Art. 607l. - [Posiedzenie sądu, zażalenie] - Kodeks postępowania karnego.
Dziennik Ustaw
Dz.U.2022.1375 t.j.
Akt obowiązującyWersja od: 1 stycznia 2023 r. do: 21 czerwca 2023 r.
Art. 607l. [Posiedzenie sądu, zażalenie]
§ 1.
W przedmiocie przekazania i tymczasowego aresztowania sąd orzeka na posiedzeniu, w którym mają prawo wziąć udział prokurator i obrońca.§ 1a.
Zawiadamiając osobę ściganą o posiedzeniu, o którym mowa w § 1, sąd doręcza nakaz europejski wraz z tłumaczeniem przekazanym przez prokuratora. Jeżeli ze względu na szczególne okoliczności nie jest możliwe sporządzenie tłumaczenia przed posiedzeniem, tłumaczenie zarządza sąd. Można poprzestać na poinformowaniu osoby o treści nakazu europejskiego, jeśli nie utrudni to realizacji przysługujących jej praw, w tym praw wymienionych w § 2.§ 2.
Jeżeli osoba ścigana wyrazi taką wolę, sąd przyjmuje od niej do protokołu oświadczenie o zgodzie na przekazanie lub o zgodzie na niestosowanie przepisu art. 607e § 1. Oświadczenie nie może być cofnięte, o czym należy pouczyć osobę ściganą.§ 3.
Na postanowienie sądu w przedmiocie przekazania przysługuje zażalenie. Zażalenie wnosi się w terminie 3 dni od dnia ogłoszenia postanowienia, a jeżeli osoba ścigana pozbawiona jest wolności i nie została sprowadzona na posiedzenie sądu - od dnia jego doręczenia. Art. 252 stosuje się odpowiednio.§ 4.
Minister Sprawiedliwości określi, w drodze rozporządzenia, wzór pouczenia o przysługujących osobie, której nakaz dotyczy, w wypadku jej zatrzymania, uprawnieniach: do uzyskania informacji o treści nakazu europejskiego, o możliwości wyrażenia zgody na przekazanie, o możliwości złożenia oświadczenia w przedmiocie przekazania, do korzystania z pomocy obrońcy, do składania wyjaśnień, do odmowy składania wyjaśnień lub odmowy odpowiedzi na pytania, do przeglądania akt w zakresie dotyczącym przyczyn zatrzymania, do dostępu do pierwszej pomocy medycznej, jak również o uprawnieniach określonych w § 3, w art. 72 § 1, art. 78 § 1, art. 261 § 1, 2 i 2a, art. 612 oraz o treści art. 607k § 3 i 3a, mając na względzie konieczność zrozumienia pouczenia także przez osoby niekorzystające z pomocy obrońcy.Dokumenty powiązane
Jeżeli chcesz mieć dostęp do wszystkich dokumentów powiązanych, zaloguj się do LEX-a Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów dostęp testowy »
Procedury liczba obiektów na liście: (1)
Procedury liczba obiektów na liście: (1)
Akty prawne liczba obiektów na liście: (2)
Orzeczenia i pisma urzędowe liczba obiektów na liście: (5)
Orzeczenia sądów liczba obiektów na liście: (5)
- V KK 160/12, Kompetencja prokuratora do wystąpienia do sądu z wnioskiem o przyjęcie złożonego przez podejrzanego zrzeczenia z art. 607e § 3 pkt 7 k.p.k. Konsekwencje złożenia oświadczeń określonych w art. 607e § 3 pkt 7 i 607l § 2 k.p.k. Uchylenie zasady specjalności określonej w art. 607e § 1 k.p.k. - Postanowienie Sądu Najwyższego
- II AKz 479/10 - Postanowienie Sądu Apelacyjnego w Katowicach
- II AKz 631/09 - Postanowienie Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu