Rozdział 7 - Odprawa celna ostateczna. - Kontrola celna i postępowanie celne.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1984.57.291

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1989 r.

Rozdział  7

Odprawa celna ostateczna.

§  31.
1.
Po przyjęciu zgłoszenia funkcjonariusz celny:
1)
ustala stan zamknięć celnych, ilość sztuk, znaki, numery i stan opakowania oraz w miarę potrzeby sprawdza masę brutto towaru (oględziny zewnętrzne),
2)
przeprowadza rewizję celną towaru, chyba że towar jest wolny od rewizji celnej.
2.
Rewizja celna polega:
1)
na ustaleniu rodzaju i ilości towaru,
2)
na przeszukaniu i zbadaniu, czy wśród towaru zgłoszonego do odprawy celnej nie znajduje się towar nie zgłoszony.
3.
Urząd celny może - dla ustalenia rodzaju towaru - pobierać jego próbki, a także zażądać od zgłaszającego towar do odprawy celnej opisów, rysunków, zdjęć fotograficznych lub dokonania innych niezbędnych czynności.
4.
Rewizji celnej towarów przewożonych ze sobą przez osoby przekraczające granicę można dokonać wyrywkowo, odstępując od rewizji celnej bagażu niektórych osób lub ograniczając ją tylko do niektórych sztuk bagażu.
5.
Przedmiotem rewizji celnej wyrywkowej mogą być również niezależnie od sposobu przewozu przez granicę:
1)
jednorodzajowe towary w jednolitych oryginalnych opakowaniach bezpośrednich,
2)
towary wyszczególnione w specyfikacjach dołączonych do zgłoszenia celnego.
6.
Urząd celny może odstąpić od rewizji towarów:
1)
wyszczególnionych w dokumencie odprawy celnej, dokonanej przez organ celny państwa obcego,
2)
zawartych w oryginalnych opakowaniach i przewożonych w ilościach nie wskazujących na przeznaczenie towaru do obrotu handlowego w kraju lub za granicą,
3)
stanowiących wartości dewizowe lub dokumenty dotyczące wartości dewizowych, wysyłane za granicę lub otrzymywane z zagranicy przez banki polskie,
4)
przywożonych z zagranicy w przesyłkach pocztowych lub lotniczych, jeżeli zgodnie z porozumieniami międzynarodowymi odprawa tych przesyłek w kraju nadania odbywa się również z zachowaniem przepisów polskich, dotyczących przywozu towarów z zagranicy,
5)
zgłoszonych do odprawy celnej w handlowym obrocie towarowym z zagranicą przez uprawnione do zgłoszenia jednostki organizacyjne nadające i odbierające przewożone towary,

jeżeli dane przytoczone w powyższych zgłoszeniach, dokumentach lub na opakowaniach są wystarczające do ustalenia rodzaju i ilości towaru.

7.
Rewizję celną przeprowadza się w obecności osoby, która zgłosiła towar do odprawy celnej. Jeżeli osoba ta zrzekła się uczestnictwa w rewizji albo mimo wezwania nie przybyła w wyznaczonym terminie, a także w razie niebezpieczeństwa szybkiego zepsucia się towaru lub w innych nie cierpiących zwłoki wypadkach, rewizję przeprowadza się w nieobecności strony, a nawet w nieobecności przedstawiciela zarządu magazynu, przewoźnika lub spedytora.
§  32.
1.
Po zakończeniu rewizji celnej towaru urząd celny wystawia dowód odprawy celnej ostatecznej. Towary zgłoszone partiami mogą być objęte jednym dowodem odprawy celnej. Datą dokonania odprawy celnej jest dzień zakończenia rewizji celnej.
2.
Dowód odprawy celnej powinien zawierać następujące dane:
1)
oznaczenie urzędu celnego dokonującego odprawy,
2)
wskazanie osoby, która zgłosiła towar do odprawy,
3)
wskazanie kraju nadania oraz nadawcy i odbiorcy towaru,
4)
określenie rodzaju towaru, choćby przez wskazanie odpowiedniej pozycji taryfy celnej, oraz określenie jego ilości,
5)
rozstrzygnięcie co do dopuszczenia towaru do obrotu na polskim obszarze celnym lub do wywozu za granicę,
6)
przy zwalnianiu towarów od obowiązku posiadania pozwoleń przywozu lub wywozu albo od należności celnych - powołanie podstawy prawnej,
7)
dane dotyczące pozwolenia wywozu lub przywozu oraz oznaczenia załączonych dokumentów,
8)
datę dokonania odprawy i wystawienia dowodu,
9)
pouczenie, czy i w jakim trybie przysługuje odwołanie,
10)
imię, nazwisko i stanowisko służbowe lub odcisk datownika z numerem identyfikacyjnym funkcjonariusza celnego, który dokonał odprawy, jak również jego podpis oraz odcisk pieczęci urzędu celnego.

Dowód odprawy celnej powinien zawierać także wymiar należności celnych z powołaniem pozycji i stawki taryfy celnej, a w razie potrzeby zastrzeżenia, pod jakimi dopuszczono towar do obrotu na polskim obszarze celnym, oraz wzmiankę o nadaniu decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności i o terminie wykonania zastępczego.

