Rozdział 10 - Powrotny przywóz i powrotny wywóz poza obrotem warunkowym. - Kontrola celna i postępowanie celne.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1962.14.62

Akt utracił moc
Wersja od: 1 czerwca 1973 r.

Rozdział  10.

Powrotny przywóz i powrotny wywóz poza obrotem warunkowym.

§  78.
1.
Na powrotny wywóz towaru przywiezionego z zagranicy urząd celny może zezwolić przed dopuszczeniem tego towaru do obrotu na polskim obszarze celnym, a w razie dopuszczenia do obrotu - jeżeli tożsamość towaru nie budzi wątpliwości - w ciągu 6 miesięcy od dokonania odprawy celnej przywozowej.
2.
Na wniosek urzędu pocztowego urząd celny pocztowy, który dokonał odprawy celnej przywozowej, zezwala na powrotny wywóz przesyłki przywiezionej z zagranicy przez pocztę, jeżeli stosownie do międzynarodowych umów pocztowych przesyłka ta podlega zwróceniu nadawcy. Wniosek ten uważa się również za wniosek o zwrot pobranych należności celnych.
§  79.
1.
Na powrotny przywóz towaru wywiezionego za granicę urząd celny może zezwolić przed wejściem tego towaru do obrotu za granicą, a w razie wejścia do obrotu - jeżeli tożsamość towaru nie budzi wątpliwości - w ciągu 6 miesięcy od dokonania odprawy celnej wywozowej.
2.
Dowodem tego, że towar nie znalazł się za granicą w obrocie, jest zaświadczenie organu celnego obcego państwa lub list przewozowy stwierdzający, że towaru nie wydano za granicą odbiorcy, a także zaświadczenie polskiego przedstawicielstwa dyplomatycznego lub urzędu konsularnego.
§  80.
W przypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie Główny Urząd Ceł może zezwolić na powrotny przywóz lub powrotny wywóz i po upływie terminu 6-miesięcznego.
§  81.
1.
Odprawy powrotnej dokonuje się według zasad przewidzianych dla odprawy ostatecznej. Strona powinna dołączyć do zgłoszenia dowód odprawy pierwotnej.
2.
Przez dokonanie odprawy powrotnej uznaje się odprawę pierwotną za niebyłą. Na wniosek strony zwraca się jej pobrane uprzednio należności celne.