Rozdział 10 - Odprawa celna przekazowa. - Kontrola celna i postępowanie celne.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1984.57.291

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1989 r.

Rozdział  10

Odprawa celna przekazowa.

§  60.
1.
Odprawie celnej przekazowej podlega towar celny:
1)
przywieziony z zagranicy - jeżeli w urzędzie celnym granicznym, do którego towar dostarczono, nie dokonano odprawy celnej,
2)
po dokonaniu odprawy celnej do wywozu za granicę,
3)
przewożony tranzytem przez polski obszar celny.
2.
Odprawa celna przekazowa następuje na wniosek strony lub z urzędu; przepisy § 26 -28 stosuje się odpowiednio.
3.
Zgłoszenie do odprawy celnej przekazowej powinno zawierać wskazanie ilości, rodzaju i w miarę możliwości określenie krajowej wartości towaru oraz określenie dokumentów dołączonych do zgłoszenia.
4.
Urząd celny graniczny może odmówić dokonania odprawy celnej przekazowej towaru przywiezionego z zagranicy, jeżeli dokonanie odprawy celnej ostatecznej, warunkowej lub złożenia towaru na skład uzna za celowe.
5.
Przepisy § 61-68 stosuje się odpowiednio do przekazania towarów przewożonych przez jednostki organizacyjne własnymi środkami transportu.
§  61.
1.
Towar celny może być przekazany do miejscowości będącej siedzibą urzędu celnego odbiorczego, a do innej miejscowości - tylko w wypadkach określonych przez Główny Urząd Ceł.
2.
Towar celny przekazuje się za listem przekazowym lub innym dokumentem określonym przez Główny Urząd Ceł, zwanymi dalej dokumentami przekazowymi.
3.
Towar celny przywieziony z zagranicy, przekazany dla dokonania odprawy celnej ostatecznej, warunkowej lub złożenia towaru na skład, powinien być zgłoszony do tej odprawy w terminach określonych w § 28, licząc od dnia dostarczenia towaru do urzędu celnego odbiorczego. W razie konieczności powtórnego przekazania towaru celnego, bieg terminów określonych w § 28 ulega przerwaniu.
4.
Dokument przekazowy wypełnia, z zastrzeżeniem § 69 ust. 4, przewoźnik, zarząd portu, magazynu lub prowadzący skład celny, chyba że w ich imieniu działa spedytor.
§  62.
Po przyjęciu zgłoszenia funkcjonariusz celny dokonuje oględzin zewnętrznych towaru zgłoszonego do odprawy celnej przekazowej i porównuje go z danymi określonymi w dokumencie przekazowym, a w szczególnych wypadkach może przeprowadzić rewizję celną; po stwierdzeniu zgodności przesyłki z danymi określonymi w dokumencie przekazowym nakłada na przekazywany towar lub na środek przewozowy zamknięcie celne, chyba że wykorzystuje zamknięcia celne określone w § 5 ust. 1 pkt 2. W razie niemożności nałożenia lub wykorzystania zamknięć celnych, towar opisuje się dokładnie w dokumencie przekazowym lub w inny sposób zapewnia się ustalenie jego tożsamości.
§  63.
Po dokonaniu czynności określonych w § 62 urząd celny nadawczy wręcza dokument przekazowy przewożącemu towar, który z chwilą jego przyjęcia obowiązany jest dostarczyć towar w całości i w przepisanym terminie do urzędu celnego odbiorczego.
§  64.
1.
Przekazane towary powinny być dostarczone do urzędu celnego wskazanego w dokumencie przekazowym w następujących terminach:
1)
przesyłki lotnicze, jak również towary przywożone przez osoby przekraczające granicę państwową - w ciągu 7 dni,
2)
przesyłki samochodowe - w ciągu 14 dni,
3)
przesyłki kolejowe - w ciągu 14 dni, z tym że bagażowe i ekspresowe - w ciągu 7 dni,
4)
przesyłki przewożone statkami morskimi lub rzecznymi - w ciągu 14 dni.
2.
W uzasadnionych wypadkach urząd celny może uznać opóźnienie dostarczenia przesyłek określonych w ust. 1 za usprawiedliwione, jeżeli opóźnienie nie przekroczyło 14 dni.
