Art. 183. - [Urlop w razie adopcji dziecka lub przyjęcia dziecka na wychowanie] - Kodeks pracy.
Dziennik Ustaw
Dz.U.2023.1465 t.j.
Akt obowiązujący Wersja od: 31 lipca 2023 r.
Art. 183. [Urlop w razie adopcji dziecka lub przyjęcia dziecka na wychowanie]
§ 1.
Pracownik, który przyjął dziecko na wychowanie jako rodzina zastępcza, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej, ma prawo do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego w wymiarze:1)
20 tygodni - w przypadku przyjęcia jednego dziecka,2)
31 tygodni - w przypadku jednoczesnego przyjęcia dwojga dzieci,3)
33 tygodni - w przypadku jednoczesnego przyjęcia trojga dzieci,4)
35 tygodni - w przypadku jednoczesnego przyjęcia czworga dzieci,5)
37 tygodni - w przypadku jednoczesnego przyjęcia pięciorga i więcej dzieci- nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia.
§ 11.
Pracownik, który przyjął dziecko na wychowanie i wystąpił do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka, ma prawo do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego w wymiarze:1)
20 tygodni - w przypadku przyjęcia jednego dziecka,2)
31 tygodni - w przypadku jednoczesnego przyjęcia dwojga dzieci,3)
33 tygodni - w przypadku jednoczesnego przyjęcia trojga dzieci,4)
35 tygodni - w przypadku jednoczesnego przyjęcia czworga dzieci,5)
37 tygodni - w przypadku jednoczesnego przyjęcia pięciorga i więcej dzieci- nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 14 roku życia.
§ 2.
Do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego przepisy art. 45 § 3, art. 47, art. 57 § 2, art. 163 § 3, art. 165 pkt 4, art. 166 pkt 4, art. 180 § 4-17, art. 1801 § 2 i art. 181 stosuje się odpowiednio.§ 3.
Pracownik, o którym mowa w § 1, który przyjął dziecko w wieku do 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, do 10 roku życia, oraz pracownik, o którym mowa w § 11, który przyjął dziecko w wieku do 14 roku życia - ma prawo do 9 tygodni urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.§ 4.
Pracownicy, którzy przyjęli dziecko na wychowanie jako rodzina zastępcza, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej, mają prawo do urlopu rodzicielskiego w celu sprawowania opieki nad tym dzieckiem w wymiarze do:1)
41 tygodni - w przypadku, o którym mowa w § 1 pkt 1;2)
43 tygodni - w przypadkach, o których mowa w § 1 pkt 2-5;3)
38 tygodni - w przypadku, o którym mowa w § 3.§ 41.
Pracownicy, którzy przyjęli dziecko na wychowanie i wystąpili do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka, mają prawo do urlopu rodzicielskiego w celu sprawowania opieki nad tym dzieckiem w wymiarze do:1)
41 tygodni - w przypadku, o którym mowa w § 11 pkt 1,2)
43 tygodni - w przypadkach, o których mowa w § 11 pkt 2-5- nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 14 roku życia.
§ 42.
Pracownicy, o których mowa w § 3, którzy przyjęli na wychowanie dziecko w wieku do ukończenia 14 roku życia, mają prawo do 38 tygodni urlopu rodzicielskiego.§ 43.
Pracownicy, o których mowa w § 4, w przypadku dziecka posiadającego zaświadczenie, o którym mowa w art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem", mają prawo do urlopu rodzicielskiego w celu sprawowania opieki nad tym dzieckiem w wymiarze do:1)
65 tygodni - w przypadku, o którym mowa w § 1 pkt 1;2)
67 tygodni - w przypadkach, o których mowa w § 1 pkt 2-5;3)
62 tygodni - w przypadku, o którym mowa w § 3.§ 44.
Pracownicy, o których mowa w § 41, w przypadku dziecka posiadającego zaświadczenie, o którym mowa w art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem", mają prawo do urlopu rodzicielskiego w celu sprawowania opieki nad tym dzieckiem w wymiarze do:1)
65 tygodni - w przypadku, o którym mowa w § 11 pkt 1,2)
67 tygodni - w przypadkach, o których mowa w § 11 pkt 2-5- nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 14 roku życia.
§ 45.
Pracownicy, o których mowa w § 3, którzy przyjęli na wychowanie dziecko w wieku do ukończenia 14 roku życia, w przypadku dziecka posiadającego zaświadczenie, o którym mowa w art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem", mają prawo do 62 tygodni urlopu rodzicielskiego.§ 46.
Urlop rodzicielski jest udzielany jednorazowo albo nie więcej niż w 5 częściach.§ 5.
Do urlopu rodzicielskiego stosuje się odpowiednio przepisy art. 1821a § 3-7 i art. 1821c-1821g.§ 6.
Urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego jest udzielany na wniosek w postaci papierowej lub elektronicznej składany przez pracownika w terminie 7 dni od dnia przyjęcia dziecka na wychowanie jako rodzina zastępcza albo przyjęcia dziecka na wychowanie i wystąpienia do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka. Urlop rozpoczyna się w terminie określonym we wniosku pracownika, jednak nie później niż 21 dni od dnia odpowiednio przyjęcia dziecka na wychowanie jako rodzina zastępcza albo przyjęcia dziecka na wychowanie i wystąpienia do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka. Do wniosku dołącza się dokumenty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 1868a. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika.§ 7.
Pracownik, który korzysta lub korzystał z urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego w związku z przyjęciem dziecka na wychowanie jako rodzina zastępcza, a następnie wystąpił do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka, ma prawo do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego w związku z wystąpieniem do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka w wymiarze określonym w § 11 obniżonym o wykorzystany urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego w związku z przyjęciem dziecka na wychowanie jako rodzina zastępcza.§ 8.
Pracownik, który korzysta lub korzystał z urlopu rodzicielskiego w związku z przyjęciem dziecka na wychowanie jako rodzina zastępcza, a następnie wystąpił do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka, ma prawo do urlopu rodzicielskiego w związku z wystąpieniem do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka w wymiarze określonym w § 41 albo 42 albo § 44 albo 45, obniżonym o wykorzystany urlop rodzicielski w związku z przyjęciem dziecka na wychowanie jako rodzina zastępcza.Dokumenty powiązane
Jeżeli chcesz mieć dostęp do wszystkich dokumentów powiązanych, zaloguj się do LEX-a Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów dostęp testowy »
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (109)
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (109)
- Czy ojciec ma prawo do zasiłku rodzicielskiego w wymiarze 9 tygodni, jeśli jego dziecko urodziło się 13.09.2021 r.?
- Czy pracownicy, która sprawuje pieczę zastępczą dla swojego wnuka przysługuje urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego?
- Jakie są uprawnienia rodzicielskie tzw. rodziców adopcyjnych po nowelizacji przepisów Kodeksu pracy?
Procedury liczba obiektów na liście: (1)
Procedury liczba obiektów na liście: (1)
Orzeczenia i pisma urzędowe liczba obiektów na liście: (26)
Orzeczenia sądów liczba obiektów na liście: (24)
Pisma urzędowe liczba obiektów na liście: (2)
- Ochrona pracowników korzystających z uprawnień rodzicielskich. - Pismo wydane przez: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
- SPS-023-25993/14, Stanowisko MPiPS w sprawie nieprzyznawania przez ZUS prawa do zasiłku macierzyńskiego m.in. rodzicom adoptującym dziecko - Pismo wydane przez: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej