynna jest większa od masy biernej, opłatę wymierza się według wartości masy biernej.

Za podstawę do obliczenia masy przyjmuje się stan w czasie ukończenia postępowania.

Dodatkowy rozdział (§ 138 ord. upadł.) wolny jest od dopłaty, o ile dotyczy sum i części majątku w poprzedniem postępowaniu ujawnionych. W przeciwnym razie należy pobrać dodatkową opłatę stosownie do zwiększonej sumy masy czynnej.

W razie uchylenia upadłości wskutek końcowego rozdziału opłatę za postępowanie upadłościowe obowiązany jest uiścić zarządca masy z majątku masy.

W razie uchylenia upadłości z innych przyczyn, opłatę za postępowanie winien uiścić dłużnik upadły na podstawie urzędowego wymiaru.

Uchylenie upadłości nie może nastąpić przed uiszczeniem należnej opłaty.

Wnioski o odebranie przysięgi wyjawienia w myśl § 100 ord. upadł., oraz wnioski o zniewolenie do złożenia przysięgi są wolne od opłat.

Do wznowionej upadłości (§ 158 ord. upadł.), oraz do ponownej upadłości (§ 163 ord. upadł), mają odpowiednie zastosowanie przepisy art. 42 do 47, z tą zmianą, że za przeprowadzenie wznowionej lub ponownej upadłości pobiera się połowę wpisu stosunkowego.

Za postępowanie ugodowe pobiera się opłatę:

1)
w razie ukończenia ugodą sądownie zatwierdzoną (§ 55 ord. ugod.) - w wysokości jednej piątej części wpisu stosunkowego;
2)
w razie umorzenia postępowania ugodowego (§ 56 ord. ugod.) - w wysokości jednej dziesiątej części wpisu stosunkowego.

Przy obliczeniu opłaty ma odpowiednie zastosowanie przepis art. 44. Do uiszczenia jej na podstawie urzędowego wymiaru obowiązany jest dłużnik.

Ugody, zawarte w postępowaniu upadłościowem i ugodowem, z wyjątkiem ugody przymusowej i ugody, sądownie zatwierdzonej, podlegają opłacie według art. 30 ustawy niniejszej.

Rekursy w postępowaniu upadłościowem i ugodowem podlegają opłacie wpisu stałego w wysokości 20 zł.