Art. 181. - [Immunitet sędziowski] - Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej.
Dziennik Ustaw
Dz.U.1997.78.483
Akt obowiązującyWersja od: 21 października 2009 r.
Art. 181. [Immunitet sędziowski]
Sędzia nie może być, bez uprzedniej zgody sądu określonego w ustawie, pociągnięty do odpowiedzialności karnej ani pozbawiony wolności. Sędzia nie może być zatrzymany lub aresztowany, z wyjątkiem ujęcia go na gorącym uczynku przestępstwa, jeżeli jego zatrzymanie jest niezbędne do zapewnienia prawidłowego toku postępowania. O zatrzymaniu niezwłocznie powiadamia się prezesa właściwego miejscowo sądu, który może nakazać natychmiastowe zwolnienie zatrzymanego.
Dokumenty powiązane
Jeżeli chcesz mieć dostęp do wszystkich dokumentów powiązanych, zaloguj się do LEX-a Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów dostęp testowy »
Orzeczenia i pisma urzędowe liczba obiektów na liście: (42)
Orzeczenia sądów liczba obiektów na liście: (40)
Komentarze i publikacje liczba obiektów na liście: (31)
Komentarze praktyczne liczba obiektów na liście: (2)
Komentarze liczba obiektów na liście: (3)
Monografie liczba obiektów na liście: (13)
Artykuły liczba obiektów na liście: (10)
- Przywilej nietykalności sędziowskiej i przesłanki jego ograniczenia - uwagi na tle art. 181 Konstytucji RP i art. 5 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności
- Zarządzenie natychmiastowej przerwy w czynnościach służbowych sędziego
- Czy sama Konstytucja wystarczy by obronić niezawisłość sędziów i niezależność sądów?