Rozdział 5 - Zgłoszenie towaru do odprawy celnej. - Kontrola celna i postępowanie celne.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1975.22.123

Akt utracił moc
Wersja od: 15 maja 1979 r.

Rozdział  5

Zgłoszenie towaru do odprawy celnej.

§  26.
1.
Za osobę uprawnioną do zgłoszenia towaru do odprawy celnej (art. 33 pkt 1) uważa się z zastrzeżeniem ust. 2:
1)
w przywozie towaru z zagranicy:
a)
odbiorcę wskazanego w dokumencie przewozowym,
b)
przy przewozie morskim lub rzecznym - posiadacza konosamentu, listu przewozowego lub wyciągu z konosamentu,
c)
okaziciela kwitu bagażowego,
d)
przy przewozie pocztowym - w niehandlowym obrocie towarowym z zagranicą - z urzędu PPTT,
e)
osobę, w której posiadaniu towar się znajduje, jeżeli przywóz nastąpił bez dokumentu przewozowego,
2)
w wywozie towaru za granicę:
a)
nadawcę przesyłki wskazanego w dokumencie przewozowym,
b)
okaziciela kwitu bagażowego,
c)
przy przewozie pocztowym - nadawcę przesyłki,
d)
bez względu na sposób przewozu - osobę, w której posiadaniu towar się znajduje, jeżeli wywóz następuje bez dokumentu przewozowego lub jeżeli odprawa celna ma być dokonana przed nadaniem towaru do przewozu przewoźnikowi.
2.
W handlowym obrocie z zagranicą za osobę uprawnioną do zgłoszenia towaru do odprawy celnej uważa się przedsiębiorstwo handlu zagranicznego lub inną osobę określoną w art. 3 ust. 1, gdy dokumentami, choćby innymi niż określone w ust. 1, wykaże swe prawo do rozporządzania towarem.
3.
W wypadku określonym w ust. 1 pkt 1 lit. d), uzasadnionym interesem adresata przesyłki, może on zastrzec sobie osobisty udział w załatwianiu formalności celnych. Zastrzeżenie to może być uwzględnione, jeżeli zostanie zgłoszone w PPTT na piśmie.
§  27.
1.
Osoba określona w § 26 może upoważnić do zgłoszenia towaru do odprawy celnej:
1)
w handlowym obrocie towarowym z zagranicą - przedsiębiorstwa wymienione w § 24 oraz przedsiębiorstwa nadające dany towar do eksportu lub odbierające przeznaczony dla nich towar z importu,
2)
w niehandlowym obrocie towarowym z zagranicą - każdą osobę.
2.
Do pełnomocników - przedsiębiorstw określonych w ust. 1 pkt 1 stosuje się przepis § 25 ust. 3.
3.
Pełnomocnik obowiązany jest dołączyć do zgłoszenia oryginał pełnomocnictwa z urzędowo poświadczonym podpisem mocodawcy. Nie dotyczy to przedsiębiorstw wymienionych w § 24, przedsiębiorstw działających na podstawie pełnomocnictw przedsiębiorstw handlu zagranicznego oraz agenta lub maklera morskiego.
4.
W niehandlowym obrocie towarowym z zagranicą pełnomocnictwo do podjęcia towaru od przewoźnika, spedytora lub zarządu magazynu traktuje się jak pełnomocnictwo do zgłoszenia towaru do odprawy celnej.
§  28.
1.
Towary przywożone z zagranicy przez przewoźnika powinny być zgłoszone do odprawy celnej w następujących terminach:
1)
w urzędach celnych w portach morskich i rzecznych, z wyjątkiem oddziałów i posterunków kolejowych, lotniczych, pocztowych i drogowych tych urzędów - w ciągu 30 dni od dnia dostarczenia do urzędu celnego,
2)
w urzędach, oddziałach i posterunkach celnych pocztowych - jeżeli wezwano adresata do zgłoszenia przesyłki - w ciągu 14 dni od wysłania przez PPTT zawiadomienia (§ 26 ust. 3),
3)
w urzędach, oddziałach i posterunkach celnych drogowych - w dniu dostarczenia towaru,
4)
w pozostałych urzędach, oddziałach lub posterunkach celnych - w ciągu 14 dni od dnia dostarczenia towaru.
2.
Towar przewożony z sobą przez osobę przekraczającą granicę państwową powinien być zgłoszony do odprawy celnej jednocześnie z dostarczeniem go do granicznego miejsca odprawy celnej (art. 21 ust. 1), a gdy kontrola celna odbywa się podczas ruchu środka przewozowego - z chwilą przystąpienia funkcjonariuszy celnych do kontroli celnej (§ 4 ust. 1 pkt 3).
