Część 2 - PUBLICZNE ZAKŁADY UBEZPIECZEŃ. - Kontrola ubezpieczeń.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1928.9.64

Akt utracił moc
Wersja od: 25 stycznia 1947 r.

CZĘŚĆ  DRUGA.

PUBLICZNE ZAKŁADY UBEZPIECZEŃ.

Założenie.
1.
Do założenia publicznego zakładu ubezpieczeń wymagane jest zatwierdzenie statutu, ogólnych warunków ubezpieczenia i planu działalności przez ministra, któremu podlegać będzie kompetencyjnie publiczny zakład ubezpieczeń, oraz przez władzę nadzorczą.
2.
Publiczny zakład ubezpieczeń powinien mieć na celu dobro publiczne, a nie osiąganie zysków.
1.
Statut publicznego zakładu ubezpieczeń powinien określić:
a)
nazwę, siedzibę, cel i obszar działalności zakładu,
b)
wysokość kapitału zakładowego,
c)
ustrój i sposób powołania władz zakładu,
d)
zasady pokrywania wydatków,
e)
zasady tworzenia funduszu zapasowego i innych funduszów rezerwowych, o ile są przewidziane,
f)
sposób pokrywania strat,
g)
zasady podziału nadwyżek bilansowych,
h)
zasady likwidacji.
2.
Kapitał zakładowy powinien być wpłacony w gotówce przynajmniej w 50%. Pokrycie pozostałej części kapitału zakładowego może być dokonane pod postacią zobowiązania innej osoby prawa publicznego do zaspokojenia ewentualnych strat do wysokości niewpłaconego kapitału zakładowego.
3.
Jeżeli statut nakłada na publiczny zakład ubezpieczeń obowiązek przyjmowania zgłaszanych ryzyk, to wyjątki od tego obowiązku muszą być w statucie wyliczone. Jeżeli wyjątki nie mają być przewidziane, należy to w statucie wyraźnie stwierdzić.

Ogólne warunki ubezpieczenia powinny czynić zadość przepisom art. 21 i 22, a plan działalności - przepisom art. 24 i 25 rozporządzenia niniejszego.

1.
Władza nadzorcza zatwierdzi statut, ogólne warunki ubezpieczenia i plan działalności, jeżeli odpowiadają one przepisom prawa i zasadom techniki ubezpieczeniowej oraz jeżeli podstawy finansowe zakładu dają rękomię należytego wypełniania zobowiązań.
2.
Właściwe ministerstwo (art. 77) ogłosi zatwierdzony statut publicznego zakładu ubezpieczeń w Monitorze Polskim. Z chwilą dokonania ogłoszenia publiczny zakład ubezpieczeń zyskuje zdolność do działań prawnych jako odrębna osoba prawa publicznego.

Działalność.

1.
Zmiana statutu, ogólnych warunków ubezpieczenia i planu działalności wymaga zatwierdzenia właściwego ministra i władzy nadzorczej. Zmianę statutu właściwe ministerstwo ogłosi w Monitorze Polskim.
2.
Zasady rachunkowości, terminy oraz formę składania zamknięć rachunkowych i sprawozdań rocznych, formę ogłaszania bilansu, rachunku strat i zysków oraz podziału nadwyżek tudzież zasady szacowania pozycyj bilansowych - ustali drogą rozporządzenia Minister Skarbu w porozumieniu z właściwym ministrem.
3.
W sposób, przepisany w art. 39 rozporządzenia niniejszego, należy lokować przynajmniej 3/5 wpłaconego kapitału zakładowego.
4.
Papiery wartościowe mogą być zakupywane tylko za pośrednictwem instytucyj, wskazanych przez władzę nadzorczą, zgodnie z planem lokat, przez władzę nadzorczą zatwierdzonym.
5.
Nabycie nieruchomości wymaga zezwolenia: władzy nadzorczej.
6.
Władza nadzorcza może zarządzić, by pożyczki hipoteczne lub pożyczki pod zastaw hipoteki udzielane były według specjalnego planu, zatwierdzonego przez władzę nadzorczą.
7.
Lokowanie funduszów bieżących jest dopuszczalne tylko w bankach państwowych, Pocztowej Kasie Oszczędności i Banku Polskim. Publiczne zakłady ubezpieczeń, prowadzone przez związki komunalne, mogą fundusze bieżące lokować ponadto w instytucjach kredytowych, założonych i prowadzonych bądź wyłącznie przez dane związki komunalne, bądź wspólnie z innemi związkami komunalnemi. Za zezwoleniem władzy nadzorczej ściśle określona część funduszów bieżących z reasekuracji zagranicznej może być lokowana w innych instytucjach kredytowych, Władza nadzorcza może wydać szczegółowe przepisy, co do lokowania funduszów bieżących.
8.
Poza postanowieniami ust. 1 - 7 do działalności publicznego zakładu ubezpieczeń będą miały zastosowanie przepisy rozdziału II części pierwszej rozporządzenia niniejszego, z wyjątkiem art. 31, 37 ust. 1, 2 i 3 i art. 43.

Likwidacja.

1.
Likwidację publicznego zakłada ubezpieczeń zarządza właściwy minister za zgodą władzy nadzorczej. Decyzję o likwidacji należy ogłosić w Monitorze Polskim ze wskazaniem organu likwidacyjnego. Z chwilą ogłoszenia zakład znajduje się w stanie likwidacji. Do likwidacji będą miały zastosowanie art. 53 - 56 i 57 ust. 1 rozporządzenia niniejszego. Gdyby się okazało, że likwidatorzy nie przeprowadzają likwidacji zgodnie z obowiązującemu przepisami, władza nadzorcza zawiadomi o tem właściwe ministerstwo i wskaże środki, mające na celu usunięcie uchybień.
2.
O ukończeniu likwidacji właściwe ministerstwo (art. 77) ogłosi w Monitorze Polskim.

Rada Ministrów może na wniosek łączny właściwych ministrów (art. 77) i władzy nadzorczej zarządzić połączenie dwóch lub więcej publicznych zakładów ubezpieczeń w jeden publiczny zakład ubezpieczeń. O połączeniu zakładów ubezpieczeń właściwe ministerstwo ogłosi w Monitorze Polskim z zachowaniem przepisu art. 80 ust. 2 zdanie 1, względnie art. 81 ust. 1 zdanie 2 rozporządzenia niniejszego. Z chwilą połączenia wszystkie prawa i obowiązki zakładów, ulegających połączeniu, przechodzą na zakład, powstały z połączenia, lub, jeżeli nowy zakład nie powstaje, na zakład powiększony na skutek połączenia.

Związki.

Celem wspólnego wypełniania zadań publiczne zakłady ubezpieczeń mogą tworzyć związki. Do związków będą miały odpowiednie zastosowanie art. 77 - 82.