Kontrola obrotu towarowego z zagranicą i z Wolnem Miastem Gdańskiem.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1936.36.279

Akt utracił moc
Wersja od: 8 maja 1936 r.

DEKRET
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 7 maja 1936 r.
w sprawie kontroli obrotu towarowego z zagranicą i z Wolnem Miastem Gdańskiem.

Na podstawie art. 55 ust. (1) ustawy konstytucyjnej i ustawy z dnia 30 marca 1936 r. o upoważnieniu Prezydenta Rzeczypospolitej do wydawania dekretów (Dz. U. R. P. Nr. 23, poz. 186) postanawiam co następuje:
(1)
W związku z przepisami dekretu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 26 kwietnia 1936 r. w sprawie obrotu pieniężnego z zagranicą oraz obrotu zagranicznemi i krajowemi środkami płatniczemi (Dz. U. R. P. Nr. 32, poz. 249) wprowadza się kontrolę obrotu towarowego z zagranicą i Wolnem Miastem Gdańskiem.
(2)
Kontrolę obrotu towarowego powierza się Komisji Obrotu Towarowego.
(3)
Ministrowie: Przemysłu i Handlu, Skarbu oraz Rolnictwa i Reform Rolnych określą w drodze rozporządzeń przypadki, w których obrót towarowy z zagranicą i z Wolnem Miastem Gdańskiem będzie uzależniony od uzyskania zaświadczeń Komisji Obrotu Towarowego.
(1)
Komisja Obrotu Towarowego składa się z przewodniczącego i jego zastępcy, wyznaczonych przez Ministra Przemysłu i Handlu, z jednego członka i dwóch jego zastępców, wyznaczonych przez Ministra Skarbu, oraz z jednego członka i jego zastępcy, wyznaczonych przez Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych.
(2)
Komisja Obrotu Towarowego w ramach swych uprawnień decyduje ostatecznie na podstawie swobodnego uznania bez obowiązku podawania powodów. Orzeczenia i decyzje tej Komisji mogą być bądź to ogólne, bądź też dotyczyć poszczególnych spraw.
(3)
Komisja Obrotu Towarowego jest uprawniona do pobierania na pokrycie kosztów manipulacyjnych opłat od poszczególnych swoich czynności urzędowych w oznaczonej przez siebie wysokości.
(4)
Podania i zgłoszenia wnoszone do Komisji Obrotu Towarowego, oraz udzielane przez nią zaświadczenia, jak również wszelka z tą Komisją korespondencja wolna jest od opłat stemplowych.
(1)
Kto w obrocie towarowym z zagranicą lub W. M. Gdańskiem narusza przepisy rozporządzeń, wydanych na podstawie art. 1 ust. (3), podlega karze przewidzianej w art. 16 i 19 dekretu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 26 kwietnia 1936 r. w sprawie obrotu pieniężnego z zagranicą oraz obrotu zagranicznemi i krajowemi środkami płatniczemi (Dz. U. R. P. Nr. 32, poz. 249). Przepis art. 20 tego dekretu ma tu zastosowanie.
(2)
Odpowiedzialność z mocy ust. (1) nie znosi odpowiedzialności za naruszenie przepisów o obrocie towarowym z zagranicą lub W. M. Gdańskiem, przewidzianej w ustawie karnej skarbowej z dnia 18 marca 1932 r. (Dz. U. R. P. Nr. 34, poz. 355).

Wykonanie dekretu niniejszego porucza się Ministrowi Przemysłu i Handlu w porozumieniu z Ministrami: Skarbu oraz Rolnictwa i Reform Rolnych.

Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.