3.
Żywe zwierzęta i materiały niebezpieczne przywożone z zagranicy przez przewoźnika powinny być zgłoszone do odprawy celnej bez względu na sposób przewozu i bez względu na to, do jakiego urzędu celnego je dostarczono - w dniu dostarczenia do urzędu celnego.
4.
Do zgłoszenia towarów przewożonych przez polski obszar celny mają odpowiednie zastosowanie terminy określone w ust. 1 pkt 2-4 oraz w ust. 2 i 3; towary przewożone przez polski obszar celny z przeładunkiem w polskich portach morskich lub rzecznych powinny być zgłoszone do odprawy celnej w ciągu 6 miesięcy od wyładowania go w tych portach.
5. 1
Urząd celny może skrócić terminy określone w ust. 1 i 4 w razie niebezpieczeństwa szybkiego zepsucia się towaru.
6.
Towar celny przywożony z zagranicy przez przewoźnika, jak też przez niego przez polski obszar celny przewożony, a nie zgłoszony do odprawy celnej w terminie określonym w ust. 1, 3 i 4, podlega zgłoszeniu z urzędu (art. 34).
7.
Za dzień zgłoszenia towaru do odprawy celnej (art. 44 ust. 1) uważa się dzień przyjęcia zgłoszenia przez urząd celny; jednak przy przewozie pocztowym, jeżeli przesyłkę zgłoszono do odprawy celnej z urzędu (§ 26 ust. 1 pkt 1 lit. d), za dzień zgłoszenia uważa się dzień złożenia przesyłki do magazynu, odnotowany na wykazie ładunku (§ 19 ust. 1 pkt 6).
§  29.
1.
Zgłoszenie towarów do odprawy celnej następuje na piśmie, z wyjątkiem towarów przewożonych w niehandlowym obrocie towarowym z zagranicą:
1)
przez przedsiębiorstwa przewozowe,
2)
w ruchu podróżnych przez:
a)
osoby zamieszkałe za granicą,
b)
osoby zamieszkałe w Polsce, jeżeli przewożone towary mieszczą się w normach zwolnień od cła.
2.
Główny Urząd Ceł może zezwolić:
1)
na zgłaszanie niektórych towarów w handlowym obrocie towarowym z zagranicą do odprawy celnej partiami ustnie w ciągu wyznaczonego okresu; niezwłocznie po jego upływie zgłaszający obowiązany jest sporządzić zgłoszenie pisemne obejmujące łącznie wszystkie partie zgłoszone uprzednio ustnie,
2)
na zgłaszanie ustne towarów w handlowym obrocie towarowym z zagranicą w wypadkach innych niż określone w pkt 1, jak również w niehandlowym obrocie towarowym z zagranicą w wypadkach innych niż określone w ust. 1.
3.
Zgłoszenie pisemne powinno zawierać następujące dane:
1)
określenie rodzaju odprawy,
2)
wskazanie osoby zgłaszającej towar,
3)
wskazanie kraju nadania i nadawcy oraz kraju przeznaczenia i odbiorcy towaru,
4)
wskazanie ilości oraz znaków i numerów, a także rodzaju opakowania,
5) 2
określenie nazwy, masy brutto i netto, stanowiących podstawę wymiaru cła, jednostek innych miar oraz wartości celnej, a w handlowym obrocie towarowym z zagranicą zgłoszenie celne powinno zawierać ponadto określenie taryfowej nazwy towaru, pozycji taryfy celnej oraz stawki celnej,
6)
oświadczenie zgłaszającego, czy chce uczestniczyć w rewizji celnej towaru,
7)
określenie dokumentów dołączonych do zgłoszenia,
8)
datę sporządzenia zgłoszenia i podpis osoby zgłaszającej towar.
Przy zgłoszeniu z urzędu przepisy pkt 3 i 5 stosuje się w miarę możliwości.
4.
Użyte w ust. 3 pkt 5 wyrażenie "wartość celna" oznacza wartość towaru określoną przez przepisy dotyczące wymiaru należności celnych, jak też zwolnienie od tych należności.
5.
Wymagane do odprawy celnej pozwolenie przywozu lub wywozu (art. 11), dokumenty wymagane odrębnymi przepisami (art. 12), a w handlowym obrocie towarowym z zagranicą również faktura i specyfikacje towaru powinny być dołączone do zgłoszenia pisemnego, a przy zgłoszeniu ustnym doręczane urzędowi celnemu jednocześnie ze zgłoszeniem towaru.
6.
Główny Urząd Ceł może:

