Art. 87. - [Pełnomocnicy procesowi w postępowaniu cywilnym] - Kodeks postępowania cywilnego.
Dziennik Ustaw
Dz.U.2023.1550 t.j.
Akt obowiązujący Wersja od: 29 sierpnia 2024 r. do: 30 września 2024 r.
Art. 87. [Pełnomocnicy procesowi w postępowaniu cywilnym]
§ 1.
Pełnomocnikiem może być adwokat lub radca prawny, w sprawach własności intelektualnej także rzecznik patentowy, a w sprawach restrukturyzacji i upadłości także osoba posiadająca licencję doradcy restrukturyzacyjnego, a ponadto osoba sprawująca zarząd majątkiem lub interesami strony oraz osoba pozostająca ze stroną w stałym stosunku zlecenia, jeżeli przedmiot sprawy wchodzi w zakres tego zlecenia, współuczestnik sporu, jak również małżonek, rodzeństwo, zstępni lub wstępni strony oraz osoby pozostające ze stroną w stosunku przysposobienia.§ 2.
Pełnomocnikiem osoby prawnej lub przedsiębiorcy, w tym nieposiadającego osobowości prawnej, może być również pracownik tej jednostki albo jej organu nadrzędnego. Osoba prawna prowadząca, na podstawie odrębnych przepisów, obsługę prawną przedsiębiorcy, osoby prawnej lub innej jednostki organizacyjnej może udzielić pełnomocnictwa procesowego - w imieniu podmiotu, którego obsługę prawną prowadzi - adwokatowi lub radcy prawnemu, jeżeli została do tego upoważniona przez ten podmiot.§ 3.
W sprawach o ustalenie i zaprzeczenie pochodzenia dziecka i o roszczenia alimentacyjne pełnomocnikiem może być również przedstawiciel właściwego w sprawach z zakresu pomocy społecznej organu jednostki samorządu terytorialnego oraz organizacji pozarządowej, mającej na celu udzielanie pomocy rodzinie.§ 4.
W sprawach związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego pełnomocnikiem rolnika może być również przedstawiciel organizacji zrzeszającej rolników indywidualnych, której rolnik jest członkiem.§ 5.
W sprawach związanych z ochroną praw konsumentów pełnomocnikiem może być przedstawiciel organizacji, do której zadań statutowych należy ochrona konsumentów.§ 6.
(uchylony).Dokumenty powiązane
Jeżeli chcesz mieć dostęp do wszystkich dokumentów powiązanych, zaloguj się do LEX-a Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów dostęp testowy »
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (4)
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (4)
- Czy dyrektor personalny może reprezentować pracodawcę w sądzie pracy po uprzednim otrzymaniu pełnomocnictwa od członków zarządu?
- Czy art. 8291 k.p.c. dotyczy także spółki z ograniczoną odpowiedzialnością prowadzącej działalność rolniczą i pozarolniczą?
- Cz p.o. zastępcy dyrektora ds. medycznych w SP ZOZ może reprezentować ten podmiot w sądzie?
Akty prawne liczba obiektów na liście: (6)
Akty wykonawcze liczba obiektów na liście: (6)
- Określenie wykazu organizacji społecznych uprawnionych do działania przed sądem w imieniu lub na rzecz obywateli.
- Ustalenie wykazu organizacji społecznych uprawnionych do działania przed sądami w imieniu lub na rzecz obywateli.
- Zm.: zarządzenie w sprawie ustalenia wykazu organizacji społecznych ludu pracującego uprawnionych do działania przed sądami w imieniu lub na rzecz obywateli.
Orzeczenia i pisma urzędowe liczba obiektów na liście: (889)
Komentarze i publikacje liczba obiektów na liście: (127)
Komentarze praktyczne liczba obiektów na liście: (2)
Monografie liczba obiektów na liście: (64)
Artykuły liczba obiektów na liście: (11)
Linie orzecznicze liczba obiektów na liście: (8)
- Możliwość potwierdzenia przez stronę czynności w postępowaniu dokonanych przez osobę działającą jako pełnomocnik strony, która jednak pełnomocnikiem być nie może
- Reprezentacja Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
- Podejmowanie imieniem współmałżonka czynności prawnych i procesowych na podstawie art. 29 k.r.o.