Art. 3. - [Okresy zaliczane do okresów działalności kombatanckiej lub równorzędnej z działalnością kombatancką] - Kombatanci oraz niektóre osoby będące ofiarami represji wojennych i okresu powojennego.
Dziennik Ustaw
Dz.U.2022.2039 t.j.
Akt obowiązującyWersja od: 6 lutego 2023 r.
Art. 3. [Okresy zaliczane do okresów działalności kombatanckiej lub równorzędnej z działalnością kombatancką]
Do okresów działalności kombatanckiej lub równorzędnej z działalnością kombatancką zalicza się również czas przebywania:
1)
w niewoli lub obozach internowanych oraz w obozach podległych Głównemu Zarządowi do Spraw Jeńców Wojennych i Internowanych (GUPWI) NKWD, a od marca 1946 r. MWD ZSRR, i obozach podległych Wydziałowi Obozów Kontrolno-Filtracyjnych NKWD, a od marca 1946 r. MWD ZSRR, spowodowanego działalnością kombatancką, o której mowa w art. 1 ust. 2;2)
w hitlerowskich więzieniach, obozach koncentracyjnych i ośrodkach zagłady oraz w innych miejscach odosobnienia, w których warunki pobytu nie różniły się od warunków w obozach koncentracyjnych, a osoby tam osadzone pozostawały w dyspozycji hitlerowskich władz bezpieczeństwa, a także w więzieniach i poprawczych obozach pracy oraz poprawczych koloniach pracy podległych Głównemu Zarządowi Obozów i Kolonii Poprawczych (GUŁag) NKWD, a od marca 1946 r. MWD ZSRR, a także w więzieniach lub innych miejscach odosobnienia na terytorium Polski - spowodowanego działalnością, o której mowa w art. 1 ust. 2 i art. 2.Dokumenty powiązane
Jeżeli chcesz mieć dostęp do wszystkich dokumentów powiązanych, zaloguj się do LEX-a Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów dostęp testowy »
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (4)
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (4)
- Czy wdowa pobierająca emeryturę z ZUS ma prawo do połowy emerytury z KRUS, jaką otrzymywał jej zmarły mąż?
- Czy pracownik pobierający świadczenie emerytalne z tytułu pełnienia zawodowej służby wojskowej, zatrudniony na umowę o pracę po zwolnieniu z tej służby, nabędzie prawo do emerytury z FUS po osiągnięciu 65 roku życia?
- Czy otrzymywanie świadczenia z funduszu gwarancyjnego tytułem renty jest negatywną przesłanką do przyznania świadczenia pielęgnacyjnego?