Rozdział 1 - Określenia. - Konwencja o ograniczeniu fabrykacji i o uregulowaniu podziału środków odurzających oraz protokół podpisania. Genewa.1931.07.13.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1934.12.97

Akt obowiązujący
Wersja od: 6 sierpnia 1951 r.

Rozdział  I.

Określenia.

O ile niema wyraźnie sprzecznej wskazówki, następujące określenia mają zastosowanie do wszystkich postanowień niniejszej Konwencji:

1.
Przez "Konwencję Genewską" rozumie się międzynarodową Konferencję opjumową, podpisaną w Genewie dnia 19 lutego 1925 r.
2.
Jako "środki odurzające" rozumie się następujące środki odurzające bez względu na to, czy są to pół-fabrykaty, czy też środki całkowicie oczyszczone:

Grupa I.

Podgrupa a):

1)
Morfina i jej sole łącznie z przetworami, otrzymanemi bezpośrednio z opjum surowego lub lekarskiego i zawierającemi więcej niż 20% morfiny:
2)
Dwuacetylomorfina i inne estry morfiny oraz ich sole;
3)
Kokaina i jej sole łącznie z przetworami, otrzymanemi bezpośrednio z liści koka i zawierającemi więcej niż 0,1% kokainy, wszystkie estry ekgoniny i ich sole;
4)
Dwuhydro-oxykodeinon (którego solą jest eukodal, nazwa zastrzeżona); dwuhydrokodeinon (którego solą jest dicodid, nazwa zastrzeżona); dwuhydromorfinon (którego solą jest dilandid nazwa zastrzeżeno); acetylo-dwuhydrokodeinon lub acetylo-dwumetylodwuhydrotebaina (której solą jest acedicon, nazwa zastrzeżona); dwuhydromorfina (której solą jest paramorfan, nazwa zastrzeżona), ich estery oraz sole którejkolwiek z tych substancyj i ich estry. N-oxymorfina (genomorfina, nazwa zastrzeżona), pochodne N-oxymorfinowe, jak również inne pochodne morfinowe o azocie pięciowartościowym.

podgrupa b):

Ekgonina, tebaina i ich sole, estery morfinowe, jak benzylmorfina i ich sole z wyjątkiem metylomorfiny (kodeiny), etylomorfiny i ich soli.

Grupa II.

Metylomorfina (kodeina), etylomorfina i ich sole.

Substancje, wymienione w niniejszym paragrafie, będą uważane za "środki odurzające" również, gdy są otrzymywane drogą syntetyczną.

Terminy "Grupa I" i "Grupa II" wskazują grupę I względnie II niniejszego paragrafu.

3.
Przez "opjum surowe" rozumie się skoagulowany drogą naturalną sok, otrzymany z główek maku nasennego (Papaver somniferum L) i poddany jedynie manipulacjom, niezbędnym do opakowania i transportu, bez względu na zawartość morfiny.

Przez "opjum lekarskie" rozumie się opjum, które było poddane operacjom, potrzebnym do przystosowania go do użytku leczniczego, sproszkowane, granulowane lub też pod postacią mieszniny z sybstancjami obojętnemi zgodnie z wymaganiami farmakopei.

Przez "morfinę" rozumie się główny alkaloid opjum, mający wzór chemiczny C7H9O3N.

Przez "dwuacetylomorfinę" rozumie się dwuacetylomorfinę (diamorfinę, heroinę), mającą wzór chemiczny C21H23O5N (C17H17 (C2H3O2) O3N).

Przez "liście koka" rozumie się liście Erythroxylon Coca Lamarck, Erythroxylon novo-granatense (Morris) Hieronymus i ich odmian, z rodziny Erythroxylaccae i liście innych gatunków tego rodzaju, z których kokaina mogłaby być wyciągnięta bezpośrednio lub otrzymana drogą przetwarzania chemicznego.

Przez "kokainę" rozumie się eter metylowy benzoylekgoniny lewoskrętnej ([α] D200 = - 1604) w 20%-wym roztworze chloroformowym, mającym wzór chemiczny C17H21O4N.

Przez "ekgoninę" rozumie się ekgoninę lewoskrętną ([α]D 200 = - 450 6 w 5%-wym roztworze wodnym), mającą wzór: G9H15O3NH2O i wszystkie pochodne tej ekgoniny, mogące przemysłowo służyć do jej regeneracji.

Poniższe środki odurzające są określone zapomocą formuł chemicznych, jak następuje:

Dwuhydro-oxykodeinon C18H21O4N

Dwuhydrokodeinon C18H21O3N

Dwuhydromorfinon C17H19O3N

Acetylo-dwuhydrokodeinon lub

Acetylo-dwumetylo-dwuhydrotebaina C20H23O4N(C18H20(C2H3O)O3N)

Dwuhydromorfina C17H21O3N

N-oksymorfina C17H19O4N

Tebaina C19H21O3N

Metylomorfina (kodeina) C18H21O3N(C17H18(CH3O)O2N)

Etylomorfina C19H23O3N(C17H18(C2H5O)O2N)

Benzylomorfina C24H25O3N(C17H18(C7H7O)O2N)

4.
Przez "fabrykację" rozumie się także oczyszczanie.

Przez "przeróbkę" rozumie się przetwarzanie środka odurzającego drogą chemiczną oprócz przeróbki alkaloidów na ich sole.

Gdy jeden ze środków odurzających przetwarza się na inny środek odurzający, operację tę uznaje się za "przeróbkę" w stosunku do pierwszego środka odurzającego i za "wyrób" w stosunku do drugiego.

Przez "obliczenia" rozumie się obliczenia, dostarczone zgodnie z artykułami 2 do 5 niniejszej Konwencji łącznie z obliczeniami dodatkowemi, chyba, że w kontekście przewidziano inaczej.

Termin "zapasy rezerwowe" dla jakiegokolwiek środka odurzającego oznacza zapasy potrzebne:

i) dla normalnej konsumpcji wewnątrz kraju lub terytorjum, gdzie są przechowywane,

ii) dla przeróbki w tym kraju lub na terytorjum i

iii) dla wywozu.

Termin "zapasy Państwowe" dla jakiegokolwiek środka odurzającego wskazuje zapasy, utrzymywane pod nadzorem państwowym, do użytku państwowego i aby zadośćuczynić okolicznościom wyjątkowym.

Wyraz "wywóz" obejmuje również reeksport, chyba, że kontekst stanowi inaczej.