Art. 41. - [Nietykalność i wolność osobista] - Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej.
Dziennik Ustaw
Dz.U.1997.78.483
Akt obowiązującyWersja od: 21 października 2009 r.
Art. 41. [Nietykalność i wolność osobista]
1.
Każdemu zapewnia się nietykalność osobistą i wolność osobistą. Pozbawienie lub ograniczenie wolności może nastąpić tylko na zasadach i w trybie określonych w ustawie.2.
Każdy pozbawiony wolności nie na podstawie wyroku sądowego ma prawo odwołania się do sądu w celu niezwłocznego ustalenia legalności tego pozbawienia. O pozbawieniu wolności powiadamia się niezwłocznie rodzinę lub osobę wskazaną przez pozbawionego wolności.3.
Każdy zatrzymany powinien być niezwłocznie i w sposób zrozumiały dla niego poinformowany o przyczynach zatrzymania. Powinien on być w ciągu 48 godzin od chwili zatrzymania przekazany do dyspozycji sądu. Zatrzymanego należy zwolnić, jeżeli w ciągu 24 godzin od przekazania do dyspozycji sądu nie zostanie mu doręczone postanowienie sądu o tymczasowym aresztowaniu wraz z przedstawionymi zarzutami.4.
Każdy pozbawiony wolności powinien być traktowany w sposób humanitarny.5.
Każdy bezprawnie pozbawiony wolności ma prawo do odszkodowania.Dokumenty powiązane
Jeżeli chcesz mieć dostęp do wszystkich dokumentów powiązanych, zaloguj się do LEX-a Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów dostęp testowy »
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (4)
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (4)
- Czy pracodawca może wyrywkowo kontrolować pracowników na danej zmianie, jeśli podejrzewa, że piją alkohol i kradną?
- Czy nauczyciel może sprawdzić, czy dziecko mówi prawdę poprzez nakazanie mu wyciągnięcia w jego obecności wszystkich rzeczy z tornistra?
- Co zrobić w sytuacji kiedy nieletni pacjent jest źródłem ekspozycji zawodowej pracownika (i istnieje wskazanie do pobrania krwi w kierunku HIV, HBV i HCV), a nie można uzyskać od razu zgody opiekuna prawnego?