Koncesjonowanie przedsiębiorstw wyrobu kwasu azotowego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1932.33.344

Akt utracił moc
Wersja od: 21 lipca 1958 r.

USTAWA
z dnia 15 marca 1932 r.
o koncesjonowaniu przedsiębiorstw wyrobu kwasu azotowego. *

Na mocy art. 44 Konstytucji ogłaszam ustawą następującej treści:

Założenie, uruchomienie oraz techniczna rozbudowa przedsiębiorstwa wyrobu kwasu azotowego wymaga uprzedniego uzyskania przez przedsiębiorcę koncesji.

Koncesji udziela według swobodnego uznania Minister Przemysłu i Handlu w porozumieniu z Ministrem Spraw Wojskowych, z Ministrem Skarbu oraz Ministrem Rolnictwa.

W razie niazałożenia i nieuruchomienia przedsiębiorstwa wyrobu kwasu azotowego w przeciągu dwu lat od dnia otrzymania koncesji, jako też w razie przerwy w ruchu takiego przedsiębiorstwa, trwającej dłużej niż rok, Minister Przemysłu i Handlu może cofnąć udzieloną koncesję.

Wyrabianie kwasu azotowego bez koncesji, przewidzianej w artykule 1, będzie karane przez sądy aresztem do 6 miesięcy.

Do czasu wprowadzenia jednolitego kodeksu karnego na obszarze mocy obowiązującej kodeksu karnego z roku 1871 zamiast aresztu ponad sześć tygodni należy wymierzać karę więzienia (§ 16 niem. k. k. z 1871 r.), na obszarze zaś mocy obowiązującej ustawy karnej z roku 1852 należy zamiast aresztu wymierzać ścisły areszt (§ 245 austr. u. k. z 1852 r.).

O ile niniejsza ustawa nie zawiera odmiennych postanowień, do przedsiębiorstw wyrobu kwasu azotowego będą miały odpowiednie zastosowanie obowiązujące przepisy prawa przemysłowego.

Wykonanie niniejszej ustawy porucza się Ministrowi Przemysłu i Handlu w porozumieniu z Ministrami Spraw Wojskowych, Skarbu i Rolnictwa.

Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z wyjątkiem obszaru województwa śląskiego, gdzie nabywa mocy obowiązującej dopiero po uzyskaniu zgody Sejmu Śląskiego.

* Z dniem 21 lipca 1958 r. tracą moc przepisy nin. ustawy, nakładające obowiązek dokonania zgłoszenia albo uzyskania koncesji lub zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej, w stosunku do jednostek gospodarki nie uspołecznionej, które obowiązane są uzyskać zezwolenie na podstawie nin. ustawy, zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 1 lipca 1958 r. o zezwoleniach na wykonywanie przemysłu, rzemiosła, handlu i niektórych usług przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej (Dz.U.58.45.224).