Art. 89. - [Obowiązek dołączenia pełnomocnictwa; uwierzytelnianie dokumentów] - Kodeks postępowania cywilnego.
Dziennik Ustaw
Dz.U.2023.1550 t.j.
Akt obowiązujący Wersja od: 28 września 2023 r. do: 30 września 2023 r.
Art. 89. [Obowiązek dołączenia pełnomocnictwa; uwierzytelnianie dokumentów]
§ 1.
Pełnomocnik jest obowiązany przy pierwszej czynności procesowej dołączyć do akt sprawy pełnomocnictwo z podpisem mocodawcy lub wierzytelny odpis pełnomocnictwa wraz z odpisem dla strony przeciwnej. Adwokat, radca prawny, rzecznik patentowy, a także radca Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej mogą sami uwierzytelnić odpis udzielonego im pełnomocnictwa oraz odpisy innych dokumentów wykazujących ich umocowanie. Złożenie dokumentu wykazującego umocowanie lub jego uwierzytelnionego odpisu nie jest wymagane, jeżeli stwierdzenie przez sąd umocowania jest możliwe na podstawie wykazu lub innego rejestru, do którego sąd ma dostęp drogą elektroniczną.§ 11.
Przepisu § 1 nie stosuje się do czynności procesowej dokonanej za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, w przypadku gdy przepis szczególny przewiduje, że czynności można dokonać wyłącznie za pośrednictwem tego systemu. W takim przypadku pełnomocnik powołuje się na pełnomocnictwo, wskazując jego zakres oraz okoliczności wymienione w art. 87.§ 2.
W toku sprawy pełnomocnictwo może być udzielone ustnie na posiedzeniu sądu przez oświadczenie złożone przez stronę i wciągnięte do protokołu.§ 3.
(uchylony).Dokumenty powiązane
Jeżeli chcesz mieć dostęp do wszystkich dokumentów powiązanych, zaloguj się do LEX-a Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów dostęp testowy »
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (2)
Orzeczenia i pisma urzędowe liczba obiektów na liście: (775)
Orzeczenia sądów liczba obiektów na liście: (767)
- I CSK 4455/22 - Postanowienie Sądu Najwyższego
- I C 118/23 - Wyrok Sądu Rejonowego w Piszu
- II CSKP 397/22, Wniesienie skargi kasacyjnej przez współuczestnika jednolitego. Występowanie w sprawie nienależycie umocowanego pełnomocnika jako podstawa nieważności postępowania. Wymóg skuteczności aktu udzielenia pełnomocnictwa - Postanowienie Sądu Najwyższego
Komentarze i publikacje liczba obiektów na liście: (82)
Komentarze praktyczne liczba obiektów na liście: (2)
Artykuły liczba obiektów na liście: (10)
- Krajowy Rejestr Zadłużonych jako system teleinformatyczny obsługujący postępowanie upadłościowe i restrukturyzacyjne
- Zakres uprawnienia do zgłoszenia zarzutu potrącenia w procesie cywilnym w ujęciu podmiotowym
- Stosowanie przepisów obowiązujących w postępowaniu cywilnym do postępowania karnego w kwestiach dotyczących pełnomocnika oraz zabezpieczenia