Art. 38. - [Konsultacja zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę z zakładową organizacją związkową] - Kodeks pracy.
Dziennik Ustaw
Dz.U.2023.1465 t.j.
Akt obowiązujący Wersja od: 31 lipca 2023 r.
Art. 38. [Konsultacja zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę z zakładową organizacją związkową]
§ 1.
O zamiarze wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas określony lub umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony pracodawca zawiadamia na piśmie reprezentującą pracownika zakładową organizację związkową, podając przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.§ 2.
Jeżeli zakładowa organizacja związkowa uważa, że wypowiedzenie byłoby nieuzasadnione, może w ciągu 5 dni od otrzymania zawiadomienia zgłosić na piśmie pracodawcy umotywowane zastrzeżenia.§ 3.
(uchylony)§ 4.
(uchylony)§ 5.
Po rozpatrzeniu stanowiska organizacji związkowej, a także w razie niezajęcia przez nią stanowiska w ustalonym terminie, pracodawca podejmuje decyzję w sprawie wypowiedzenia.Dokumenty powiązane
Jeżeli chcesz mieć dostęp do wszystkich dokumentów powiązanych, zaloguj się do LEX-a Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów dostęp testowy »
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (198)
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (198)
- Jakie zasady obowiązują w przypadku przeprowadzania tzw. zwolnień grupowych?
- Czy pracodawca musi konsultować ze związkami zawodowymi przyczyny wypowiedzenia umowy zawartej na czas określony?
- Na jakich zasadach pracodawca może wypowiedzieć umowę pracownikom na podstawie ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników?
Orzeczenia i pisma urzędowe liczba obiektów na liście: (772)
Orzeczenia sądów liczba obiektów na liście: (772)
- IV P 56/21 - Wyrok Sądu Rejonowego w Człuchowie
- III PSKP 50/22, Obowiązek konsultacji zamiaru kolejnego wypowiedzenia umowy o pracę z zakładową organizacją związkową. Nadmiernie długi okres między przeprowadzeniem konsultacji zamiaru wypowiedzenia z organizacją związkową a datą wypowiedzenia umowy o pracę - Wyrok Sądu Najwyższego
- IV Pa 34/22 - Wyrok Sądu Okręgowego w Sieradzu