1) zezwolić na pominięcie w zgłoszeniu niektórych danych określonych w ust. 3 i 5,

2) zezwolić na złożenie zgłoszenia pisemnego w dowolnej formie,

3) upoważnić urzędy celne do przyjmowania zgłoszeń przed przedstawieniem niektórych dokumentów określonych w ust. 5, a w handlowym obrocie towarowym z zagranicą do przyjmowania zgłoszeń i wydawania towarów do obrotu przed przedstawieniem pozwolenia na przywóz lub wywóz lub bez przedstawienia takiego pozwolenia.

7.
Przy zgłoszeniu ustnym osoba zgłaszająca jest zobowiązana określić rodzaj, ilość i w miarę potrzeby krajową wartość towarów oraz udzielić na żądanie urzędu celnego wyjaśnień o pochodzeniu i przeznaczeniu towaru i innych okolicznościach mogących mieć znaczenie dla odprawy celnej.
8. 3
Urząd celny może, w celu umożliwienia prawidłowego zgłoszenia towarów, na wniosek osoby uprawnionej do zgłoszenia zezwolić na zbadanie towaru i pobranie próbek przed zgłoszeniem towaru do odprawy celnej; zbadanie towaru i pobranie próbek (rewizja wstępna) mogą się odbyć tylko w obecności funkcjonariusza celnego oraz przedstawiciela przewoźnika lub zarządu magazynu, w którym towar się znajduje.
§  30.
1.
Do czasu rozpoczęcia przez funkcjonariusza celnego zewnętrznych oględzin towaru (§ 31) zgłaszający - za zgodą urzędu celnego - może sprostować zgłoszenie do odprawy celnej.
2.
Urząd celny pozostawia bez rozpoznania zgłoszenie złożone przez osobę nieuprawnioną (§ 26 i 27) lub nie odpowiadające wymaganiom określonym w § 29; na zgłoszeniu pisemnym urząd celny dokonuje adnotacji o powyższym ze wskazaniem podstawy prawnej, po czym zwraca je za pokwitowaniem osobie zgłaszającej.
3.
Bieg terminów określonych w § 28 nie ulega przerwie, jeżeli zgłoszenie pozostawiono bez rozpoznania.
1 § 28 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 14 kwietnia 1979 r. (Dz.U.79.9.55) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 maja 1979 r.
2 § 29 ust. 3 pkt 5 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 14 kwietnia 1979 r. (Dz.U.79.9.55) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 maja 1979 r.
3 § 29 ust. 8 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 14 kwietnia 1979 r. (Dz.U.79.9.55) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 maja 1979 r.