Art. 151(5). - [Dyżur pracowniczy] - Kodeks pracy.
Dziennik Ustaw
Dz.U.2022.1510 t.j.
Akt obowiązującyWersja od: 26 kwietnia 2023 r.
Art. 1515. [Dyżur pracowniczy]
§ 1.
Pracodawca może zobowiązać pracownika do pozostawania poza normalnymi godzinami pracy w gotowości do wykonywania pracy wynikającej z umowy o pracę w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę (dyżur).§ 2.
Czasu dyżuru nie wlicza się do czasu pracy, jeżeli podczas dyżuru pracownik nie wykonywał pracy. Czas pełnienia dyżuru nie może naruszać prawa pracownika do odpoczynku, o którym mowa w art. 132 i 133.§ 3.
Za czas dyżuru, z wyjątkiem dyżuru pełnionego w domu, pracownikowi przysługuje czas wolny od pracy w wymiarze odpowiadającym długości dyżuru, a w razie braku możliwości udzielenia czasu wolnego - wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania - 60% wynagrodzenia.§ 4.
Przepisu § 2 zdanie drugie oraz § 3 nie stosuje się do pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy.Dokumenty powiązane
Jeżeli chcesz mieć dostęp do wszystkich dokumentów powiązanych, zaloguj się do LEX-a Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów dostęp testowy »
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (187)
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (187)
- Czy pracownik może odmówić pracy w nadgodzinach lub świadczenia dyżuru powołując się na drugie zatrudnienie u innego pracodawcy?
- Czy pracownik powinien odbierać telefony po godzinach dyżuru?
- Czy strażnikowi gminnemu pozostającemu do dyspozycji pracodawcy w sobotę i niedzielę w celu wyłapywania bezdomnych zwierząt należy się wynagrodzenie za czas pozostawania pracownika do dyspozycji pracodawcy?