§  65.
Przewoźnik może dokonać zmiany lub naprawy opakowania ładunku albo wyładowania lub przeładowania przewożonego towaru podczas jego przewozu tylko pod dozorem celnym lub w obecności funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej, chyba że prace te nie powodują naruszenia zamknięć celnych. W razie naruszenia zamknięć celnych przewoźnik z udziałem funkcjonariusza celnego lub funkcjonariusza Milicji Obywatelskiej sporządza odpowiedni protokół, którego kopię doręcza urzędowi celnemu odbiorczemu z dokumentem przekazowym.
§  66.
Równocześnie z dostarczeniem przekazywanego towaru doręcza się urzędowi celnemu odbiorczemu dokument przekazowy oraz dokumenty przewozowe do wglądu.
§  67.
1.
Urząd celny odbiorczy dokonuje czynności określonych w § 19 i o dokonanym odbiorze przekazanego towaru powiadamia urząd celny nadawczy.
2.
Główny Urząd Ceł może określić wypadki, w których potwierdzenie odbioru towaru nie będzie wymagane.
§  68.
1.
W razie naruszenia przy przekazywaniu towarów, na których ciążą należności celne przywozowe, obowiązków określonych w § 63, przewoźnik ponosi odpowiedzialność za należności celne ciążące na tym towarze; przepisy § 43 ust. 2 pkt 2 i ust. 4 stosuje się odpowiednio, z tym że obowiązek uiszczenia kwoty równej 50% krajowej wartości towaru i kary za zwłokę nie dotyczy towarów, które zaginęły w czasie przewozu. Przewoźnik nie odpowiada za uszczuplenie należności celnych spowodowane naturalnymi ubytkami towarów.
2.
Należności celne, których uprzednio nie wymierzono, ustala się przy uwzględnieniu odbiorcy, rodzaju i ilości towarów wskazanych w dokumentach przewozowych. Jeżeli z dokumentów nie można tych danych dokładnie ustalić, korzysta się w miarę możności z innych dowodów, a jeżeli to również okaże się niemożliwe, należności celne wymierza się w wysokości 40% krajowej wartości towaru, przy czym jego wartość ustala urząd celny; w razie gdy na przywóz wymagane jest pozwolenie, stosuje się przepis art. 38 ust. 2 pkt 2.
3.
Przewoźnik obowiązany jest uiścić należności celne w terminie 3 miesięcy od dnia doręczenia zawiadomienia o dokonaniu wymiaru.
4.
Uznanie za niebyłą odprawy celnej towarów przeznaczonych do wywozu za granicę i w tym celu przekazanych, lecz nie dostarczonych do urzędu celnego odbiorczego, może nastąpić tylko w razie ustalenia, iż wymieniony towar nie został za granicę wywieziony.
§  69.
1.
Przekazanie towaru za pośrednictwem osoby innej niż przewoźnik może nastąpić na wniosek osoby uprawnionej do rozporządzenia towarem; wniosek może być złożony także ustnie.
2.
W wypadku określonym w ust. 1 urząd celny nadawczy poddaje przekazywany towar oględzinom zewnętrznym i rewizji celnej, po czym ustala wysokość ciążących na towarze należności celnych i podaje ją w dokumencie przekazowym.
3.
Należności celne podlegają zabezpieczeniu w gotówce; przepis § 41 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
4.
Dokument przekazowy wypełnia urząd celny nadawczy.
5.
Przepisy § 43 ust. 2 i 4 stosuje się odpowiednio, z tym że obowiązek uiszczenia kwoty równej 50% krajowej wartości towaru i kary za zwłokę nie dotyczy towarów, które zaginęły w czasie przewozu.
§  70.
Główny Urząd Ceł może wprowadzić uproszczony sposób dokonania odprawy celnej przekazowej zwłaszcza towarów przewożonych przez polski obszar celny, towarów przewożonych w przesyłkach całowagonowych, towarów przekazywanych między urzędami celnymi lub ich komórkami organizacyjnymi, jak również towarów celnych przekazywanych pod konwojem funkcjonariusza celnego.