2a. 5
W razie dopuszczenia towaru do obrotu na polskim obszarze celnym przed doręczeniem deklaracji wartości celnej, należności celne wymierza się niezwłocznie po upływie terminu określonego w § 30 ust. 2a.
3.
Przy wystawianiu dowodu odprawy celnej towarów zgłoszonych do odprawy z urzędu przepis ust. 2 pkt 3 stosuje się w miarę możliwości.
4.
Osobie, która zgłosiła towar do odprawy celnej, treść dowodu odprawy celnej podaje się do wiadomości za pisemnym potwierdzeniem; przy zgłoszeniu z urzędu stosuje się przepis § 25 ust. 2. Dowód odprawy celnej doręcza się przy podjęciu towaru.
5.
W razie niemożności ustalenia osoby uprawnionej do rozporządzania towarem, urząd celny, dokonując odprawy celnej z urzędu, wymierza należności celne i zarządza sprzedaż na zasadach określonych dla towarów nie podjętych w terminie.
6.
Główny Urząd Ceł może zezwolić:
1)
na pominięcie w dowodzie odprawy celnej ostatecznej niektórych danych określonych w ust. 2, w tym towarów wolnych od cła i od ograniczeń,
2)
na wystawianie uproszczonych dowodów odprawy celnej, a nawet na zaniechanie ich wystawiania; uproszczony dowód polega na pisemnym potwierdzeniu dokonania odprawy celnej w drodze ustnej decyzji.
§  33.
W razie podjęcia towaru do obrotu na polskim obszarze celnym albo do wywozu za granicę, obowiązek udowodnienia tożsamości podjętego towaru ciąży w dalszym postępowaniu na osobie, której przysługuje odwołanie.
§  34.
1.
Decyzja nie wykonana przez osobę uprawnioną w stosunku do towaru przywiezionego z zagranicy w ciągu 30 dni, a w stosunku do towaru przeznaczonego do wywozu za granicę - w ciągu 3 miesięcy, podlega wykonaniu zastępczemu w sposób określony w ust. 2 i 3. Terminy te biegną od dnia, w którym decyzja stała się ostateczna, i mogą być skrócone w razie nadania jej rygoru natychmiastowej wykonalności, a w wypadkach zasługujących na uwzględnienie mogą one być przedłużone na okres do 6 miesięcy; przedłużenie terminu nie zwalnia od obowiązku uiszczenia odsetek od należności celnych.
2.
Towar przywieziony z zagranicy podlega:
1)
sprzedaży, jeżeli:
a)
nie zezwolono na dopuszczenie go do obrotu na polskim obszarze celnym, a osoba uprawniona do rozporządzania towarem nie podjęła go i nie wywiozła za granicę,
b)
zezwolono na dopuszczenie go do obrotu na polskim obszarze celnym po uiszczeniu należności celnych, a osoba uprawniona do rozporządzania towarem należności tych nie uiściła lub nie podjęła go i nie wywiozła za granicę,
2)
przeniesieniu z miejsca odprawy celnej na inne miejsce pozostające pod zarządem przewoźnika lub spedytora, jeżeli był nadany do przewozu lub powierzony spedytorowi i został dopuszczony do obrotu na polskim obszarze celnym, a osoba upoważniona do rozporządzania towarem nie podjęła go.
3.
Towar zgłoszony do odprawy celnej wywozowej, nadany do przewozu lub powierzony spedytorowi, podlega przeniesieniu z miejsca odprawy celnej na inne miejsce pozostające pod zarządem przewoźnika lub spedytora, jeżeli:
1)
nie zezwolono na jego wywóz, a osoba uprawniona do rozporządzania towarem nie podjęła go,
2)
towar dopuszczono do wywozu, a osoba uprawniona do rozporządzania towarem nie podjęła go i nie wywiozła.

W tych wypadkach zgłoszenie towaru do odprawy celnej i wystawiony dowód odprawy celnej uważa się za niebyłe, a pobrane należności celne zwraca się osobie uprawnionej.

4.
W wypadku określonym w ust. 2 pkt 1 przepis art. 53 stosuje się odpowiednio.
§  35.
1.
W razie zgłoszenia do odprawy celnej towaru przewożonego ze sobą przez osobę, która nie ma wymaganego pozwolenia przywozu, przewozu lub wywozu lub nie uiszcza wymierzonych należności celnych, przewożony towar podlega, z zastrzeżeniem ust. 2 i § 85 ust. 4, odpowiednio - natychmiastowemu zwrotowi za granicę lub na polski obszar celny albo złożeniu w magazynie celnym.
2.
W wypadkach określonych w § 79 towar, o którym mowa w ust. 1, może być przyjęty do depozytu; w takim wypadku zgłoszenie towaru do odprawy celnej pozostaje nadal w mocy.
5 § 32 ust. 2a dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Współpracy Gospodarczej z Zagranicą z dnia 9 listopada 1988 r. (Dz.U.88.38.305) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1989 r.