Art. 890. - [Skuteczność zajęcia] - Kodeks postępowania cywilnego.
Dziennik Ustaw
Dz.U.2023.1550 t.j.
Akt obowiązujący Wersja od: 1 października 2023 r. do: 14 listopada 2023 r.
Art. 890. [Skuteczność zajęcia]
§ 1.
Zajęcie wierzytelności z rachunku bankowego dłużnika jest dokonane z chwilą doręczenia bankowi zawiadomienia o zakazie wypłat z tego rachunku i obejmuje również kwoty:1)
których nie było na rachunku bankowym w chwili jego zajęcia, a zostały wpłacone na ten rachunek po dokonaniu zajęcia;2)
które zostały wpłacone na inny rachunek, otwarty po dokonaniu zajęcia.§ 11.
Zajęcie wierzytelności z rachunku bankowego nie obejmuje kwot pochodzących ze świadczeń, dodatków i zasiłków, o których mowa w art. 833 § 6, oraz świadczeń, dodatków i innych kwot, o których mowa w art. 31 ust. 1, art. 80 ust. 1 i 1a, art. 81, art. 83 ust. 1 i 4, art. 84 pkt 2 i 3 i art. 140 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, a także świadczenia dobry start oraz środków finansowych na utrzymanie lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym lub domu jednorodzinnego, o których mowa w art. 83 ust. 2 i art. 84 pkt 1 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, a także świadczenia dobry start w części przysługującej na umieszczone w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka dzieci i osoby, które osiągnęły pełnoletność, przebywając w pieczy zastępczej.§ 12.
(uchylony).§ 13.
(uchylony).§ 2.
Wynikający z zajęcia wierzytelności z rachunku bankowego zakaz wypłat z tego rachunku nie dotyczy bieżących wypłat na wynagrodzenie za pracę wraz z podatkami i innymi ciężarami ustawowymi oraz na zasądzone alimenty i renty o charakterze alimentacyjnym zasądzone tytułem odszkodowania - do wysokości przeciętnego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski" na podstawie art. 20 pkt 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Wypłata na wynagrodzenie za pracę następuje po złożeniu komornikowi odpisu listy płac lub innego wiarygodnego dowodu, a wypłata na alimenty i renty alimentacyjne - tytułu wykonawczego stwierdzającego obowiązek dłużnika do płacenia alimentów lub renty.§ 21.
Bank dokonuje wypłat, o których mowa w § 2, na podstawie zezwolenia komornika. Wypłaty na alimenty i renty alimentacyjne następują do rąk uprawnionego do tych świadczeń.§ 22.
(uchylony).§ 3.
(uchylony).Dokumenty powiązane
Jeżeli chcesz mieć dostęp do wszystkich dokumentów powiązanych, zaloguj się do LEX-a Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów dostęp testowy »
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (18)
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (18)
- Czy pracodawca może na liście płac składanej w banku do zajętego rachunku bankowego umieścić wynagrodzenia pracowników z umów zlecenie?
- Czy zajęcie przez komornika sądowego wierzytelności dłużnika należnych mu od banku jako dłużnika wierzytelności z tytułu zawartych z dłużnikiem umów cywilnoprawnych obejmuje również wierzytelności dłużnika o wypłatę kredytu?
- Czy można uwolnić środki z zajętego rachunku bankowego pracodawcy na cele wypłaty bieżących wynagrodzeń za pracę?
Procedury liczba obiektów na liście: (1)
Procedury liczba obiektów na liście: (1)
Orzeczenia i pisma urzędowe liczba obiektów na liście: (60)
Orzeczenia sądów liczba obiektów na liście: (59)
Komentarze i publikacje liczba obiektów na liście: (44)
Komentarze praktyczne liczba obiektów na liście: (5)
Komentarze liczba obiektów na liście: (20)
- Kodeks postępowania cywilnego. Postępowanie egzekucyjne. Międzynarodowe postępowanie cywilne. Sąd polubowny (arbitrażowy). Komentarz aktualizowany
- Komentarz do niektórych przepisów Kodeksu postępowania cywilnego, [w:] Egzekucja z rachunku bankowego. Komentarz
- Kodeks postępowania cywilnego. Postępowanie egzekucyjne. Międzynarodowe postępowanie cywilne. Sąd polubowny (arbitrażowy). Komentarz