Korzystanie z zasobów pracy przez przedsiębiorstwa zagraniczne i przedsiębiorstwa z udziałem zagranicznym działające w zakresie drobnej wytwórczości.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1985.45.219

Akt utracił moc
Wersja od: 9 października 1985 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 19 sierpnia 1985 r.
w sprawie korzystania z zasobów pracy przez przedsiębiorstwa zagraniczne i przedsiębiorstwa z udziałem zagranicznym działające w zakresie drobnej wytwórczości.

Na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o zasadach prowadzenia na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej działalności gospodarczej w zakresie drobnej wytwórczości przez zagraniczne osoby prawne i fizyczne (Dz. U. z 1985 r. Nr 13, poz. 58) zarządza się, co następuje:
Przepisy rozporządzenia stosuje się do przedsiębiorstw zagranicznych i przedsiębiorstw z udziałem zagranicznym, zwanych dalej "przedsiębiorstwami", działających na podstawie ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o zasadach prowadzenia na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej działalności gospodarczej w zakresie drobnej wytwórczości przez zagraniczne osoby prawne i fizyczne (Dz. U. z 1985 r. Nr 13, poz. 58).
1.
Przedsiębiorstwo może zatrudniać obywateli polskich zamieszkałych w kraju, zwanych dalej "pracownikami", wyłącznie za pośrednictwem terenowego organu administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw zatrudnienia i spraw socjalnych oraz w ramach limitów zatrudnienia określonych w zezwoleniu na prowadzenie działalności gospodarczej.
2.
Przepis ust. 1 dotyczy również pracowników, dla których praca w przedsiębiorstwie stanowi dodatkowe zatrudnienie, oraz osób wykonujących pracę nakładczą.
Do pracy w przedsiębiorstwie nie mogą być kierowani pracownicy, którzy w ostatnim miejscu pracy porzucili pracę lub zostali zwolnieni z pracy bez wypowiedzenia z ich winy.
1.
Przedsiębiorstwo jest obowiązane zgłaszać organowi, o którym mowa w § 2 ust. 1, zapotrzebowanie na pracowników w terminach i na formularzu ustalonym przez ten organ.
2.
Zapotrzebowanie na pracowników powinno określać w szczególności:
1)
wymagania, jakim powinien odpowiadać kandydat do pracy (zawód, staż pracy),
2)
uprawnienia przysługujące w zgłoszonym miejscu pracy,
3)
wysokość wynagrodzenia,
4)
warunki pracy.
3.
Zapotrzebowanie powinno być aktualizowane przez przedsiębiorstwo w okresach miesięcznych.
4.
Przedsiębiorstwo jest obowiązane w ciągu 7 dni zawiadomić organ, o którym mowa w § 2 ust. 1, o zatrudnieniu pracownika skierowanego przez ten organ.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.