Komisje przewidziane w ustawie z dnia 12 marca 1932 r. o ułatwieniu spłat uciążliwych zobowiązań obciążających gospodarstwa rolne.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1932.50.472

Akt utracił moc
Wersja od: 21 czerwca 1932 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I MINISTRA REFORM ROLNYCH
z dnia 6 czerwca 1932 r.
w sprawie komisyj, przewidzianych w ustawie z dnia 12 marca 1932 r. o ułatwieniu spłaty uciążliwych zobowiązań obciążających gospodarstwa rolne.

Na podstawie art. 2 ustawy z dnia 12 marca 1932 r. o ułatwieniu spłaty uciążliwych zobowiązań, obciążających gospodarstwa rolne (Dz. U. R. P. Nr. 25, poz. 221) zarządza się co następuje:
Opinje co do potrzeby i celowości zamierzonej parcelacji wydawać będzie w każdem województwie komisja specjalna nosząca nazwę: "Wojewódzki Komitet do spraw finansowo - rolnych".

W skład Komitetu wchodzą:

a)
wojewoda lub wyznaczony przez niego zastępca jako przewodniczący,
b)
przedstawiciel Ministerstwa Sprawiedliwości,
c)
prezes izby skarbowej,
d)
prezes okręgowego urzędu ziemskiego,
e)
przedstawiciel wojewódzkiego wydziału rolnictwa,
f)
przedstawiciel oddziału Banku Polskiego,
g)
przedstawiciel oddziału Banku Gospodarstwa Krajowego,
h)
przedstawiciel oddziału Państwowego Banku Rolnego,
i)
po jednym przedstawicielu od trzech innych publicznych, prywatnych i spółdzielczych instytucyj finansowych, wyznaczanych przez wojewodę,
j)
przedstawiciel izby przemysłowo-handlowej,
k)
czterech przedstawicieli organizacyj rolniczych, wyznaczanych dla każdego województwa przez Ministra Rolnictwa.

Równocześnie z wyznaczeniem członków Komitetu, wymienionych w punktach b) do h) włącznie, należy wyznaczyć stałych zastępców tych członków.

Posiedzenia Komitetu zwołuje w miarę potrzeby przewodniczący, zawiadamiając wszystkich członków o terminie posiedzenia listami poleconemi.

Opinje swoje Komitet wydaje zwykłą większością głosów w obecności co najmniej ośmiu członków, a w tern przewodniczącego lub jego zastępcy; w razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.

Za zgodą przewodniczącego na posiedzeniu Komitetu mogą być obecne osoby interesowane, celem złożenia wyjaśnień lub oświadczeń.

Organem wykonawczym Komitetu jest biuro Komitetu. Na jego czele stoi sekretarz powołany przez wojewodę z pośród osób, niewchodzących w skład Komitetu.
W celu uzyskania od Komitetu opinji, przewidzianej w art. 2 ustawy z dnia 12 marca 1932 r. o ułatwieniu spłaty uciążliwych zobowiązań obciążających gospodarstwa rolne, właściciel nieruchomości winien złożyć odpowiedni wniosek do biura Komitetu.

Do wniosku należy dołączyć pełny wyciąg hipoteczny (z księgi hipotecznej, gruntowej, rejestru wieczystego) wszystkich nieruchomości wnioskodawcy, szkic nieruchomości, którą właściciel zamierza poddać częściowej lub całkowitej parcelacji, z oznaczeniem obszaru ulegającego tej parcelacji, oraz świadectwo hipoteczne o prawnem miejscu zamieszkania wierzycieli i osób uprawnionych rzeczowo na parcelowanej nieruchomości, albo też jeżeli prawne miejsce zamieszkania nie jest ustalone, - znane właścicielowi adresy tych osób, jak również wszelkie materjały, które zdaniem właściciela mogłyby ułatwić pracę Komitetu.

Po otrzymaniu wniosku (§ 4) biuro Komitetu może wzywać właściciela nieruchomości oraz wierzycieli, żądać od nich złożenia oświadczeń, wyjaśnień, przedstawienia dokumentów lub innych dowodów i za zgodą osób interesowanych i na ich koszt - powoływać rzeczoznawców.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.