Art. 231. - [Zwyczajne zgromadzenie wspólników – terminy, przedmiot obrad] - Kodeks spółek handlowych.
Dziennik Ustaw
Dz.U.2022.1467 t.j.
Akt obowiązującyWersja od: 12 lipca 2022 r. do: 12 października 2022 r.
Art. 231. [Zwyczajne zgromadzenie wspólników – terminy, przedmiot obrad]
§ 1.
Zwyczajne zgromadzenie wspólników powinno odbyć się w terminie sześciu miesięcy po upływie każdego roku obrotowego.§ 2.
Przedmiotem obrad zwyczajnego zgromadzenia wspólników powinno być:1)
rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania zarządu z działalności spółki oraz sprawozdania finansowego za ubiegły rok obrotowy;2)
powzięcie uchwały o podziale zysku albo pokryciu straty, jeżeli zgodnie z art. 191 § 2 sprawy te nie zostały wyłączone spod kompetencji zgromadzenia wspólników;3)
udzielenie członkom organów spółki absolutorium z wykonania przez nich obowiązków.§ 3.
Przepis § 2 pkt 3 dotyczy wszystkich osób, które pełniły funkcję członków zarządu, rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej spółki w ostatnim roku obrotowym. Członkowie organów spółki, których mandaty wygasły przed dniem zgromadzenia wspólników, mają prawo uczestniczyć w zgromadzeniu, przeglądać sprawozdanie zarządu i sprawozdanie finansowe wraz z odpisem sprawozdania rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej oraz biegłego rewidenta i przedkładać do nich opinie na piśmie. Żądanie dotyczące skorzystania z tych uprawnień powinno być złożone zarządowi na piśmie najpóźniej na tydzień przed zgromadzeniem wspólników.§ 4.
(uchylony).§ 5.
Przedmiotem zwyczajnego zgromadzenia wspólników może być również rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania finansowego grupy kapitałowej w rozumieniu przepisów o rachunkowości oraz inne sprawy niż wymienione w § 2.§ 6.
Za rok obrotowy, w którym działalność spółki przez cały czas pozostawała zawieszona i nie doszło do zamknięcia ksiąg rachunkowych na koniec tego roku obrotowego zwyczajne zgromadzenie wspólników może się nie odbyć na podstawie uchwały wspólników. W takim przypadku przedmiotem obrad następnego zwyczajnego zgromadzenia wspólników są również sprawy, o których mowa w § 2, dotyczące roku obrotowego, w którym działalność spółki pozostawała zawieszona.Dokumenty powiązane
Jeżeli chcesz mieć dostęp do wszystkich dokumentów powiązanych, zaloguj się do LEX-a Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów dostęp testowy »
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (17)
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (17)
- Jaką podstawę prawną należy zastosować do podziału zysku w formie pisemnej uchwały?
- Czy w przypadku zmiany zarządu można odstąpić od sporządzenia sprawozdania z działalności?
- Czy rada nadzorcza, która została odwołana po dniu bilansowym, ponosi odpowiedzialność za sprawozdanie finansowe sporządzone po jej odwołaniu?
Procedury liczba obiektów na liście: (2)
Procedury liczba obiektów na liście: (2)
Orzeczenia i pisma urzędowe liczba obiektów na liście: (329)
Orzeczenia sądów liczba obiektów na liście: (321)
Pisma urzędowe liczba obiektów na liście: (8)
- ITPB1/415-24/14-2/2017/WM, PIT w zakresie powstania przychodu z tytułu przekształcenia spółki komandytowo-akcyjnej w spółkę osobową. - Pismo wydane przez: Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej
- IPPB3/423-771/14-6/16/S/MC - Pismo wydane przez: Izba Skarbowa w Warszawie
- IPPB2/415-585/14/16-6/S/MK1, Określenie skutków podatkowych przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę komandytową. - Pismo wydane przez: Izba Skarbowa w Warszawie