Art. 42. - [Odpowiedzialność karna; prawo do obrony; domniemanie niewinności] - Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej.
Dziennik Ustaw
Dz.U.1997.78.483
Akt obowiązującyWersja od: 21 października 2009 r.
Art. 42. [Odpowiedzialność karna; prawo do obrony; domniemanie niewinności]
1.
Odpowiedzialności karnej podlega ten tylko, kto dopuścił się czynu zabronionego pod groźbą kary przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia. Zasada ta nie stoi na przeszkodzie ukaraniu za czyn, który w czasie jego popełnienia stanowił przestępstwo w myśl prawa międzynarodowego.2.
Każdy, przeciw komu prowadzone jest postępowanie karne, ma prawo do obrony we wszystkich stadiach postępowania. Może on w szczególności wybrać obrońcę lub na zasadach określonych w ustawie korzystać z obrońcy z urzędu.3.
Każdego uważa się za niewinnego, dopóki jego wina nie zostanie stwierdzona prawomocnym wyrokiem sądu.Dokumenty powiązane
Jeżeli chcesz mieć dostęp do wszystkich dokumentów powiązanych, zaloguj się do LEX-a Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów dostęp testowy »
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (3)
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (3)
- Jaka jest odpowiedzialność cywilna i/lub karna zarządcy wspólnoty mieszkaniowej za nieusunięcie awarii dachu, w skutek czego doszło do zalania mieszkania?
- Czy ustalenia prokuratury mogą stanowić podstawę uznania przez wójta prowadzącego postępowanie na podstawie art. 26 u.o., iż osoby wskazane w akcie oskarżenia są posiadaczami odpadów w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 19 u.o.?
- Na jaką podstawę prawną się powołać występując do Sądu i Prokuratury o podanie informacji, czy zostało wszczęte postępowanie w sprawie konkretnego pracownika socjalnego?
Orzeczenia i pisma urzędowe liczba obiektów na liście: (3694)
Orzeczenia sądów liczba obiektów na liście: (3660)
Komentarze i publikacje liczba obiektów na liście: (170)
Monografie liczba obiektów na liście: (113)
Artykuły liczba obiektów na liście: (30)
- Prawo karne w świetle standardów konstytucyjnych
- Opłata legalizacyjna - charakter prawny oraz zasady nakładania w świetle demokratycznego państwa prawnego
- Zasada proporcjonalności reakcji państwa na naruszenie prawa - rozważania na kanwie problematyki zbiegu reżimów odpowiedzialności administracyjnej i karnej
Omówienia liczba obiektów na liście: (5)
- Zastrzeżenie, że prokurator nie może uzyskać dostępu do akt sprawy, która go dotyczy, może godzić w prawo do obrony
- Prowadzenie procesu karnego bez udziału oskarżonego a prawo do obrony. Omówienie do wyroku SN z dnia 2 grudnia 2019 r., II KK 93/19
- Kontrola konstytucyjności przepisu o treści ustalonej uchwałą Sądu Najwyższego - wyrok z dnia 27 października 2010 r., K 10/08, [w:] M. Derlatka, L. Garlicki, M. Wiącek, Na straży państwa prawa. Trzydzieści lat orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego, WK 2016