Art. 476. - [Wniosek o wykreślenie spółki z rejestru; Sądowe upoważnienie do przeglądania dokumentów spółki] - Kodeks spółek handlowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2024.18 t.j.

Akt obowiązujący
Wersja od: 26 stycznia 2024 r.
Art.  476.  21 [Wniosek o wykreślenie spółki z rejestru; Sądowe upoważnienie do przeglądania dokumentów spółki]
§  1. 
Po zatwierdzeniu przez walne zgromadzenie sprawozdania finansowego na dzień poprzedzający podział między akcjonariuszy majątku pozostałego po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli (sprawozdanie likwidacyjne) i po zakończeniu likwidacji, likwidatorzy powinni ogłosić w siedzibie spółki to sprawozdanie i złożyć je sądowi rejestrowemu, z jednoczesnym zgłoszeniem wniosku o wykreślenie spółki z rejestru.
§  2. 
Jeżeli walne zgromadzenie zwołane w celu zatwierdzenia sprawozdania nie odbyło się z powodu braku kworum, likwidatorzy mogą wykonać czynności, o których mowa w § 1, bez zatwierdzenia sprawozdania likwidacyjnego.
§  3. 
Księgi i dokumenty spółki rozwiązanej powinny być oddane na przechowanie osobie wskazanej w statucie lub uchwale walnego zgromadzenia. W braku takiego wskazania, przechowawcę wyznacza sąd rejestrowy.
§  4. 
Z upoważnienia sądu rejestrowego akcjonariusze i osoby mające w tym interes prawny mogą przeglądać księgi i dokumenty.
21 Art. 476 częściowo został uznany za niezgodny z art. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 18 stycznia 2024 r. sygn. akt K 29/23 (Dz.U.2024.96) z dniem 26 stycznia 2024 r. Zgodnie z tym wyrokiem wymieniony wyżej przepis traci moc w zakresie, w jakim rozumiany jest w ten sposób, że swoim zakresem regulacyjnym, z mocy samej ustawy - Kodeks spółek handlowych, obejmuje także jednostki publicznej radiofonii i telewizji, w rozumieniu ustawy o radiofonii i telewizji.