Koncesjonowanie przedsiębiorstw przemysłu gastronomicznego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1945.57.322

Akt utracił moc
Wersja od: 21 lipca 1958 r.

DEKRET
z dnia 30 listopada 1945 r.
o koncesjonowaniu przedsiębiorstw przemysłu gastronomicznego. *

Na podstawie ustawy z dnia 3 stycznia 1945 r. o trybie wydawania dekretów z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr 1, poz. 1) - Rada Ministrów postanawia, a Prezydent Krajowej Rady Narodowej zatwierdza, co następuje:

Przemysł gastronomiczny wolno prowadzić dopiero po uzyskaniu koncesji.

Przemysł gastronomiczny obejmuje w szczególności: restauracje, bary, bufety, paszteciarnie, kawiarnie, cukiernie, winiarnie, stołówki, jadłodajnie.

Rozporządzenie Ministra Aprowizacji i Handlu określi warunki udzielania koncesji, władze powołane do ich udzielania oraz tryb postępowania, tudzież przepisy w sprawie rozmieszczenia i prowadzenia przedsiębiorstw przemysłu gastronomicznego.

Przepisy te mogą zobowiązywać osoby trudniące się przemysłem gastronomicznym do składania władzy wyznaczonej przez Ministra Aprowizacji i Handlu cenników do zatwierdzenia.

Osoby, które dotychczas prowadzą przedsiębiorstwa przemysłu gastronomicznego, obowiązane są w ciągu dwóch miesięcy od dnia wejścia w życie rozporządzenia, przewidzianego w art. 3, wystąpić do właściwej władzy o udzielenie koncesji.

Prowadzący przemysł gastronomiczny z naruszeniem przepisów niniejszego dekretu lub przepisów rozporządzeń wydanych w jego wykonaniu podlega ukaraniu według przepisów prawa przemysłowego.

Przedsiębiorstwo przemysłu gastronomicznego ulega przymusowemu zamknięciu w wypadkach:

a)
prowadzenia go bez uzyskania koncesji,
b)
niedopełnienia obowiązku przewidzianego w przepisie art. 4,
c)
prawomocnego odmówienia koncesji, żądanej na zasadzie przepisu art. 4.

W przypadkach przewidzianych pod lit. a) i b) przymusowe zamknięcie następuje niezwłocznie, w przypadku zaś przewidzianym pod lit. c) - z upływem jednego miesiąca od dnia doręczenia prawomocnej decyzji odmownej.

Do przemysłu gastronomicznego stosuje się przepisy prawa przemysłowego, jeżeli dekret niniejszy nie stanowi inaczej.

Wykonanie niniejszego dekretu porucza się Ministrowi Aprowizacji i Handlu.

Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

*Z dniem 21 lipca 1958 r. przepisy dekretu nakładające obowiązek dokonania zgłoszenia albo uzyskania koncesji lub zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej utraciły moc zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 1 lipca 1958 r. o zezwoleniach na wykonywanie przemysłu, rzemiosła, handlu i niektórych usług przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej (Dz.U.58.45.224), w szczególności w stosunku do jednostek gospodarki nie uspołecznionej, które obowiązane są uzyskać zezwolenie na podstawie niniejszej ustawy.