Art. 55. - [Rozwiązanie bez wypowiedzenia przez pracownika] - Kodeks pracy.
Dziennik Ustaw
Dz.U.2023.1465 t.j.
Akt obowiązujący Wersja od: 31 lipca 2023 r.
Art. 55. [Rozwiązanie bez wypowiedzenia przez pracownika]
§ 1.
Pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli zostanie wydane orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika, a pracodawca nie przeniesie go w terminie wskazanym w orzeczeniu lekarskim do innej pracy, odpowiedniej ze względu na stan jego zdrowia i kwalifikacje zawodowe.§ 11.
Pracownik może rozwiązać umowę o pracę w trybie określonym w § 1 także wtedy, gdy pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika; w takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia. W przypadku rozwiązania umowy o pracę zawartej na czas określony odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas, do którego umowa miała trwać, nie więcej jednak niż za okres wypowiedzenia.§ 2.
Oświadczenie pracownika o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie, z podaniem przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy. Przepis art. 52 § 2 stosuje się odpowiednio.§ 3.
Rozwiązanie umowy o pracę z przyczyn określonych w § 1 i 11 pociąga za sobą skutki, jakie przepisy prawa wiążą z rozwiązaniem umowy przez pracodawcę za wypowiedzeniem.Dokumenty powiązane
Jeżeli chcesz mieć dostęp do wszystkich dokumentów powiązanych, zaloguj się do LEX-a Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów dostęp testowy »
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (193)
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (193)
- Jaką podstawę prawną podać na świadectwie pracy, jeśli pracownik, który był długo nieobecny w pracy, przekłada nagle oświadczanie o rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia podając jako powód sprawy osobiste?
- Czy sporządzając umowę o podnoszeniu kwalifikacji zawodowych dla pracownika, można wpisać warunek, że dany pracownik musi osiągnąć określone wyniki w nauce?
- Czy zakończenie zatrudnienia w urzędzie, które nastąpiło w związku z przeniesieniem służbowym, jest podstawą do żądania zwrotu kosztów podnoszenia kwalifikacji?
Orzeczenia i pisma urzędowe liczba obiektów na liście: (731)
Pisma urzędowe liczba obiektów na liście: (4)
- SPS-023-17679/10, Stanowisko MPiPS w sprawie kontrolowania przez pracodawców prywatnej aktywności pracowników w Internecie. - Pismo wydane przez: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
- GPP-364-4560-47-1/10/PE/RP, Obliczanie odszkodowania z art. 55 § 1(1) k.p. w razie niewypłacania składników zmiennych. - Pismo wydane przez: Główny Inspektorat Pracy
- Obliczanie odszkodowania z art. 55 § 1(1) K.P. w razie niewypłacania zmiennych składników wynagrodzenia. - Pismo wydane przez: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej