Art. 53. - [Wolność sumienia i wyznania] - Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej.
Dziennik Ustaw
Dz.U.1997.78.483
Akt obowiązujący Wersja od: 21 października 2009 r.
Art. 53. [Wolność sumienia i wyznania]
1.
Każdemu zapewnia się wolność sumienia i religii.2.
Wolność religii obejmuje wolność wyznawania lub przyjmowania religii według własnego wyboru oraz uzewnętrzniania indywidualnie lub z innymi, publicznie lub prywatnie, swojej religii przez uprawianie kultu, modlitwę, uczestniczenie w obrzędach, praktykowanie i nauczanie. Wolność religii obejmuje także posiadanie świątyń i innych miejsc kultu w zależności od potrzeb ludzi wierzących oraz prawo osób do korzystania z pomocy religijnej tam, gdzie się znajdują.3.
Rodzice mają prawo do zapewnienia dzieciom wychowania i nauczania moralnego i religijnego zgodnie ze swoimi przekonaniami. Przepis art. 48 ust. 1 stosuje się odpowiednio.4.
Religia kościoła lub innego związku wyznaniowego o uregulowanej sytuacji prawnej może być przedmiotem nauczania w szkole, przy czym nie może być naruszona wolność sumienia i religii innych osób.5.
Wolność uzewnętrzniania religii może być ograniczona jedynie w drodze ustawy i tylko wtedy, gdy jest to konieczne do ochrony bezpieczeństwa państwa, porządku publicznego, zdrowia, moralności lub wolności i praw innych osób.6.
Nikt nie może być zmuszany do uczestniczenia ani do nieuczestniczenia w praktykach religijnych.7.
Nikt nie może być obowiązany przez organy władzy publicznej do ujawnienia swojego światopoglądu, przekonań religijnych lub wyznania.Dokumenty powiązane
Jeżeli chcesz mieć dostęp do wszystkich dokumentów powiązanych, zaloguj się do LEX-a Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów dostęp testowy »
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (12)
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (12)
- Co może zrobić nauczyciel wychowania fizycznego, jeżeli uczeń odmawia ściągnięcia na czas zajęć wf-u łańcuszka?
- Czy uczeń nieuczęszczający na religię może w e-dzienniku widnieć na zajęciach z religii na liście uczniów i być oznaczony jako zwolniony?
- Czy rodzic ma obowiązek złożyć do szkoły oświadczenie z informacją, do jakiego związku wyznaniowego uczęszcza jego dziecko na lekcje religii?
Orzeczenia i pisma urzędowe liczba obiektów na liście: (210)
Orzeczenia sądów liczba obiektów na liście: (209)
- II OSK 1518/20 - Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego
- III OSK 2062/21, Ograniczenia w korzystaniu z konstytucyjnych wolności i praw przez osoby powołane do służby wojskowej. Przeznaczenie danej osoby do wykonania świadczeń osobistych w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny, polegających na natychmiastowym stawiennictwie w Komendzie Portu w celu ewakuacji osób a klauzula sumienia. Zakres ochrony wynikającej z wolności sumienia i wyznania - Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego
- I SA/Wa 1669/22 - Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie
Komentarze i publikacje liczba obiektów na liście: (89)
Komentarze praktyczne liczba obiektów na liście: (1)
Komentarze liczba obiektów na liście: (4)
Monografie liczba obiektów na liście: (31)
Artykuły liczba obiektów na liście: (40)
- Dysfunkcje Rejestru kościołów i innych związków wyznaniowych. Postulaty de lege ferenda
- Równouprawnienie wyznań na tle regulacji ustawowych stosunku państwa do Kościołów i innych związków wyznaniowych w Polsce z lat 1989–1997
- Stroje kąpielowe a podstawowe zasady V Republiki Francuskiej. Glosa do orzeczenia francuskiej Rady Stanu z 21.06.2022 r., nr 464648