Art. 61. - [Prawo dostępu do informacji publicznej] - Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej.
Dziennik Ustaw
Dz.U.1997.78.483
Akt obowiązujący Wersja od: 21 października 2009 r.
Art. 61. [Prawo dostępu do informacji publicznej]
1.
Obywatel ma prawo do uzyskiwania informacji o działalności organów władzy publicznej oraz osób pełniących funkcje publiczne. Prawo to obejmuje również uzyskiwanie informacji o działalności organów samorządu gospodarczego i zawodowego, a także innych osób oraz jednostek organizacyjnych w zakresie, w jakim wykonują one zadania władzy publicznej i gospodarują mieniem komunalnym lub majątkiem Skarbu Państwa.2.
Prawo do uzyskiwania informacji obejmuje dostęp do dokumentów oraz wstęp na posiedzenia kolegialnych organów władzy publicznej pochodzących z powszechnych wyborów, z możliwością rejestracji dźwięku lub obrazu.3.
Ograniczenie prawa, o którym mowa w ust. 1 i 2, może nastąpić wyłącznie ze względu na określone w ustawach ochronę wolności i praw innych osób i podmiotów gospodarczych oraz ochronę porządku publicznego, bezpieczeństwa lub ważnego interesu gospodarczego państwa.4.
Tryb udzielania informacji, o których mowa w ust. 1 i 2, określają ustawy, a w odniesieniu do Sejmu i Senatu ich regulaminy.Dokumenty powiązane
Jeżeli chcesz mieć dostęp do wszystkich dokumentów powiązanych, zaloguj się do LEX-a Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów dostęp testowy »
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (93)
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (93)
Orzeczenia i pisma urzędowe liczba obiektów na liście: (9752)
Orzeczenia sądów liczba obiektów na liście: (9425)
Komentarze i publikacje liczba obiektów na liście: (138)
Komentarze praktyczne liczba obiektów na liście: (1)
Artykuły liczba obiektów na liście: (36)
- Członkostwo ukraińskich uchodźców wojennych we wspólnotach samorządowych
- Próba rekonstrukcji koncepcji państwa w Konstytucji RP z 1997 roku
- 20 lat ustawy o dostępie do informacji publicznej. Podsumowanie i perspektywy ustawowej regulacji prawa do informacji publicznej, red. Mateusz Błachucki, Grzegorz Sibiga, Warszawa 2022