Art. 88. - [Sankcje za naruszenie obowiązku osobistego stawiennictwa; procesowe kary porządkowe] - Kodeks postępowania administracyjnego.
Dziennik Ustaw
Dz.U.2023.775 t.j.
Akt obowiązujący Wersja od: 12 maja 2023 r.
Art. 88. [Sankcje za naruszenie obowiązku osobistego stawiennictwa; procesowe kary porządkowe]
§ 1.
Kto, będąc obowiązany do osobistego stawienia się (art. 51), mimo prawidłowego wezwania nie stawił się bez uzasadnionej przyczyny jako świadek lub biegły albo bezzasadnie odmówił złożenia zeznania, wydania opinii, okazania przedmiotu oględzin albo udziału w innej czynności urzędowej, może być ukarany przez organ przeprowadzający dowód grzywną do 50 zł, a w razie ponownego niezastosowania się do wezwania - grzywną do 200 zł. Na postanowienie o ukaraniu grzywną służy zażalenie.§ 2.
Organ, który nałożył karę grzywny, może na wniosek ukaranego, złożony w ciągu siedmiu dni od daty otrzymania zawiadomienia o ukaraniu, uznać za usprawiedliwioną nieobecność lub odmowę zeznania, wydania opinii albo okazania przedmiotu oględzin i zwolnić od kary grzywny. Na odmowę zwolnienia od kary służy zażalenie.§ 3.
Ukaranie grzywną nie wyklucza możności zastosowania do opornego świadka środków przymusu przewidzianych w przepisach szczególnych.Dokumenty powiązane
Jeżeli chcesz mieć dostęp do wszystkich dokumentów powiązanych, zaloguj się do LEX-a Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów dostęp testowy »
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (42)
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (42)
- Jakie działania powinien podjąć organ, jeżeli jeden z wezwanych świadków nie stawił się na rozprawę z przyczyn zdrowotnych?
- Jak postąpić w przypadku, gdy strona w toku postępowania nie przedkłada zaświadczenia o wysokości uzyskanego dochodu?
- Czy do wnioski o wydanie zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych wystarczy ustne oświadczenie przedsiębiorcy że lokal nie znajduje w budynku wielorodzinnym??