Część 2 - Regulamin sanitarny, stosowany ogólnie. - Konwencja sanitarna dotycząca żeglugi powietrznej. Haga.1933.04.12.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1936.8.84

Akt obowiązujący
Wersja od: 2 kwietnia 1951 r.

CZĘŚĆ  DRUGA

Regulamin sanitarny, stosowany ogólnie.

Na lotniskach sanitarnych lub wyznaczonych, lekarz, przydzielony do lotniska, ma prawo dokonać bądź przed odlotem, bądź po wylądowaniu statków powietrznych, oględzin sanitarnych podróżnych i załogi, gdy okoliczności usprawiedliwiają to zarządzenie.

Jednakże oględziny te powinny być połączone z innemi zwykłemi formalnościami policyjnemi i celnemi, aby uniknąć wszelkiej zwłoki i nie przeszkadzać dalszej podróży. Nie powinny one być powodem do pobierania jakiejkolwiek opłaty. Zastrzega się dla Rady Sanitarnej morskiej i kwarantannowej w Egipcie prawo pobierania opłat, przewidzianych w jej specjalnym ustroju.

Władza właściwa na każdem lotnisku ma prawo, z zastrzeżeniem przypadku przewozu chorych statkiem powietrznym, specjalnie do tego przeznaczonym, zabronić, na wniosek lekarza przydzielonego do lotniska, wsiadania do statku powietrznego osobom z objawami chorób zakaźnych.

W razie nieobecności lekarza, właściwa władza lotniska może odwlec odlot tych osób do chwili zasięgnięcia o nich opinji lekarza.

Zabrania się wyrzucać lub dopuszczać do wypadania ze statków powietrznych podczas lotu przedmiotów, mogących spowodować powstanie chorób zakaźnych.

Jeżeli zdarzy się potrzeba wysadzenia chorego na ląd, dowódca statku powietrznego, w miarę możności, zawiadomi we właściwym czasie przed wylądowaniem lotnisko przybycia.

Jeżeli na pokładzie statku powietrznego zajdzie przypadek choroby zakaźnej, nieprzewidzianej w części trzeciej niniejszej Konwencji, a potwierdzony przez lekarza lotniska, należy zastosować zwykłe środki obowiązujące w kraju, gdzie lotnisko się znajduje. Chory może być wysadzony na ląd i, o ile właściwa władza sanitarna uzna to za wskazane, odosobniony w pomieszczeniu do tego przystosowanem; pozostali podróżni i załoga będą mogli udać się w dalszą podróż po oględzinach lekarskich i, o ile zajdzie tego potrzeba, po dokonaniu właściwych zabiegów sanitarnych.

Te spośród zabiegów sanitarnych, które są stosowane na lotniskach, powinny być połączone z formalnościami policyjnemi i celnemi w taki sposób, aby statek powietrzny był możliwie najkrócej zatrzymany.

Z wyjątkiem przypadków, wyraźnie przewidzianych w niniejszej Konwencji, statki powietrzne będą zwolnione od formalności sanitarnych, tak na lotniskach lądowania pośredniego, jak i na lotniskach przeznaczenia.