Art. 36. - [Okresy wypowiedzenia umowy zawartej na czas określony lub nieokreślony] - Kodeks pracy.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2023.1465 t.j.

Akt obowiązujący
Wersja od: 31 lipca 2023 r.
Art.  36.  [Okresy wypowiedzenia umowy zawartej na czas określony lub nieokreślony]
§  1. 
Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony i umowy o pracę zawartej na czas określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:
1)
2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;
2)
1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;
3)
3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.
§  11
Do okresu zatrudnienia, o którym mowa w § 1, wlicza się pracownikowi okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy, jeżeli zmiana pracodawcy nastąpiła na zasadach określonych w art. 231, a także w innych przypadkach, gdy z mocy odrębnych przepisów nowy pracodawca jest następcą prawnym w stosunkach pracy nawiązanych przez pracodawcę poprzednio zatrudniającego tego pracownika.
§  2. 
(uchylony)
§  3. 
(uchylony)
§  4. 
(uchylony)
§  5. 
Jeżeli pracownik jest zatrudniony na stanowisku związanym z odpowiedzialnością materialną za powierzone mienie, strony mogą ustalić w umowie o pracę, że w przypadku, o którym mowa w § 1 pkt 1, okres wypowiedzenia wynosi 1 miesiąc, a w przypadku, o którym mowa w § 1 pkt 2 - 3 miesiące.
§  6. 
Strony mogą po dokonaniu wypowiedzenia umowy o pracę przez jedną z nich ustalić wcześniejszy termin rozwiązania umowy; ustalenie takie nie zmienia trybu rozwiązania umowy o pracę.