Komitet do Spraw Radia i Telewizji "Polskie Radio i Telewizja".
Dziennik Ustaw
Dz.U.1960.54.307
Akt utracił mocWersja od: 1 marca 1985 r.
USTAWA
z dnia 2 grudnia 1960 r.
o Komitecie do Spraw Radia i Telewizji "Polskie Radio i Telewizja".
1.
Komitet do Spraw Radiofonii "Polskie Radio" przekształca się w Komitet do Spraw Radia i Telewizji "Polskie Radio i Telewizja", zwany w dalszym ciągu "Komitetem".2.
Komitet działa przy Radzie Ministrów i jest centralnym organem administracji państwowej w sprawach radiofonii i telewizji dla powszechnego odbioru.3.
Komitet podlega nadzorowi Prezesa Rady Ministrów.Do zakresu działania Komitetu należy w szczególności:
1)
ustalanie - w oparciu o narodowe plany gospodarcze i uchwały Rady Ministrów - wytycznych rozwojowych radiofonii i telewizji dla powszechnego odbioru w zakresie programowym i organizacyjnym oraz - w porozumieniu z Ministrem Łączności - w zakresie technicznym,2)
tworzenie i przekazywanie do powszechnego odbioru w kraju i za granicą radiofonicznych i telewizyjnych programów - informacyjnych, politycznych, muzycznych, literackich, oświatowych i innych - na zasadach wyłączności,3)
prowadzenie inwestycji w zakresie budowy i rozbudowy na zasadach wyłączności rozgłośni radiofonicznych i telewizyjnych dla powszechnego odbioru,4)
eksploatacja na zasadach wyłączności rozgłośni radiofonicznych i telewizyjnych dla powszechnego odbioru,5)
popieranie twórczości artystycznej, literackiej, naukowej i działalności oświatowej w dziedzinie radiofonii i telewizji - w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami,6)
prowadzenie międzynarodowej współpracy w dziedzinie radiofonii i telewizji oraz reprezentowanie na terenie międzynarodowym polskiej radiofonii i telewizji,7) 1
opracowywanie i przedstawianie właściwym organom państwowym wniosków w sprawach planów produkcyjnych odbiorników i technicznych urządzeń nadawczych radiowych i telewizyjnych, organizacji punktów sprzedaży i naprawy odbiorników.1.
Za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych pobiera się opłaty w wysokości określonej przez Komitet w porozumieniu z Ministrem do Spraw Cen.2.
Komitet w porozumieniu z Ministrem do Spraw Cen może przyznać określonym osobom, grupom osób lub instytucjom zniżki lub zwolnienia od opłat.3.
W razie stwierdzenia używania nie zarejestrowanych odbiorników radiofonicznych lub telewizyjnych pobiera się opłaty za faktyczny czas ich używania, nie mniej jednak niż za jeden kwartał.4.
Za zwłokę w uiszczaniu opłat oraz używanie nie zarejestrowanych odbiorników radiofonicznych lub telewizyjnych pobiera się kary pieniężne. Wysokość kar pieniężnych określa w drodze rozporządzenia Prezes Rady Ministrów.5.
Opłaty i kary pieniężne pobierają organy wyznaczone przez Ministra Łączności i przekazują je na rzecz Komitetu po potrąceniu umownego wynagrodzenia za te usługi.1.
W skład Komitetu wchodzą: Przewodniczący, zastępcy Przewodniczącego oraz członkowie powoływani spośród pracowników Komitetu na stanowiskach kierowniczych oraz spośród przedstawicieli zainteresowanych naczelnych i centralnych organów administracji państwowej określonych przez Radę Ministrów.2.
Przewodniczącego Komitetu powołuje Prezes Rady Ministrów.3.
Zastępców Przewodniczącego oraz członków powołuje Prezes Rady Ministrów na wniosek Przewodniczącego Komitetu.1.
Organami zarządzającymi i wykonawczymi Komitetu są:1)
Prezydium,2)
Przewodniczący.2.
Przy Komitecie działają: Rada Programowa i Rada Naukowo-Techniczna, jako organy doradcze i opiniodawcze Komitetu.3.
Tryb pracy Komitetu, skład i zakres działania organów Komitetu oraz jego aparatu wykonawczego określi statut nadany przez Radę Ministrów.Traci moc dekret z dnia 2 sierpnia 1951 r. o utworzeniu i zakresie działania Komitetu do Spraw Radiofonii "Polskie Radio" (Dz. U. Nr 41, poz. 308).
1 Art. 2 pkt 7 zmieniony przez art. 82 pkt 1 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. (Dz.U.1984.54.275) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 marca 1985 r.
2 Art. 21 dodany przez art. 82 pkt 2 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o łączności (Dz.U.84.54.275) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 marca 1985 r.
Dokumenty powiązane
Jeżeli chcesz mieć dostęp do wszystkich dokumentów powiązanych, zaloguj się do LEX-a Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów dostęp testowy »