Kontrola wydobycia niektórych kopalin.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2015.2218

Akt utracił moc
Wersja od: 29 grudnia 2015 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW 1
z dnia 17 grudnia 2015 r.
w sprawie kontroli wydobycia niektórych kopalin

Na podstawie art. 51a ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej (Dz. U. z 2015 r. poz. 990, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
Rozporządzenie określa:
1)
formę i sposób wykonywania kontroli przestrzegania przepisów prawa podatkowego w zakresie wydobycia urobku rudy miedzi, produkcji koncentratu, wydobycia gazu ziemnego lub ropy naftowej oraz prawidłowości i terminowości wpłat podatku od wydobycia niektórych kopalin, o których mowa w ustawie z dnia 2 marca 2012 r. o podatku od wydobycia niektórych kopalin (Dz. U. poz. 362, z 2014 r. poz. 1215 oraz z 2015 r. poz. 211), zwanej dalej "kontrolą";
2)
rodzaje prowadzonej dokumentacji, o której mowa w art. 34 ust. 1 pkt 4 lit. c ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej, jej wzory, a także sposób jej prowadzenia.
Kontrola jest wykonywana doraźnie i polega na:
1)
bezpośrednim uczestniczeniu funkcjonariusza celnego w czynnościach związanych z działalnością objętą kontrolą;
2)
kontroli dokumentacji prowadzonej przez podatnika podatku od wydobycia niektórych kopalin związanej z działalnością podlegającą kontroli, w szczególności deklaracji podatkowych, dokumentów potwierdzających dokonanie wpłaty podatku od wydobycia niektórych kopalin oraz ewidencji, o których mowa w art. 16 ustawy z dnia 2 marca 2012 r. o podatku od wydobycia niektórych kopalin oraz w § 3.
1. 
Podatnik podatku od wydobycia niektórych kopalin dokonujący wydobycia urobku rudy miedzi i produkcji koncentratu, do celów produkcji koncentratu z zakupionego urobku rudy miedzi, prowadzi ewidencję zakupionego urobku rudy miedzi, wyprodukowanego z niego koncentratu oraz zawartości w tym koncentracie miedzi i srebra.
2. 
Wzór ewidencji, o której mowa w ust. 1, określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
3. 
Podatnik podatku od wydobycia niektórych kopalin dokonujący wydobycia gazu ziemnego lub ropy naftowej prowadzi ewidencję przyrządów pomiarowych używanych do pomiaru:
1)
ilości gazu ziemnego lub ropy naftowej służących do określania kwoty zobowiązania podatkowego z tytułu podatku od wydobycia niektórych kopalin, wprowadzanych do sieci przesyłowej lub bezpośrednio do sieci dystrybucyjnej albo załadowanych na inny środek transportu;
2)
ilości gazu ziemnego lub ropy naftowej:
a)
wykorzystanych na cele badawcze,
b)
wydobytych z odwiertu rozpoznawczego lub wydobywczego w przypadku zwolnienia, o którym mowa w art. 7b ustawy z dnia 2 marca 2012 r. o podatku od wydobycia niektórych kopalin.
4. 
Wzór ewidencji, o której mowa w ust. 3, określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
1. 
Ewidencje, o których mowa w § 3 ust. 1 i 3, są prowadzone w sposób umożliwiający identyfikację czynności podlegających ewidencjonowaniu przy zachowaniu ciągłości zapisów.
2. 
Ewidencje, z wyjątkiem ewidencji prowadzonych przy użyciu systemu teleinformatycznego, wymagają zarejestrowania i zabezpieczenia urzędowo pieczęciami przez właściwego naczelnika urzędu celnego, a poszczególne karty kolejnego ponumerowania.
3. 
Wpisów do ewidencji dokonuje się w sposób trwały i czytelny. Zmian i poprawek w ewidencjach dokonuje się w taki sposób, aby przekreślony tekst pierwotny pozostał czytelny, a każdą zmianę lub poprawkę potwierdza się podpisem osoby dokonującej zmiany lub poprawki, z podaniem daty ich wprowadzenia.
4. 
Ewidencje mogą być prowadzone przy użyciu systemu teleinformatycznego, który:
1)
umożliwia wgląd w treść dokonywanych wpisów oraz zapewnia ochronę przechowywanych danych przed zniekształceniem lub utratą;
2)
umożliwia dokonywanie korekty danych wyłącznie przy opatrzeniu jej adnotacją o osobie dokonującej tej korekty oraz datą jej dokonania;
3)
pozwala na uzyskanie czytelnego wydruku wpisów w porządku chronologicznym;
4)
uniemożliwia usuwanie wpisów.
1. 
Wpisów do ewidencji, o której mowa w § 3 ust. 1, dokonuje się bezpośrednio po przyjęciu zakupionego urobku rudy miedzi, przekazaniu zakupionego urobku rudy miedzi do produkcji koncentratu oraz określeniu ilości koncentratu wyprodukowanego z zakupionego urobku rudy miedzi.
2. 
Wpisów dotyczących ilości miedzi w koncentracie dokonuje się po dokonaniu pomiaru jej zawartości w koncentracie, każdego dnia, w którym wyprodukowano koncentrat.
3. 
Wpisów dotyczących ilości srebra w koncentracie za dany miesiąc, na podstawie pobranych próbek dziennych, dokonuje się niezwłocznie po otrzymaniu wyników pomiarów jego zawartości w koncentracie.
1. 
Wpisów do ewidencji, o której mowa w § 3 ust. 3, dokonuje się bezpośrednio po podłączeniu lub odłączeniu przyrządu pomiarowego podlegającego ewidencjonowaniu.
2. 
Ewidencję, o której mowa w § 3 ust. 3, prowadzi się odrębnie dla każdego miejsca podlegającego kontroli.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2016 r. 2

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

EWIDENCJA ZAKUPIONEGO UROBKU RUDY MIEDZI, WYPRODUKOWANEGO Z NIEGO KONCENTRATU

ORAZ ZAWARTOŚCI W TYM KONCENTRACIE MIEDZI I SREBRA

Lp.Data wpisuIlość przyjęta

zakupionego

urobku rudy

miedzi

[t]

Ilość zakupio-

nego urobku

rudy miedzi

przekazana do

produkcji kon-

centratu

[t]

Ilość koncentratu

wyprodukowana

z zakupionego

urobku rudy miedzi

[t]

Ilość miedzi i srebra w otrzymanym

koncentracie

miedzi

[t]

srebra

[kg]

1234567

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

EWIDENCJA PRZYRZĄDÓW POMIAROWYCH UŻYWANYCH DO POMIARU ILOŚCI GAZU ZIEMNEGO

LUB ROPY NAFTOWEJ

Lp.Data

wpisu

Rodzaj

czynności

Miejsce

zainstalowania

przyrządu

pomiarowego

Rodzaj

i cechy

przyrządu

pomiaro-

wego1)

Osoba

odpowiedzialna

za nadzór nad

użytkowaniem

przyrządu

pomiarowego

Stan licznika przyrządu

pomiarowego

Uwagi
podłączenie/

odłączenie

początkowykońcowy
123456789

_____________________

1) Dotyczy układów pomiarowych wyposażonych w zespół urządzeń służących do pomiaru ilościowego i jakościowego strumienia przepływającego gazu ziemnego lub ropy naftowej.

1 Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. poz. 1900).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 16 kwietnia 2012 r. w sprawie kontroli wydobycia niektórych kopalin (Dz. U. poz. 418), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 25 lipca 2014 r. o specjalnym podatku węglowodorowym (Dz. U. poz. 1215 oraz z 2015 r. poz. 978).